Jump to content
Българският форум за музиканти

Apoyando / Rest Stroke


Berko

Recommended Posts

Забелязах че няма такава тема и реших, че би било добре да си полафим за нея.

 

Аз например се чудя, при преминаване от по долна към по горна струна (например от B към G при стандарт тюнинг), дали трябва СТРОГО да редувам показалеца и средния пръст. Защото ако съм изсвирил 2-ра струна с показалец, той показалеца направо се допира към 3-та струна и като чели е по-лесно пак показалеца да изсвири и 3-та струна. Но при по бързите пасажи, мисля че строгото редуване ще е по оферта. Малко ми прилича на спора alternate/sweep picking.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забелязах че няма такава тема и реших, че би било добре да си полафим за нея.

 

Аз например се чудя, при преминаване от по долна към по горна струна (например от B към G при стандарт тюнинг), дали трябва СТРОГО да редувам показалеца и средния пръст. Защото ако съм изсвирил 2-ра струна с показалец, той показалеца направо се допира към 3-та струна и като чели е по-лесно пак показалеца да изсвири и 3-та струна. Но при по бързите пасажи, мисля че строгото редуване ще е по оферта. Малко ми прилича на спора alternate/sweep picking.

Ако свириш класика, този ход е строго забранен. Също така ( както и суийпа) нарушава ритмиката. Ако не свириш класика, anything goes. Пример - Тък Андрюс, които свири всички солови линии само с показалец...все пак ако не искащ да докараш аритмия на някой класик не го прави.

 

Пламен

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за съветите.

 

На мен главно ще ми трябва за фламенко

И кво остава да жуля гами със строго редуване на двата пръста?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Препоръчително е да се редуват и да не се прехвърлят пръстите на долната струна "мързеливата". При бавно свирене до нормални скорости няма да усетиш разликата, но когато скоростта се увеличи и започнеш да свириш пасажи като Пако, ще се чувстваш като спънат кон в такива ситуации и ще ти отнеме страшно много време да се отървеш от вредния навик и да се научиш отново на правилната техника. Казвам го от опит. Учи се по правилата и не променяй нещата. Когато натрупаш рутина и техниката ти е на ниво "на сън да те бутнат" тогава вече ще е дошъл моментът, в който ще кажеш "на мен това ми е по-удобно" - и то най-вероятно ще стане от самосебеси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.