Jump to content
Българският форум за музиканти

Warm и Bright?


Dankata0071

Recommended Posts

Здравейте от отдавна се чудя какво значи "Warm Sound" и "Bright Sound" . Често го виждам при описания на ампове или пък на опаковките на струни но нямам никаква представа какво означават... :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бих помолил kolio_k, тъй като напоследък е активен да помогне, но не пренебрегвам и останалите, да помогнат!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обикновено Bright значи изсветляване,изостряне на високите честоти тоест звука става по остър и с повече високи.Warm според мен е мек,топъл звук и може да се има предвид лампов или може би среднист тон с повече среди, но без много високи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

е то е ясно какво значи брайт дори с ниско ниво на английски,ако имаме предвид струни ,ярките звучат добре на Гибсън китари,от по старите,които са с плътно тяло и мътнеят на някои музиканти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все съм си ги представял така:

warm - хубав звук с много средни и прилично поорязани високи, както и без много излишен бас.

bright - с повечко високи.

 

Не знам дали е точно такава общоприетата представа, това ми е на мен в главата като чуя тези определения за китарен звук. Хубаво ще е наистина, някой като kolio_k да даде едно по добро мнение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ вие сте го описали достатъчно добре в няколко поста даже, няма нужда да се итерира върху едно и също :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Сори, пропуснал съм темата до сега, но така или иначе, двата "термина " вече са обяснени.

В добавка се среща и warm като определение и за овърдрайв&дисторшън, като се има предвид мек, не агресивен такъв, с не намалени среди и с подходящ рейндж високи, за да не драска

 

п.п. А :) , закъснял съм :D

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ще се опитам да дам обяснение на повечето определения срещани в нета. Ако някъде сбъркам или изпусна нещо - моля поправяйте/добавяйте:

 

Boomy (?): Звук, наситен с ниски честоти, които "избиват".

Bright (ясен): Звук с по-изразени високи честоти.

Coloration (цвят): Визуалният аналог на звука. "Оцветен" звук е звук, със сол и пипер така да се каже :), звук в който има нещо, което го няма в оригиналното звучене - може да е приятно а може и да не е.

Grain (буквално - зърнист): Отнася се основно да изкривените звуци. Отчетлив, дисторшън звук..

Muddy (мътен): Не добре дефиниран звук - неясен, неотчетлив.

Pure tone (?): Тон без хармоници, чист тон. На практика пегел...

Timbre (тембър): Качество на звука, което го отличава от други звуци със същата височина и сила. Отличителният (характерният) тон на инструмент или глас.

Transparent (прозрачен): Това е малко фотографска терминология в музиката... Колкото по-прозрачен е звукът, толкова по-чиста и ясна е цялата звукова картина.

Warm (топъл): Като цяло се има предвид честотния диапазон от 150 до 400 херца. Топъл звук е звук, който звучи натурално в този диапазон.

 

П.П. а и аз съм закъснял...

 

П.П.П.

Изпуснах Mellow (зрял, сочен): Звук богат на хармоници и приятен за ухото... Насищащ...

Редактирано от patient
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mellow е мек звук - топъл кадифен - тип ресторантски му казвам аз, не е зрял и сочен - това се използва за плодове :-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.