Jump to content
Българският форум за музиканти

Едно начало на една китарка :) надявам се и края да е успешен


Recommended Posts

Цялата работа стана когато един приятел ми даде китарката си за смяна на прагчетата които бяха в много лошо състояние, всичко мина успешно и сполучливо след четене и гледане на инфо от нета . Мен ме засърбяха ръцете и реших да опитам .

За тялото ползвам липа за грифа и фретборда явор с такова разполагам в момента а и е първи опит за да е нещо екзотично.

Ето резултата до къде съм го докарал:

025230779.jpg

025230781.jpg

025230783.jpg

025230784.jpg

 

за сега е това развитието по проекта .

 

чудя се скакво точно да измеря разтоянията между позициите, с цифров шублер ще стане ли ?

 

Стискайте палци да завърши успешно всичко :music336:

Редактирано от lampamp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и още нещо..винаги мери разстоянието от нъта до 1во,от нъта до 2ро и т.н. разстоянието от прагче до прагче го използвай само за проверка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Също може да разпечаташ фредборд на стикер в реални размери, да го лепнеш и да режеш отгоре. От тук можеш да си свалиш файл на какъвто фредборд искаш - Цък

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а акто размер на мензурата какво да избера 647.7mm

или 635mm. какв аще еразликата между двете в звученето и начина на свирене кое по удачния вариант

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и с какво да го измеря така точно и толкова голямо да е не став али да се начертае на аутокад и да се принтира или нещо от тоя род

 

По въпроса вече Ви писах ЛС, ако не сте го получил - пишете пак.

 

Поздрави,

 

TLC1

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления, много добре и качествено е започната китарата!

 

Малко по-къса мензура ще се отрази на малко по-близки позиции. Звукът мисля, че няма да се повлияе от мензурата.

 

За позициите съветвам да си направиш шаблон на една летвичка и да го прекопираш симетрично от двете страни на фретборда, за да си маркираш къде ще са каналчетата.

 

Успех ти желая и ми е любопитно да наблюдавам развитието! :)

 

Емилиан

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и с какво да го измеря така точно и толкова голямо да е не став али да се начертае на аутокад и да се принтира или нещо от тоя род

Вземи си ненарязания фрет и аутокадския чертеж и отиди при някой фрезист да ти прореже каналите- точност 0.01 мм... това с летвичките и шаблончетата е несериозно /въпреки че ме връща в 80-те.../ или още по лесно е да си купиш готов фрет, освен ако не си решил да пробваш някаква нестандартна мензура.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Етомалко развитие днеска ошкурих грифа отзаде за другите неща си чакам средства(да дадат заплата) за сега е това.

 

025296441-big.jpg

025296445-big.jpg

025296444.jpg

025296434-big.jpg

 

Остана да се мине с финна шкурка и да се лакира но това като се сложат фингърборда и тръсрода.

 

ааима ли някой от софия който може да поръча от мюзик джам че а з се опитах но ни ми вдигнаха телефона нито ми отговориха на имейла

Редактирано от lampamp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен трябваше първо да залепиш фретборда и тогава да оформиш контура на грифа. Не, че и така не става ама сега ще ти е по-трудно със стягите за фредборда(ако използваш такива).

Редактирано от patzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се вижда на снимките и канала за тръс род дали е издълбан, но ако не е сега ще стане по сложно .

 

Успех!

 

пп. Сега видях , че не представлява проблем за теб:)

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм с колегата, че оттук нататък и издълбаването на канала за тръс род-а, и лепенето на фингърборда ще стане по сложно (дано наистина не представлява проблем за теб).

По темата за нарязване на слотовете за прагчетата (тъй като май и това предстои) - съгласен съм, че летвичките са несериозни, но шаблоните не са, особено ако са направени както трябва (писах ти ЛС по този въпрос).

И една препоръка (във връзка с идеята слотовете да бъдат нарязани от фрезист?..) - не прави срезовете преди да си определил точно какъв размер прагчета ще слагаш, тъй като срезът трябва много точно да кореспондира (като ширина и дълбочина) с размера на основата на прагчетата, която ще влезе в този срез.

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.