Jump to content
Българският форум за музиканти

Mairomaster

Какво ви е мнението за електронната музика?

Recommended Posts

Аз искам да посъживя темата. Имам един интересен въпрос и теза. Какво ви е мнението за тези две неща, кое е коствало на авторите си повече усилия за запис и от музикална гледна точка има повече достойнства според вас?

http://www.youtube.com/watch?v=0VSiio9XgVM&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=Ht9If_6wsww

Според мен парчето на Take That има много по-голяма стойност, чисто творческа (освен че ме кефи супер много) и е коствало минимум 1 седмица записи и усилия (ако не и повече). Другото е могло да се направи за 1 ден + мастеринг.

Моето мнение е, че такива циклежи ги харесват основно хора, за които музиката нищо не значи.

• Like 2

И двете имат стойност, понеже вкарват в различни състояния, настроения и асоциации, и задоволяват различни вкусове и нужди. Основният момент, който изпускат хората, които не зачитат електронни "циклажи", е моментът с ваенето на звука. Докато Take That и други подобни поп групи, като изключим, че се придържат към една комерсиална форма в произведенията, ползват стандартна поп хармония от 5 - 6 акорда и обичайния тип текстове, то често ползват директно заводските бленди в синтезаторите или ги пипват само малко. В контраст, при музика като пусканата в тази тема вниманието към тембрите е много голямо. Докато произведението може да е още по-просто и минималистично, понякога много време се отделя за дизайна на конкретни оригинални звуци, в някои случаи от нулата (от една "проста" синусоида). Това изисква въображение, слух и познания. Нещата не са едноизмерни.

• Like 1

Много ми хареса посоката на темата, дедуктивно достигната след море от плява с неконкретено заглавие и контекст.

Отворихте ми очите за много неща, пък и си припомних стари работи.

Ето едни мой любими изпълнения.

http://www.youtube.com/watch?v=UdpeUm4zvc4 http://www.youtube.com/watch?v=aw0tvsflcHQ&feature=related

Като цяло предпочитам по-лекинки работи, макар да съм имал и Gabba моменти:

http://www.youtube.com/watch?v=eIEURUVj454

Това, което наистина ме интересува и в момента дори правя бегли опити да прохождам в този "стил" - дръмец или дъбстеп и производните им, миксирани с балкански и източни мотиви, лудница е:

http://www.youtube.com/watch?v=mfsXD4vX04M&feature=related http://www.youtube.com/watch?v=WsKZd8Y5RvI

Другият як вариант е да се смесят с метъл!

http://www.youtube.com/watch?v=SEkbaVeYgWA

• Like 1

И двете имат стойност, понеже вкарват в различни състояния, настроения и асоциации, и задоволяват различни вкусове и нужди. Основният момент, който изпускат хората, които не зачитат електронни "циклажи", е моментът с ваенето на звука. Докато Take That и други подобни поп групи, като изключим, че се придържат към една комерсиална форма в произведенията, ползват стандартна поп хармония от 5 - 6 акорда и обичайния тип текстове, то често ползват директно заводските бленди в синтезаторите или ги пипват само малко. В контраст, при музика като пусканата в тази тема вниманието към тембрите е много голямо. Докато произведението може да е още по-просто и минималистично, понякога много време се отделя за дизайна на конкретни оригинални звуци, в някои случаи от нулата (от една "проста" синусоида). Това изисква въображение, слух и познания. Нещата не са едноизмерни.

Аз не случайно пуснах за Take That, защото албума им е истински шедьовър според мен (до сега не ми бяха толкова любими) До колкото се простират моите познания, те не са ползвали готови синтове 1:1 (звученето им е доста различно от всичко, което е в момента, а същевременно е супермодерно).

Обясни ми в какво състояние те вкарва нещо, което има само ритъм, не ти ли е скучно най-малкото? Някои от нещата, които са постнати по-горе са уникални, идеята е, че повечето модерни DJ-и, вече не са майстори на плочите, за да им гледаш майсторството. Този циклеж мога да го разбера само ако гледам как DJ-я се поти над плочите или дисковете, а не да пусне записа и аутомейшъна и да си щрака с пръсти цяла вечер.

П.С. Не искам да се заяждам, опитвам се да достигна до същността на нещата :)

• Like 2

Отново виждаме типичния пример на българската байганьовщина. Като не не харесваме ябълки, трябва да дадем контрапример с яйца по панагюрски :thumbdown: Какво ме интересува, че за теб Take That били шедьовър? За мен те са си блудкаж и на мен това парче ми звучи точно като записано за един час в студиото - едни и същи хармонийки, едни и същи акордчета, изобщо не ме грабва по никакъв начин. И така, според теб кой сега е прав - ти, дето смяташ, че това е шедьовър, или аз, който мисля, че това е боза? Сега аз по същия начин мога да ти дам пък едно концертно изпълнение на Esbjorn Svensson Trio например. Записано е практически за времето на парчето - 5 минути. Няма почти никаква тонрежисура, само свирене на пиано, бас и барабани. Ама за мен е шедьовър. И съдържа няколко милиона пъти повече креативност от Take That. Как ще коментираш? Това беше риторичен въпрос, няма нужда да коментираш ;) Надявам се си разбрал абсурдността на това да влизаш в тема за музика, която не харесваш, опитвайки се да водиш уж спор тип "не се заяждам", но всъщност да се заяждаш. Щом не те кефи електронната музика, праволинейна ти траектория. Има доста други теми, нали?

• Like 2

Сори за :offtopic-001: Но просто сравнението:Esbjorn Svensson Trio vs Take That :hysterical: @Cybergene рацепи мрака,просто покъртително :thumbup:

Какво им е шедьовърското на Take That? Звучат си като типична момчешка поп групичка. Времето на тези групи беше през 90-те години (East 17, Backstreet Boys и т.н.). И ако трябва да изразя по-гръмко личното си субективно мнение на база вкус, което вече загатнах, за мен това е бозава музика и много от песните не ми харесват. Доста по-приятни са ми имена от 90-те като 2 Unlimited, Culture Beat, Masterboy и подобни представители на 90-арското денс движение. Но както виждаш не правя квалификации за хората, които слушат Take That, нито го отписвам от музикалната вселена. А някои обяснения за слушането на електронна музика като пусканата тук може да откриеш в предните страници.

Предвид горните ми редове и като имащ симпатии към U96 (най-вече ранния звук на проекта), ще пусна някои неща. Първите две са от любимия ми албум Replugged (1993), който е свързан с някои ярки летни спомени от детството. Понеже нямаше нищо на U96 през 1993 - 1994 г. в родния ми град, след много търсене намерих касетата във Варна по време на лятната ваканция със семейството си. Третото парче е известният хит от предходния им и първи албум, за който даже пишеше тогава по вестниците. Името на този проект, стартиран от Алекс Кристенсен, идва от филма Das Boot за немската подводница U-96. От там следва и въпросното хитово парче, което е техно адаптация от саундтрака. Пускам ги, понеже пак са електронна музика.

http://www.youtube.com/watch?v=d7Ssd3HY9cg

http://www.youtube.com/watch?v=6C6LCL2pebE

http://www.youtube.com/watch?v=VCT43aawYOU

Очаквах да ме нападнете така, но не очаквах от модератора да се опитва да ме обиди. Говорим за електронна музика, нали такава е темата. Защо ми даваш пример Cybergene с група, която свири с живи инструменти и стил джаз след като темата е за електронната музика. (иначе приятно звучат нещата им). Аз съм дал два конкретни примера в областта на електронната музика.

И още, аз на Бай Ганьо не се обиждам особено когато някой започне да поставя етикети на хората, без да е чел предните им постове. Обичам достатъчно много електронната музика и се интересувам и занимавам с такава.

Относно Take That, гарантирам ти, че това не е проста бойбанда, ако бяха нямаше да останат на сцената след 20 години. Гари Барлоу е невероятен пианист и композитор, Роби е уникален композитор на поп музика. Хауърд се е научил да свири на барабани и е уникален DJ, може да му чуете неща в тубата.

Не мога да разбера защо веднага трябва да нападате някого, просто защото не е на вашето мнение.

Км7, ти не ми отговори в какво състояние те кара да изпадаш тази музика, просто съм любопитен, не ми отговори и за т.нар. модерни комерсиални DJ-и. Das Boot ми е любимо парче между другото .......

Обясни ми в какво състояние те вкарва нещо, което има само ритъм, не ти ли е скучно най-малкото? Някои от нещата, които са постнати по-горе са уникални, идеята е, че повечето модерни DJ-и, вече не са майстори на плочите, за да им гледаш майсторството. Този циклеж мога да го разбера само ако гледам как DJ-я се поти над плочите или дисковете, а не да пусне записа и аутомейшъна и да си щрака с пръсти цяла вечер.

Отговорих, че отговорът е в предните страници. Всъщност, CyberGene е написал голяма част от него. И понеже споменаваш за четене на предходни постове, направи го. Въпрос за "модерните" DJ-и не виждам, а и защо забегваш натам? :) Никой никого не напада. Но да, Take That са от по-забележимите бойбанди, в сравнение с момчетата от задната улица, примерно.

Обичам достатъчно много електронната музика и се интересувам и занимавам с такава.

По-конкретно?

^^ vane, Take That не е електронна музика. Това, че някои от звуците там са от синтезатори, не го прави електронна музика. В противен случай почти всичката днеша музика би била електронна. Затова и продължавам да седя зад думите си по-горе, защото примерът ти е точно толкова релевантен, колкото и моят с E.S.T. Факт е, че не приемаш музикалния вкус на определена група от хора и дори смееш да ги обвиниш, "че такива циклежи ги харесват основно хора, за които музиката нищо не значи". Ако ти си се обидил от "байганьовщина", може би е редно и аз да се обидя от това, че музиката за мен нищо не значи.

Cybergene ти явно не си слушал албума. Ако това не е електронна музика, по твоята логика и Depeche Mode или Kraftwerk не са електронна музика. Така ли да разбирам? Ако намериш един звук освен барабаните и вокалите примерно, който да не е електронен, можеш да ми се похвалиш.

И да, според мен почти всичката днешна музика е електронна в по-голяма или по-малка степен.

Км7 това парче, което пратих е стандартно според теб, според мен, освен че има припеви, преходи и куплети, което е стандартно, останалото е доста нестандартно и има доста повече от 5-6 акорда....... Освен това албумът Progress е концептуален (надявам се да не трябва да обяснявам този термин).

Не може да говорите, че няма място за сравнение, място за сравнение има, просто вие не желаете да го видите.

"Забягвам" към модерните DJ-и знаеш ли защо Км7, защото бях на партито на Армин ван Бюрен на Какао бийч миналата година и видях смешника Глен Морисън, който измъчи цялата публика, дори надрусаната и напушената с неговия цикъл, половин час да няма един нов звук :icon_shithappens: . Като дойде Армин и всички започнаха да се връщат с тичане пред сцената. Схващате ли ми мисълта - не можеш под прикритието, че си сложил две каси и още плякащи звуци и си луупнал всичко до безкрайност, да казваш, че правиш "музика". Аз си отстоявам мнението и няма да се откажа от него. Пък вие пак ми разправяйте, че двете неща не може да се сравняват......

П.С. Може би и музиката на Армин не е електронна според вас.......

^Аз доколкото чета,никой не е искал да сравнява Take That с каквото и да било друго катоб изключим теб.Пък и какъв е смисъла?Слушай си музиката,която те кефи,не е нужно да убеждаваш всички,че си прав.

Edited by crionic

Цитати от Укипедия за албума Progress:

Genre: Pop, electropop, pop rock

...

[...] with most critics commending the influence of electronic music and synthesizers.

Може би има забежки и влияние от електронната музика, но не е електронна музика. Стиловете са нещо относително, както знаем, но все пак в съвременната електронна музика те са доста стриктни като описание. Нека албумът си е концептуален и уникален като звучене, но във всички случаи клони повече към поп. А пък това да бъде използван за доказване на някакви тези, базирани на лични предпочитания, със сигурност няма да го направи обект на някакво по-особено отношение точно в тази тема.

Depeche Mode са ню-уейв и синтпоп. Макар това да включва елементи от електронната музика в себе си, все пак не е чисто електронна музика. Може би е редно да се направи уточнение какво точно разбираме под електронна музика?

Ами нека го направим това уточнение, Depeche Mode според теб може да не е електронна музика, според мен са едни от пионерите в електронната музика.

Според Q мегазин също. Не мога да повярвам, че трябва да спорим дали това е електронна музика......

Depeche Mode have had forty-eight songs in the UK Singles Chart and #1 albums in UK, US and throughout Europe. According to EMI, Depeche Mode have sold over 100 million albums and singles worldwide,[1] making them the most successful electronic band in music history. Q magazine call Depeche Mode "The most popular electronic band the world has ever known".[3]

Разбирам, че сме тръгнали да спорим по всички параграфи, но това е абсурдно ..........., и защо се хванахте да коментирате само примера ми с Take That, никой не коментира, това което написах за DJ-ите.......конкретно.

Може би си пропуснал да прочетеш първия пост в темата:

Какво мислите за електронната музика от последните 5-10 години примерно? Става въпрос за house, techno, drum and base и т.н.