Jump to content
Българският форум за музиканти

Guitar Pro


Mandalay

Recommended Posts

Нали има две секции гриф и пиано (клавиатура), с тях въвеждаш тоновете и на тях има индикация кой тон си маркирал...

Да осъзнавам че при свален строй на позицията на Фа диез отговаря на позицията на Сол диез при нормален строй. Просто очаквах че когато е свален строя това ще се отрази и на партитурата, а не да поставя тоновете според позициите в нормален строй.

Добре... да вземем първия тон, 4-то прагче на шеста струна е Фа диез. Кой клавиш на клавиатурата се маркира в тази позиция и коя нота се изписва на партитурата?

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мааай най-накрая разбрах къде ти е проблема. Я да видим дали съм прав:

 

ти искаш, нотописа да е винаги правилен! Т.е. като напишеш сол (3то прагче на 1ва струна на Ми строй), на нотите да е сол и после, като свалиш настройката, В ПЕТОЛИНИЕТО сола да стане на фа, докато 3ката все още да си е 3ка (все пак 3то прагче на Ре настройка си е Фа). А при теб не се случва петолинието да се промени.

 

Ако е това проблема ти и искаш петолинието да е правилно, а пръстовката на китарата не ти трябва се сещам за две решения.

Едното е просто да напишеш китарата, като вадиш 2 прагчета от всяко. (трябва да използваш 7 струнна за 0во прагче на 6та струна). - това решение помага в случай че ти трябва И петолинието И китарата да са хем верни, хем удобни за свирене.

 

Другата възможност е малко по-сложна, но отнема значително по-малко време отколкото да пишеш пак. Тогава обаче губиш пръстовката за китара (поне удобната).

 

1.отвори набрания файл, във който нотите са верни за Ми настройка (независимо дали си тюннал надолу китарата).

2.отвори track properties на китарата

3.Избер "Guitar Tune down 2 step CFA#D#GC"

4.повратен момент - пита те "искаш ли да транспонирам песента?

5.кликаш НЕ

6.отваряш пак track properties

7.избираш "Guitar Tune Down 1 step DGCFAD"

8.пита те искаш ли да транспонирам песента

9.кликаш ДА

voila

 

много ми е късно да ти обяснявам защо работи, умирам за сън. В крайна сметка, доколкото разбрах на тебе ти трябва партитурата за някой друг, което е добре, защото след като я транспонира, ще е*е майката на пръстовките, но поне нотите ще са правилни. Не забравяй да сложиш правилната тоналност (key на английски), ако ще я даваш на друг, който ще я свири по партитурата.

Пиши утре дали това ти трябва.

Редактирано от Fenix
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, довечера ще опитам.

Мисля че схванах защо нотите не пасват. Те пасват но за стандартен строй и реално отговарят на позиция, а не на тон. Като изсвириш позициите на тези ноти като в стандартен но със свален строй се получава вярно. Не знам дали се разбра много но... както и да е.

Мисля да създам втори инструмент пиано и там да пренеса партитурата с корекция.

А коя е правилната тоналност?

Куца ми теорията и малко по малко гледам да наваксвам. Онзи ден я пробвахме и... "партитурата е била написана за малка октава, по-добре звучи ако се свири в голяма, това се указвало от ключа". Та какъв ключ трябва да сложа?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е накрая го наредих.

Направих два нови канала.

В канал две копирах набраното. След това избрах инструмента да е 7 струнна китара без транспониране. От Тулс го свалих с два полутона и вече имам вярна партитура.

За канал три копирах от две, смених инструмента на 6 струнен бас без транспониране. От Тулс го свалих с 12 полутона и си имаме партитура октава надолу.

Благодаря за съветите.

:Piano:;):greenangel::thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

За да не отварям нова тема може ли и аз да попитам 2 неща.

1. Как става да се на въведе в един трак примерно половина нота и по същото време 4осмини, т.е през време на звученето на половината свирят осмините. Какво ли не правих но не става. Каквито ноти избера такива стават всичките.

 

2. Как може да се въведе непълен такт (ауфтакт).

 

Хванах се да помагам на сина ми който от половин година учи класическа китара и му вавеждам дуетчетата от учебника, така че да може да се упражнява и когато ме няма и така.

 

Зная че въпросите са за нотопис, а Guitar Pro не е точно такава програма и най-вероятно няма всички възможности за въвеждане , но може и аз да недоглеждам нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

1.: Мисля, че се правеше с "Ctr +1" и "Ctr +2" - така преминаваш от глас 1 в глас 2 и за всеки въвеждаш самостоятелни ноти, независими от другите.

По-грубият начин е да въведеш и на двете места 4 осмини, като в единия глас ги свържеш (но това е малко не-естетечино, поне за мен).

 

2.:

Въвеждаш необходимите паузи в първи такт, след това нотите и тогава първият такт от пиесата, реално ти е вторият от гитар-прото, а първият на гитар-прото е ауф-тактът от пиесата.

(не разбирам за това ли питаш?)

Ако искаш да въведеш такт, който е в друг размер, просто сменяш размера само за него (или и за това не питаш)?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега ще пробвам за първото.

За второто, аз така го направих, като сменям такта примерно пиесата е 4/4 избирам първият 1/4 и последният 3/4(със паузи не става когато има повторения става боза) - , но ми се искаше да си стане стандартно както си без смяна ?

Благодаря за бързият отговор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам, че си представих "проблемът"...

 

Решението е следното:

Прави се ауф-такт, както си се прави (с паузи и 1/4 ноти, в случая), след това се слага знакът, маркиращ, че повторението започва от следващият такт, после се изписва каквото има и последният такт от повторението, вместо 3/4, се прави 4/4, като в последната 1/4 се пишат нещата от ауф-тактът и се слага знак за повторение (което, както отбелязахме, започва от вторият такт, който е първи, след ауф-такта). Това е стандартният начин.

Става ли така или не съм си го представил правилно?

 

| ауф-такт - фигура 1 ||: неща1 | неща2 | неща3 | неща4, фигура1 :||

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

гадно е гитар прото, гадно и бъгаво, но засега май няма свястна алтернатива. и не за друго, ми щото всичко в нета е в неговия формат, а спецификации няма никъде или аз поне съм открил само до четвърта версия. бях се хванал да го разгадавам и май слагат по няколко байта зашифровка между полетата да ни развалят кефа (или поне аз не ги разбрах за какво изобщо служеха и как се получаваха едни неща там, където пише автор, заглавие и пр., но затова пък като ги бъзикнех съвсем отказваше да ми чете файла). изобщо много тъпа програма. всъщност tuxguitar май четеше някакъв вариант на gp5 формата, време е да погледна какво са натворили там, пък, дай боже, да направя една програма за китарен нотопис така, както ми се иска да бъде...

Редактирано от Fallenblood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tuxguitar, чете всички версии на GP от GP3 нагоре.

 

Аз използвам Powertab Editor и съм доволен. Tux-a чете и PowerTab между другото.

 

Ако разполагаш с време (според мен ще да е доста време) ще се радваме да видим резултат за по-добър софтуер:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам, че си представих "проблемът"...

 

Решението е следното:

Прави се ауф-такт, както си се прави (с паузи и 1/4 ноти, в случая), след това се слага знакът, маркиращ, че повторението започва от следващият такт, после се изписва каквото има и последният такт от повторението, вместо 3/4, се прави 4/4, като в последната 1/4 се пишат нещата от ауф-тактът и се слага знак за повторение (което, както отбелязахме, започва от вторият такт, който е първи, след ауф-такта). Това е стандартният начин.

Става ли така или не съм си го представил правилно?

 

| ауф-такт - фигура 1 ||: неща1 | неща2 | неща3 | неща4, фигура1 :||

 

Е да и така става ама не е баш както трябва. Не е стандартно.

Все пак със смяната на размера става една идея по-близко до истината.

 

Иначе това с различната продължителност на тоновете стана точно така както колегата каза с ctrl+1 и ctrl+2, само че стоят по-бледи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

powertab последно нямаше барабани или се лъжа? ще ми се да се получи нещо максимално леко и бързо и едновременно с това с много възможности - от vst-та до микротонове... голяма играчка ще е и не знам дали ще имам време. ама пък защо не. сега като погледна, tuxguitar са го поошлайфали малко, че и формата на 5.2 чете, и не знам има ли още смисъл да се захващам, макар че ми се иска - много обичам да се занимавам с безполезни неща (: като стане отрочето, ще го кръстим примерно kukuzel songwriter, ще лепнем българското знаме и логото на музикант.орг и ще го пущаме с демо песни, писани от форумци. ех, размечтах се. :)

Редактирано от Fallenblood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такъв тип софтуер, комбинация между редактор за табулатури и Finale, ще отнеме много време по моя скромна преценка, пък имам известен опит и в областта на преценките и на софтуера :) Не пречи да се захванеш де :greenangel: Всичко хубаво е излязло от една идея.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам, че си представих "проблемът"...

 

Решението е следното:

...

 

Е да и така става ама не е баш както трябва. Не е стандартно.

Все пак със смяната на размера става една идея по-близко до истината.

 

Иначе това с различната продължителност на тоновете стана точно така както колегата каза с ctrl+1 и ctrl+2, само че стоят по-бледи.

Напротив - именно това е "стандартният и общо приет начин" (стига да говорим за едно и също).

Дали нотите са "бледи" или не, зависи от настройките :greenangel:

 

...а може би, просто освен, че Ви мързи да мислите и търсите (съответно - намирате) кое меню за какво е и кое, къде е в менюто, просто не разбирате и от "стандартен" нотопис и сега откривате топлата вода, по особено и изключително иновационен и революционен начин.

 

...но накратко - по-скоро допускам, че въпросът не може да бъде зададен правилно, а както казваше един учител по физика от средното ми образование "правилно зададеният/формулиран въпрос е половината решение на задачата" ;)

 

Успехи с търсенето и намирането :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.