Jump to content
Българският форум за музиканти

Акорди за китара


Recommended Posts

Здравейте!

Не съм музикант и нищо не разбирам от музика,

но обичам да дрънкам на китара, да си акомпанирам песнички.

Много от хубавите патриотични песни нямат акорди, или ги няма в интернет пространството.

Опитвам се да нагласям акорди, но не звучи както трябва.

Не може ли да се направи като при торентите за субтитри, така тук за акорди.

Даваш някаква мелодия и който иска сваля ти акорди.

Ето като пример давам песента „Ясен месец”

От тук насетне вие сте на ход. Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:)

Всъщност идеята ти не е никак лоша. thumbs_up.gif

Като оставим това, че някой

немузикант
ще получи акорди да си свири любима песен (колкото може) и да си разведрява живота,

ползата за "вадещите" акордите би могла да бъде не по-малка...

 

Примерно, може след като се извади хармонията да се прави и някакъв анализ на мелодията, на груув-а и композицията въобще.

(Мисля, че това го имаше като предложение да се споделя в Авторска музика като пускаме наши парчета, но не съм го срещала често.)

Така тези, които пишем( а и тези, които искат да пишат или са слушатели/изпълнители) да обсъждаме кое в песента е "въздействащото" - как, защо...

Имаше подобни анализи в Текстове примерно.

Също от малко по-друг ъгъл се сещам, че в Китара примерно имаше тема за характерни фрази, звукоизвличане и т.н. в блуса и фънка(ако помня точно).

Забелязала съм, че в Авторска/кавъри предимно се коментират студио/продуцентски решения, от време на време и аранжиментите на песните.

Само "композиторската част" не се коментира конкретно - с малки изключения -и основно от самите автори ( да не се обиди някой сега, ама което си е - си е...)

Верно е, че в зависимост от стила за доста хора би било предизвикателство да коментират чужда музика(или дори своите композиции).

Но си мисля, че на нас самите , дето не сме тук само да купуваме/продаваме, ще ни стане по-интересно и ще ни е от полза.

Освен това откровеното объркване, което си личи от някои въпроси в Джем и Теория, примерно:

1.Как да определя тоналност?

2.Как да свиря "отвън", когато нямам идея какво, как и защо свиря и кое ми е "вътре" и кое "отвън"...

3.Как да свиря терца без да знам какво е терца? и други подобни, може би има своето обяснение в наличието на теоретична информация от ниво 0 до ниво 10то космическо примерно, а практическите примери и обсъждане на употребата на въпросната теория са често не много достъпни - просто защото хората или не слушат такава музика, или като слушат това, което харесват не могат сами да го анализират, за да знаят КАКВО точно им харесва...

Ясно е, че шорткъти няма и не трябва да се разчита на сдъвкано, но се получава малко... "захранване" и после глад, ако ме разбиратеhysterical.gif

Защо не си направим някакъв подобен уъркшоп за хора, които се интересуват от писане на песни, примерно.

Вадим песен Х( без шмекерии и търсене на акорди в нета разбира се) за някого, след което ние си обсъждаме, за да видим как е направена.

Мелодията как е написана-гами, ладове, пентатоники, характерни интервали.Стилово как се отнасят хармонията и мелодията...Ако има някакви интересни модулации-как са направени и как да ги използваме и ние без да е клиширано. Фигури в ритъм секцията, брас/цигулки/беквокали? Особености на вокалиста и доколко мелодията и аранжимента са съобразени с него/нея...

 

п.п. Имаше една тема, в която Лими показваше как се свирят разни парчета, може би ще ти е интересна.

Потърси в Ноти, уроци и т.н.

Редактирано от Viara Ivanova
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Леле колко енергия си изхабила.Явно не ти се спи,както и на мен.Има доста таблатури на много песни,но на такива български които се свирят по маси и за забавления може би няма много.Ама като се замисля и няма защо понеже те са с по 3-4 акорда.А и наче ако имаш малко слух може да си извадиш акордите от звуковия носител на който ги слушаш не е сложно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласна съм, че акордите в много песни за маса са I, iii, IV, V i vi в някаква последователност и самото им изваждане не представлява трудност.

Предложението ми беше отправено към съфорумници, които пишат авторска музика или такива, които свирят кавъри И им е интересно да анализират това, което свирят.

Наясно съм, че в нашия музикален форум не всички са такива ;). А и не е нужно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вярно е че съм Простак, но не искъм да звуча просташки.

Действително всеки който има слух, ще свали основните акорди, но не е това същността.

Тези три - четири акорда звучат постно. Много ми е трудно да обясна нещо което не разбирам, затова давам пример.

Преди дрънках/срам ме е да кажа свирех/ на китарата “Besame mucho” така:

Am Dm

Besame, besame mucho,

Am

Como si fuera esta noche la ultima vez.

A7 Dm

Besame, besame mucho,

Dm Am E Am

Que tengo miedo tenerte, y perderte despues.

 

След коте открих тези акорди и разбрах, колко съм далеч от истината

 

Am Dm

Besame, besame mucho,

Dm A7 F E Am

Como si fuera esta noche la ultima vez.

A7 Dm

Besame, besame mucho,

Am H7 E Am

Que tengo miedo tenerte, y perderte despues.

 

Това искам да ви обясня, не знам разбрахте ли ме?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:ok: Доколкото разбрах(не знам какво е това при торентите за субтитри) искаш само по дадена мелодия(изтананикана или нотирана) някой да ти я хармонизира богато, интересно. Или да ти извади по слух точните(оригинални) акорди от запис, така както ги е написал самият композитор(аранжор).

 

П.П. А за "Вesame mucho" опитай вместо Dm A7 F E Am -> Dm A7 Dm7 E7 Am.

Прегледай и мойта тема -"Видео уроци с акустична китара" в подписа ми долу. :beer:

:rockon:

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

до автора - сайт за акорди има - http://www.akordite.com

 

друг е въпросът, че не е отговорно поддържан. дори елементарни неща като подреждане на песните по изпълнител админа го мързи да ги направи (в смисъл да напише необходимия код на php), а отказва да даде на нееднократно предложилите помощ потребители. самите песни се качват ръчно от админа веднъж на няколко седмици. дейност тип "търся акорди на еди коя си песен" се провежда във форума им, но той е малък и пуст.

 

бих предложил на администраторите да инициират някакво сътрудничество между двата сайта.

и като го завладеете тоз самотен остров да ме сложите губернатор :lol: отдавна имам идеи за реформа на онзи сайт и все са добри B)

Редактирано от Fallenblood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Точните акорди табове или каквото и да търсиш в интернет трудно ще намериш. Намираш си три версии свириш и трите.Което най-много се доближава си продължаваш по него като в процеса на "дрънкане" променяш нещата които не ти звъчат на място.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Напълно съм съгласен да се направи това, защото пичти никой от бълграските таблатури ги няма ето например днеска тръгнах да търся на "Графа, Любо и още един" песента Заедно и немога да намеря нищо същои химна на България :) ко праим!!!

П>П Добра идея момки :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно съм съгласен да се направи това, защото пичти никой от бълграските таблатури ги няма ето например днеска тръгнах да търся на "Графа, Любо и още един" песента Заедно и немога да намеря нищо същои химна на България :) ко праим!!!

П>П Добра идея момки :greenball:

 

Е тва е химнът:

 

E ||---5-5-7-8-7-5------5-5-7-8-7-5------5-5-7-10-8-7-5-4-5-4--

B ||-5-----------------5------------------5--------------------

G ||-----------------------------------------------------------

D ||-----------------------------------------------------------

A ||-----------------------------------------------------------

E ||-----------------------------------------------------------

 

 

E ||------4-5--7--8--10----12-10-8--10-12-----10-8--7--5-8--12-

B ||--6-5------------------------------------------------------

G ||-----------------------------------------------------------

D ||-----------------------------------------------------------

A ||-----------------------------------------------------------

E ||-----------------------------------------------------------

 

 

E ||----10-8--7--5-4-5-4---------4-5--

B ||---------------------6-5-6-5------

G ||----------------------------------

D ||----------------------------------

A ||----------------------------------

E ||----------------------------------

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно съм съгласен да се направи това, защото пичти никой от бълграските таблатури ги няма ето например днеска тръгнах да търся на "Графа, Любо и още един" песента Заедно и немога да намеря нищо същои химна на България :) ко праим!!!

 

 

Ко пра'им ли????????Ми, викаме неволята, сине...

Вадим песента сами , ей туй правим...

Ти, драги ми Смехурко, като какъв се подвизаваш във форум за музиканти, като не можеш да се досетиш, че за тва ИМЕННО ти е тоя инструмент, тия уши и тези ръце: да пробваш да извадиш каквото ти трябва( за препоръчване преди да го потърсиш като табулатура)????

То поне да беше нещо трудно или някаква по-специфична част дето те е затруднила и да питаш само за нея...

Ама на"Графа, Любо и още един" песен да те остави безпомощен...явно е сериозна работата при теб...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

вяра, проблемът е многопрофилен - аз не знам себеуважаващ се музикант да тръгне да свири кавър на графа, любо и още един :lol: но по вкус и по цвет товарищи нет...

 

иначе, по темата, за акордите и табовете на български песни имам едно нещо наум, "stay tuned", както казват брадърушките...

Редактирано от Fallenblood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, "себеуважаващи се" музиканти - има много видове. Включително и тези, които свирят и пишат песните на "Графа, Любо и още един"... Нищо против тях. Всеки се изхранва както може и харесва каквото си иска.

Ама да се прави драма от това, че ти трябва някаква информация, а никой не се е сетил да ти я сдъвче ... Лапешки работи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята за анализиране на песни (съответно с разглеждане на хармония, ритъм, мелодични линии и т.н.) е много интересна и аз поне бих участвал. Или поне бих се опитал. ;)

 

Това, което правихме с учителя ми по джаз китара за всяка пиеса, беше да анализираме хармонията и да определим как ще е най-добре да се напише хорус по нея. Независимо дали е някой джаз-стандарт или лично авторска музика.

 

Всъщност на него всичко това му беше напълно ясно, разбира се. Трябваше аз да се науча да правя такива анализи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.