Jump to content
Българският форум за музиканти

От къде се започва?


machoka

Recommended Posts

Здравейте колеги,

 

бих искал да ви попитам, (търсих за друга подобна тема)какво трябва да си набави един композитор, стартиращ в момента цифровизацията на своето творчесто, ако мога така да се изразя )

 

Крайната цел е писане на поп/джаз парчета, възпроизвеждани от бенд/група, да речем и малко симф музика за цвят (но това само като екстра). Виждането ми по въпроса - синтезатор с напреднал комп конфигуариця, предполагам специфична звукова карта и софтуер? От последният ще изисквам да може да записва поотделно инструментите - т.е. пуска се запис, първо се записват примерно ударните до определен момент. Пуска се отначало и се добавя бас, после пак така един по един всички инструменти и накрая с микрофон се добавя вокала. Съответно какви са възможностите на безплатния софт, какъв ще препоръчате ако трябва да е платен и най-важното за каквото е темата - какъв хардуер ми е нужен? Ясно е, че няма да се търси краен продукт, а да речем някакъв демо релийз на парче, което да влезе в студио за записване с реални инструменти..

 

Каква е точно връзката между синтезатора и компютъра, може ли да се вземе такъв с пълен обхват 88клавиша и дин клавиатура, за да може да се ползва евентуално и самостоятелно за свирене някъде си.

 

С 2 приказки само ако може да споделите 'как става цялата работа' ; )

 

Благодаря ви.

Редактирано от machoka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам, че имаш клавишен инструмент, оттам нататък ще ти трябва аудио интерфейс, компютър и DAW програма.

 

Ако напишеш колко пари си готов да платиш би могло да ти се препоръча нещо конкретно, но прочети всички теми касаещи аудио картите, както и темите в раздел "Софтуер" относно програмите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам, че имаш клавишен инструмент, оттам нататък ще ти трябва аудио интерфейс, компютър и DAW програма.

 

Ако напишеш колко пари си готов да платиш би могло да ти се препоръча нещо конкретно, но прочети всички теми касаещи аудио картите, както и темите в раздел "Софтуер" относно програмите.

 

Имам клавишен инструмент, но е аналогов и от марката 'пиано' :rolleyes:

 

Шегата настрана, DAW Програма?

 

иначе знам от колеги, че професионално се работи с Pro Tools, така че не мисля да се докосвам любителски до много програми, а да използвам задълбочено с времето един софтуер, и мисля че е напълно удачно това да е Pro Tools? Видях тук по раздела, че се продават звукови карти в комплект с този софтуер?

 

Въпросът е MAC или WIN базирана машина ми трябва, какви са на практика разликите ако Pro Tools може да се подкара и на двете и това ли е всъщност подходящо решение за моите скромни идеи и цели, които споменах в първия пост) )

 

А парите са според зависи дали ще се окомплектовам с някаква по-любителска техника или ще бъде про такава...не съм го решил, защото така или иначе съм музикант и се занимавам с това, повече клоня към про техника, която разбира се ще надграждам с времето защото нямам в момента 10к да обзаведа home студио )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Taka няма да получиш полезен съвет. Напиши колко пари можеш да отделиш и ще ти се препоръча нещо конкретно. Някакъв що-годе читав компютър поне имаш ли?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Taka няма да получиш полезен съвет. Напиши колко пари можеш да отделиш и ще ти се препоръча нещо конкретно. Някакъв що-годе читав компютър поне имаш ли?

 

Ами мхмм, нека кажем за протокола 2500-3000лв на първо време.

Мен ме интересува повече самата схема каква е на свързване устройство към устройство, иначе конкретните модели по-лесно ще се изберат..така си мисля поне. Нямам читава машина в момента.

Т.е. въпроса е как сработват нещата - кое е най-важното.. звуковата карта ли, конкретния клавишен инструмен или софтуера.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Схемата най-общо е: инструмент->звукова карта (аудио интерфейс)->цифров носител (най-често диска на компютър). Процесът на запис и последваща обработка на звука се контролират от т.нар. DAW (Digital Audio Workstation) програма инсталирана на компютъра. Звуковата карта може да бъде инсталирана в кутията на компютъра, при стационарен компютър или външна, свързана посредством USB или Firewire. Следователно ще ти трябват: инструмент, звукова карта, компютър и програма. В съответния раздел на форума можеш да научиш доста за избора на инструменти, звукови карти и програми. Що се отнася до компютъра, почти всеки съвременен такъв ще ти свърши работа. Ако ще се записва с микрофон в близост до него, гледай да е сравнително тих. В най-общи линии е това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако бюджетът ти е 2500, откажи се от про туулс, защото това е хост програма за МАК, а един МАК струва доста. Конфигурации за МАк има в dv247.com, aко не друго, поне там можеш да разгледаш и да добиеш представа какви пари ще ти трябват за такава система. Ако не - PC. Зa PC система е добре да има дъно с texas instruments FireWire - за всеки случай, ако някога решиш да ползваш firewire интерфейс. Ако не - PCI аудио карта и всякакви външни джаджи през USB. Аз лично като за вкъщи съм си решил така нещата - PC с прилична PCI аудио карта, миди клавиатура и USB аудио интерфейс с входове за китара и микрофон. За добро PC поне около 2000 лв., за да не се налага да ъпдейтваш поне 2-3 години след това. За останалите пари до 3000 лв. задължително миди клавиатура и ако ти останат пари някакви прилични монитори.

Ако по-нататък се опаричиш,може да се замислиш за FW интерфейс, за саундмодули или направо за добър синтезатор, за хубав микрофон и прочие глезотии, които край нямат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Taka, момчета благодарско много за съветите, колкото повече се ориентирам, толкова повече въпроси възникват. Ще прощавате ако ви досадя..

 

ето обаче какво реших със сигурност на този етап - повече вложени пари за професионален резултат, защото така или иначе се занимавам с композиране иии MAC система.. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО.. сега обаче страшно много се двоумя и моля за съвет между тези две опции:

 

MacBook 13"

http://www.novmak.com/t/apple-macbook/mc516/macbook-13-2-4ghz-2gb-250gb-geforce-320m-sd-s-international-klaviatura

 

2.4GHz Core 2 Duo

4 GB SODIMM 1066MHz DDR3 SDRAM 2 x 2 GB

500GB Hybrid SSD Drive @ 7200 rpm

GeForce 320M/ SD

2xUSB 2.0

на крайна цена с тази рам и този SDD драйв: 2566.00 лв

 

или:

 

iMac mini:

http://www.novmak.com/t/apple-macbook/st-z0jq0005/macbook-13-2-4ghz-2gb-250gb-geforce-320m-sd-s-bg-klaviatura-promociia-za-studenti-i-prepodavateli

 

2.4GHz Intel Core 2 Duo

4 GB SODIMM 1066MHz DDR3 SDRAM 2 x 2 GB

500GB Hybrid SSD Drive @ 7200 rpm

NVIDIA GeForce 320M 256MB DDR3 SDRAM

4XUSB 2.0

FireWire 800

SD card

 

2358.00 лв

(300лв са само клавиатурата и мишката оригиналните безжични, без които може и да минем). Ще добавим и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО dual monitor по 21.5 или по 24' един до друг, произволна марка, което ще го направи около 3000лв.

 

иии добре де, все пак какво мислите за 'оригинала'

http://www.novmak.com/t/apple-imac/z0jl000f7/imac-21-5-core-i3-3-06ghz-5gb-500gb-radeon-hd-4670-sd-s-bezjichna-mishka-klaviatura

iMac 21.5.. цената е в тая рамка отново - 2500. Отчитаме екрана, цветовете и качеството, изглежда като животно. Тука на кантар е лъскавината с/у мобилността на мини.

 

 

Така:

1. С този Hybrid SSD Drive не съм запознат, има ли съществени минуси спрямо HDD-тата, отчитам големия плюс на 7200 rpm (според вас има ли някаква реална разлика между тази и 5400 скоростта?)

 

2. Ще Е ли сериозно за основна базова единица, каквото е машината, да се използва лаптоп (с външен монитор де)? Би ли могло въобще всичко да се свърже към него и той да не..ъъ.. прегрее? Иначе удобството е по-голямо, но като се замисля - и с mini-то е що-годе същото от към удобство.

 

3. Отичат ГОЛЕМИЯТ плюс на firewire наличност в мини-то и 4-те усб-та, защото нещо започвам да клоня (ама съвсем леко) към firewire интерфейс.

 

4. ОС-а на mini-то е във вариант SERVER - това интересува ли ме или бих си закупил 'нормалната' версия?

 

А защо Pro Tools, защото следвах за кратко тонрежисура в Консерваторията, и всички светила там от преп състав работиха с Pro Tools, що се отнася до по-крайната фаза на обработка на звука (мисля, че мастерирането), а и други проф мнения съм чел и слушал от първа ръка за този софтуер, влизал съм в няколко студиа, записвал съм (само че като изпълнител) и в първо студио на БНР и познайте какво имаше по мониторите, . Не, че няма да се работи и на друго.

 

 

И поздрав за всички:

http://www.dv247.com/computer-hardware/prism-sound-orpheus-pro-tools-9-instrument-expansion-pack--83169

 

МЕЧТА )))

Редактирано от machoka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Заради стабилността на системата, по-доброто управление на хардуерния ресурс, капризните удобства и ... не на последно място заради дизайна. Обичам стилните неща, а в случая за сефте нещо стилно е и практично. От друга страна взе да ми писва от 'поддръжка' на win, в сми достатъчно напред съм за да я настроя в началото и после да не бера ядове, но..искам да пробвам нещо ново. И може би на последно място, защото не съм чул за професионалист да работи на WIN. Все пак всички знаем, че win е за мултимедия и домашен потребител да си цъкаш филмчета и DOTA, a всичко останало е за работа и производителност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без да искам да ти превръщам темата в спор Mac vs PC не бих се съгласил с почти всичко, което си написал, освен евентуално за дизайна. Не виждам абсолютно никаква логика, особено при ограничен бюджет, да даваш 1000 лв ОТГОРЕ за компонент от веригата, който не е от критично значение за крайния резултат. Тези 1000 лв би могъл да ги вложиш в качествена звукова карта, според мен ще е много по-разумно и балансирано като цяло. Какъв е смисълът да си купиш лаптоп за два бона и половина и да му закачиш звукова карта за 500 лв.

 

ПП: Аз не само съм чувал, но съм и виждал не един и двама души, които изкарват пари от музика правена на РС

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

He обичам 'ментетата', моите уважения към спецовете, разработвали 'хакинтош', но аз съм на принципа или правиш нещо както трябва, или въобще не го правиш. Плюс това, пак някои функционалности (пък били те и благинките) не могат да се достигнат до колкото четох, дизайна го няма и т.н.. просто 'не е същото'. Като си взимаш нещо, трябва да е оригинал.

 

А в комбинация с горните въпроси по мак-а, някой може ли да обясни с думи прости аджеба какво е балансиран и небалансиран вход/изход..

Редактирано от machoka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.