Jump to content
Българският форум за музиканти

Дължина на пръстите...


Baby Thomas

Recommended Posts

Здравейте. Аз като начинаещ псевдобасист вчера имах един урок по бас с един френд. Та той каза, че свиря като китарист (нормално) и ми даде някои съвети относно свиренето с пръсти. Обаче моите са супер различни по дължина и ми е много трудно да свиря без да ги сгъвам. Значи средният пръст на дясната ми ръка е с 1 см по-дълъг от показалеца. При вас има ли сходен проблем, отчитате ли го като такъв и как се оправя ситуацията (изключваме ампутация) :green:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без да ги сгъваш? Стандартната постановка си е със свити пръсти, и отпусната тъка(предполагам че свиваш всичките пръсти, като при заглушаване на струните на китарата). Така, според мен, ситуацията опира само до свирене и свикване.

Пък знае ли човек, занапред можеш да си измислиш пинизи, които да изолзват хитро въпросната дължина на средния. :godbless: (изключваме бъркане в носа :green: )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

[Off]

Както казваше един колега - може да ми е малък ама имам пръсти на пианист (басист) ... Сори за офф-а, не се сдържах..

[Off]

 

Иначе честно казано не разбирам за кои пръсти говориш и как ги сгъваш - тия два (или три..), с които дърпаш или останалите, с които не дърпаш дали да стоят прави или сгънати?

Редактирано от ecmjazz
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи средният пръст на дясната ми ръка е с 1 см по-дълъг от показалеца.

Ха ! Не съм единствен! Моят среден пръст е със 1,5 см по дълъг от показалеца! :green:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен ще имаш преимущество при бързо сменяне на струните.

Ще имаш перфектен достъп до две струни едновременно :D

Няма значение длаи ще си сгъваш пръстите или не,стига да ти е удобно и да не те болят.

Макар че при начинаещите басисти мазолите и плюските по вурховете не поне показалеца и средния пръст са неизбежни :cheers:

Не вярвам иначе да имаш друг проблем...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

говоря за тия с които дърпам струните - неслучайно писах показалеца и средния. Както и да е, смятам да запиша едно видео и да го кача за пример. Както и да изгледам каквито имам бас уроци по ДВД-тата. Благодаря на всички, очаквайте включване с видео материали :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Усетих се аз после, че дърпащите имаш пред вид ама рекох да изчакам.. Според мен зависи от това дали свириш апояндо или тирандо. Ако е тирандо (пръста не се опира на съседната струна) според мен е нормално да има леко сгъване, докато при апояндо (пръста се опира на съседната струна след дърпане) по- става за прави пръсти ама сега като се замисля пак май се сгъват.. Абе за чий ти е да го мислиш толкова - свири както ти е удобно.. За пръв път чувам някой да се кахъри точно за това сгъване.. И между другото - моя среден пръст също е с около сантиметър по-дълъг от показалеца, но това не ми е пречило никога да свиря.

Редактирано от ecmjazz
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен няма особенно голямо значение при свирене с показалец и среден виж друго е ако искаш да свириш с три пръста а и трите са ти супер различни както е при мене ;) аз за тфа жуля с перо ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много хитро ;) това прави жените наи-добрите басистки (които знае за какво говоря знае ;) )

Това са някакви глупости нали ;) Защо не седнеш да разбереш как ти се свири и какво ти се свири вместо да се чудиш дали пръстите са ти за басист или за китарист ? Всеки стил си има различните постановки а уникалната е наи-добрата ;) Имаше едноклипче пуснато наскоро за един пич дето свири без дясна ръка, някои ще посмее ли да му каже нещо за това дали е басист или не а :wow:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей го е на видео семпъла. За качеството на записа не ми се коментира, въпроса е, че размера е допустимо малък и се вижда каквото трябва. Уж... <_>

Видео

 

Това си ми е нормалното свирене към момента. Сгъвайки пръсти яко и тук там закачайки с нокът. Ако някой има време и търпение може да коментира. <_>

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Амм..и аз посвирвам на бас от около 4 години, нищо че китарата ми е главния инструмент.. Като гледам клипчето, виждам че наистина свириш като китарист :) Тоест, че държиш ръката така, че китката да е сравнително изправена, а пръстите идват малко под остър ъгъл спрямо струните. Опитай да извиеш китката така, че като опънеш пръсти те да са перпендикулярни на струните..Имам предвид нещо такова:

right-hand-near1.jpg

 

А ти в случая държиш ръката така:

 

182414b.jpg

 

по китарджийски :)

 

Дано да ме разбра какво имам предвид...

 

П.С Аз човек с еднакво дълги пръсти на едната ръка не съм виждал до сега... :)

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Аз човек с еднакво дълги пръсти на едната ръка не съм виждал до сега... :happy:

Е аз видях! Тоя фен явно е нек'ав дефектен! :P

 

И да, разбрах те точно какво имаш предвид. Явно наклона на китката е наобратно, така да се каже. Ще тренирам тия дни да видя как ще ми се отрази!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Baby Thomas, това, за което говориш, е преимущество.

Аз съм същия и съм доста доволен от пръстите си и това как дължината им се отразява на свиренето ми :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото и никои да не се вслуша на препоруката на самоук аз да си кажа.

1-во : Недеи да прескачаш палеца от струна на струна дръж го или само на последната струна или само на адаптера или в краен случаи само сменяи адаптера и последната струна. Излишно губене на време и има голяма вероятност за допълнителни шумове а при бас се чуват ясно.

2-ро : Не виждам кой знае какво в това дали свириш като китарист или басист но трябва да си раздвижиш пръстите трябва да ги освободиш много сковано свириш за разлика от китарата на бас се свири с изцяло осводени ръце, пръсти, крака и др. накраиници :(

 

И отново ще кажа свири както ти е удобно ти сам ще си оправиш техника наи важното е да звучи добре

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.