Jump to content
Българският форум за музиканти

Ремонт на акустична китара Кремона - помощ!


Recommended Posts

Здравейте!

 

Търсех си акустична китара на която да започна да свиря и се сетих, че дядо ми имаше акустична Кремона на която свиреше. Преди доста време се разболя и в резултат на това, за жалост, дясната му ръка е парализирана и вече не може да свири. Когато разбра, че имам интерес и желание да свиря на китара много се зарадва и веднага ми я даде.

 

Китарата е много стара и не е поддържана и затова имаше и още има много работа по нея. Много съм ентусиазиран за поправянето й, но ще се нуждая от помощ, защото, както казах, едвам сега започвам.

 

Когато я взех долната част на корпуса се беше отлепила и заедно с баща ми я залепихме и сложихме няколко малки пирончета. Ето за какво става въпрос всъщност

http://img851.imageshack.us/i/img0102av.jpg

http://img820.imageshack.us/i/img0103az.jpg

http://img832.imageshack.us/i/img0104ak.jpg/

 

Не знам дали това, което сме направили е правилно, надявам се да е било и всъщност, това е единственото, което съм правил на китарата

 

Качил съм снимки на китарата ТУК. Възможно най-скоро ще кача в по-добро качество, защото снимам с телефона, тъй като не мога да намеря USB-то на фотоапарата. Също така мога да снимам нещо определено, ако има нужда.

 

Както виждате, дядо ми е добавил адаптери и ключове, които не ми трябват, но не мисля че ще е добра идея да ги махам заради дупките които ще останат.

Иска ми се да я изшлайфам и боядисам, да сменя струните и като цяло да поправя всичко, което е за поправяне. Нужно ли е да използвам шлайфмашинка както се казва в темата "Боядисай си китарата", твърде много играчка ли ще е без?

Чудех се, разстоянието между грифа и струните нормално ли е да се увеличава така драстично? Защото изглежда неудобно и мисля, че ще е по лесно ако струните които са по близо до корпуса са по-надолу. На третото прагче разстоянието е 3мм а на тринадесетото е почти 9 мм.

Нямам никакъв опит в ремонта на китари и затова ще ми трябва помощ, както за това какво трябва да поправя, така и за начина по който да го поправя.

Ще се радвам, ако някой отдели време да пише в тази тема със съвети, идеи и забележки. Като цяло всякакъв вид помощ е добре дошла. Много бих искал да зарадвам дядо си с реставрираната китара и в най-добрия случай - уменията, които съм придобил. Благодаря!

Редактирано от Luvcrafr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо или съм твърде глупав и не мога да намеря едит бутона или нещо не е както трябва.

Все пак исках да поправя една грешка линка към албума със снимките е това - http://img851.imageshack.us/g/img0102av.jpg/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото и да я лъскаш, китарата нема да засвири по-добре, а със сигурност, след боядисването, ще звучи по-зле!

 

1.: Провери дали грифът ти е крив (не мога да преценя от снимките) като натиснеш струна на първа позиция и някоя, от последните 15-а, 17-а) едновременно и виж дали има "въздух" под нея. Ако струната е почти прилепена до грифа, значи само трябва да изпилиш магарето (подвижната част, въру тялото, от която започва трептящата част на струната) от долната страна, за да станат по-ниски. Ако има разстояние, измери го, където е най-голямо и сподели резултати.

 

2.:Ключовете трябва да се почистят и смажат също.

 

3.:Електрониката работи ли, че не схванах?

 

4.:Евентуално, би могъл да я занесешн на лютиер, да ти смени позициите ако са износени (на първо време - има ли "вълнички" по тях или са гладки/равни).

 

Ми, това е общо взето - инструментът е за свирене, преди всичко, не забравяй, а ако много държиш да я лъскаш, не го прави, понеже ще я "убиеш", а я занеси на майстор (което изобщо няма дза излезе евтино). Това е акустичен инструмент, все пак.

Редактирано от Свилен Бас
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей.

Не искам да ти убивам желанието,но според мен няма смисъл да наливаш пари в тази китара.Казваш,че единия и пласт ле е отлепил и сте го лепили,което според мен е дало някакви отклонение в тона.Същото е и с грифа.Имам я същата с криф гриф на 12-то прагче разстоянието е 1 см.Китарата дава много фалшиви тонове а и както каза Свилен Бас след като я боядисаш ще е по-зле,защото си е играчка да боядисваш акустична китара.

P.S Тия адаптри страшно ми приличат на такива от бас Орфей Пловдив.

Редактирано от golfabitch
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Присъединявам се към Свилен! Ремонта не е лесна работа, изисква умения които ти явно нямаш. Ако толкова те сърбят ръцете, вложи ентусиазма си в свирене. Сигурен съм - дядо ти ще бъде по-доволен!!! Поздрави! Огнян.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ммм, не знам за адаптерите и няма как да попитам дядо си, но благодаря за мненията, явно наистина нямам уменията и възможността да реставрирам китарата, благодаря за съветите, ще се опитам да намеря някоя здрава и евтина китара, а тази ще си я запазя като спомен. Може някой модератор да заключи или изтрие темата, ако е нужно. :)

 

пс направих това със струната на първото и 18тото прагче и премерих разстоянието някъде посредата - около 3-3.5мм е. Просто за любопитните :)

Редактирано от Luvcrafr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти, без адапторите, може да извади по-добър звук. Тогава и струните ще може да се понижат от магарето - да не опират в адапторите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пс направих това със струната на първото и 18тото прагче и премерих разстоянието някъде посредата - около 3-3.5мм е. Просто за любопитните :)

Пич, любопитният си ти, ние само помагаме тука :nono:

Вместо да даваш кинти за нов, лъскав боклук, занеси я да ти я погледне лютиер - може и да си струва да се оправи ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе като кажеме "занеси я на майстор"..лютиерите в БГ не са много и имат достатъчно работа,човека не е написал от къде е..с такава древна соц китара едва ли някой ще се занимава ,така че - чете и се оправя сам,но и инструменти трябват..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Глупости, да ти мязам на някой с работа :cheers2:

 

 

Зорницата е китара която винаги ме е радвала като модел, според мен си струва да се вложи някой лев, не е нещо фатално

А които дава идеи за правенето и на разпалки и купуването на евтина (вероятно китайска) китара. Да се замисли че тея китайските китари са по неудобни дори от кремона с криВ гриф

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

пс направих това със струната на първото и 18тото прагче и премерих разстоянието някъде посредата - около 3-3.5мм е. Просто за любопитните :)

Пич, любопитният си ти, ние само помагаме тука :nono:

Вместо да даваш кинти за нов, лъскав боклук, занеси я да ти я погледне лютиер - може и да си струва да се оправи ;)

 

Извинявам се, че възраждам мъртва тема, но не исках да обидя никой като казах "за любопитните". С толкова едностранни мнения считах въпроса за решен, както сигурно си личи от поста ми. Не го казах с неуважение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.