Jump to content
Българският форум за музиканти

Поредният кабинет 2х12


Recommended Posts

Да споделя и моят скромен опит в кабинетостроенето.

 

Аз лично събрах смелост след анализ на кабинетите на liquid_death и lyu_records,

и бих искал да им благодаря за подробните

постове. Може на някой моят пост да е от полза.

 

И така, изходни материали:

- Буков шперплат 18мм, летви 30х30мм (Баумакс);

- Толекс, грилкот, крачета, букса (с възможност за стерео/моно режим на говорителите) - Маршалски;

- Дръжка - VOX;

- Говорители - Celestion Heritage G12H / G12M;

- Дреболии и карантия: Мегавойс (София).

 

Размери: почти пълно копие на кабинет AVATAR G212H.

(http://www.avatarspeakers.com/)

 

Няма да се впускам в описания, последователността на действия следва

да е ясна на всички. И така:

 

1) Разкроени страници, слепени, преди кит и фино шкурване:

img0162vt.jpg

 

2) Задна страна:

img0165rn.jpg

 

3) Кит, финно шкурене, черен спрей по преден панел и ъгли. Подготовка на скарата, върху която ще се опъне грилклота.

Скарата се хваща за преден панел с пластмасови "шнапери" (Мегавойс). Апропо, лесно се чупят (мъжките),

вземете 1-2 в резерв:

img0191vi.jpg

 

4) Толекс (Marshall Elephant). Използвах лепило "Момент" за подови настилки (линолеуми и прочие), нанасяне с

четка. Не съм особено доволен и не бих повторил, тъй като е много гъсто и се нанася трудно. Такера

е задължителен:

img1457mo.jpg

 

5) Монтиране на готовата рамка с грилклота, ъгли:

img1463wc.jpg

 

6) Говорители. Първият беше G12M, закупен от съфорумник. Останах очарован от звука му.

Пробвах "чифтосване" с още една "М"-ка, след което ми попадна един G12H. ... Perfect pair !:

img1465e.jpg

 

7) Горен заден панел, свързване говорители. "Пирамидките" са в процес на експериментиране

(място, брой):

img1468u.jpg

 

8) Готово изделие, първо включване, изглед отзад:

img1478s.jpg

 

9) Ето го и отпред:

img1473sk.jpg

 

img1482tj.jpg

 

10) Звук. Ами, за мен е великолепен. Целият кабинет е около трийсетина кила,

мъкненето му е предизвикателство, но наистина звучи масивно и "истински".

12M и H според мен се допълват чудесно. Буксата със стерео/моно режим ми позволява да

свиря в комбинация на двата (8 Ома), или поотделно (16 Ома), така богатството на звука

е още по-голямо.

 

Заключение: ако сте средно чевръсти в ръцете и ви се занимава, не се плашете,

а се хващайте за работа. Всичко показано дотук е изработено на място, в гаража ми, за около седмица

(и то след работно време).

Няма атомна физика, има просто планиране и обмисляне.

 

И последно. Оригиналният кабинет на Аватар в Щатите е 599USD+49USD (shipment)

или казано по научному = 648USD (ако живееш оттатък Голямата вода).

Моята груба рекапитулация показва крайна цена на моите материали около 750лв., при положение

че съм използвал само най-качествените материали в наличност. Разбира се, дебненето в

Evilbay за добри цени е задължително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евала :) супер изглежда!

Цената на всичките материали е доста добра, като се има предвид, че са използвани качествени такива.

Единственото което не ми допадна е че са само два говорителите :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Екстра е станало евала за труда. Два говорителя са достатъчни аз блъскам с кабинет 2X12 на репетиция, та достатъчно са а и готиното е че е лесен за мъкнене из клубове. Материала който си му наблъскал вътре (звукопоглъщащия) та от него няма никакъв смисъл щото е олпън бек. И засечката на облицовката до колкто разбирам е от страничната част (ако не бъркам) можеше да го направиш отдолу за да не се вижда (да бие на око) макарче съм сигурен че не си личи.

Редактирано от lyu_records
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лелеее, събрал смелост? :) , че ти си професионалист бе брат! Поздрави за перфектната изработка!

 

Все пак мисля, че Любо е прав за страничните панели. Нищо, със здраве!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еее, приятели благодаря!

 

@мегатон: 750 с говорителите. Даже сега като си правя детайлната сметка ще излезе малко по-малко :)

Пример: G12H в Thomann е 169Е. Аз го взех втора ръка от UK за 75GBP. И т.н., и т.н. Въпрос на дебнене

на добри цени.

 

@lyu_records, tatkoogi: Добрата цена е причина за страничната засечка на толекса :) Просто имаха последна

ролка с нестандартен размер :) Но вярвайте, на живо почти не личи. Пирамидките бяха експеримент, а и имам

подготвена задна дъска за напълно затворен гръб, ще пробвам как звучи през празниците.

 

Абе, важна е емоцията и неизмеримото удоволствие подобна "щайга" да ти излезе от ръцете.

Наздраве на всички, весели празници и леко с бирата да няма произшествия !

Поздрав,

Явор

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добра работа, струвала си е усилията. Харесва ми как си се справил с външния вид - изглежда чудесно с усилвателя върху него.

 

 

Пускам линк към една статия от сайта на Celestion, която може да е полезна за подобни проекти, въпреки някой леко спорни тези в нея:

http://forum.muzikant.org/topic/2246-icaoeoaaeie-oaaea-ca-eeoadha-e-aan/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не я бях чел и съжалявам, защото в сбит вид дава това, за което рових с дни в нета.

Благодаря !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Красота!

 

Имам няколко въпроса:

 

-откъде купи буковия шперплат

-сам ли изряза отворите за говорителите и имаш ли съвет как се прави

-front baffle-а (дъската на която са закрепени говорителите) от същия материал като страните ли е

 

Поздравления за резултата! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления!!!

 

Аз лично бих разкарал тая маршалска емблема. Все пак ти си го правил. Остави си твой почерк.

Измисли си нещо интересно например на лазерно рязане и си го сложи. Със сигурност ще е по-оригинално от Marshall.

Един вид не си цениш труда слагайки чужда марка. Маршали под път и над път, ама като твоето е само едно.

 

Иначе и аз мисля, че е станало прекрасно. Връзва се прекрасно с усилвателчето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Напълно съм съгласен. Сложи твое лого или надпис - че да се знае кой е майстора. Инъче поздрави супер е кабинетчето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Прави сте за Маршаското лого. Домързя ме да се занимавам на този етап, а и търсих нещо което по стил

да наподобява логото на Egnater. Ще го разкарам, но първо трябва да се позабавлявам да си измисля моето лого :)

Като се има предвид че съм архитект по диплома.... ще отнеме време :)

 

Ники, вероятно си забелязъл единствения педал в рига :) Звучи впечатляващо в новата конфигурация. Egnater-а го понася прекрасно. Egnater, впрочем, по скромното ми мнемие е една много недооценена марка в България, но това е друга тема :)

 

@ProjectHamsterdam: шперплата го имах от стари запаси, а откъде е взиман навремето... бог знае. Отворите за говорителите са рязани на ръка, със зеге. А шаблона за изреза направих с първобитен вариант на пергел - летва с видия забита в центъра и молив закрепен в другия край. Подобна технология има в този клип:

Front-baffle-а е от същия шперплат.

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още един детайл за който се сещам в момента:

Тъй като не ми се дупчеха страниците за поставяне на дръжки, реших да рискувам

с единична дръжка отгоре (въпреки че имам чакащи в резерв две странични,

ако горната не издържи, бях готов да ги монтирам).

Оказа се че горната издържа без проблем цялото натоварване.

Може би защото все пак е качествена ( VOX ) и нарочно я избрах с 4 винта, а не с 2.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Радвам се, че ти харесва ефектчето ми.

Относно Egnater усилвателите- прав си. Мисля, че не проблемът е само оценяването, а това, че не е толкова достъпна както като цена, така и като възможност за закупуване от български магазин.

Забелязал съм, че в България се свири предимно с фендер, маршал и енгъл. Поне това виждам по концерти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ „Повечето хора пропускат възможността, защото е облечена в гащиризон и изглежда като работа.”

 

Велико !!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.