Jump to content
Българският форум за музиканти

Почистващ препарат за чинели


Recommended Posts

Здравейте, колеги и колежки! :D

 

Преди около година се сдобих с качествени чинели, но, разбира се, след известна употреба те се позамърсиха (отпечетъци от пръсти, палки и т.н.) и в момента имат нужда от почистване. Не съм сигурна какъв точно препарат да си купя, за да няма опасност да се навреди на метала. Затова искам да попитам хората с повече опит какво използват, за да поддържат чинелите си чисти? Аз съм харесала вече един преперат - този - и се чудя дали някой го е ползвал и може да сподели мнение.

 

Знам също така, че има барабанисти, които предпочитат да не чистят някои чинели, защото звукът им ставал по-добър, когато има наслояване върху бронза. Въпреки това, не е лошо човек да знае как и с какво да ги почиства при нужда и затова ви моля да препоръчате някой препарат. :)

 

Поздрави Вели

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз от година и половина използвам Sano Multi Metal Cleaner - продават го в повечето магазини за перилни препарати, предназначен е за почистване на алпака мивки, смесителни батерии, тенджери и всичко друго метално -Течен, не абразивен, без киселини.Доволен съм от него, зилджианчетата светят направо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз от година и половина използвам Sano Multi Metal Cleaner - продават го в повечето магазини за перилни препарати, предназначен е за почистване на алпака мивки, смесителни батерии, тенджери и всичко друго метално -Течен, не абразивен, без киселини.Доволен съм от него, зилджианчетата светят направо

Може да пробваш с препарати ,с които се почистват свещници .Също става ,но рядко се намират,не навсякъде ги има,обикновено в магазини където продават подобни скъпоценни вещи

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Става, само да не е от индийски магазин. Някой ми беше препоръчал препарат за месинг от индийски магазин - купих го, обаче не ми хареса. Шишенцето беше 50 милилитра т.е. крайно недостатъчно, цената доста висока, не чистеше добре и вонеше на спарени китайски гуменки...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не мисля, че препаратите, които са създадени за чистене специално на чинели са скъпи и недостъпни. Така че според мен най-рационално е те да се ползват, защото все пак това им е предназначението :) Поздрави, Ники!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами не, аз съм на друго мнение - недостъпни са, защото не мога да си ги купя от България. Освен ако не са ги пуснали вече в родните музикални магазини, но аз лично не съм виждал. Иначе струват около 10 долара за 250 милилитра, т.е. около 15 лева български пари, което наистина не е кой знае какво съпоставено с цените на хубавите чинели.
Друг е въпросът дали са произведени и предназначени точно и специално за чинели. Не ми е известно някой от големите производители на чинели да имат фабрика за почистващи препарати. Нито това им е работата нито пък са толкова рентабилни тези продукти, че да си струва. Това което правят е аутсорсинг - намират някой опитен и всепризнат производител на такива препарати от рода на Johnson & Johnson, BASF и др., и му поръчват да им напълни негов подходящ препарат в опаковка с тяхното лого и със съответния надпис "Спефиална формула за еди-коя си марка чинели". Не че са по-различни като състав, само опаковката им е специална.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен, всъщност, въпросът ми беше по-скоро за тези утвърдени препарати, които са създадени за чистене специално на чинели, но се получи интересна тема и с алтернативните методи за почистване. Благодаря на всички за отговорите до момента. Всъщност идеята ми е да си купя нещо, което някой вече е изпробвал и знае че със сигурност ефективно ще почисти чинелите и няма навреди на покритието им. Дотук получих конкретен отговор за специализираните продукти на Пейст, които в момента, за съжаление, не са налични в Динакорд и за алтернативния препарат "Sano Multi Metal Cleaner". Ще се радвам да чуя още съвети и коментари по темата. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е много обширна тема.Обаче знам едно нещо че самата патина върху чинела пази метала,това го знам от баща ми,той е бижутер.Въпреки това патината оказва дадено влияние върху високите на чинела,но пък в дадени моменти това е плюс.Въпрос на предпочитания.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.musicworld.bg/bg/c_163/i_22004/PAISTE_CYMBAL_CLEANER.html

Можеш дори да си го поръчаш от страницата, пращат по куриер.

 

Както отбелязах по-горе, този препарат на Paiste за съжаление не е наличен в момента.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз използвах препарат на "Sabian" - спрей за чинели.... Купих го от Динакорд в "Дружба". Почистих чинели, които от зелени станаха като нови. Не бяха чистени с години и бяха стояли в подземие. Предишният им ползвател не се грижеше особено редовно за тях. Чинелите са вече на 13 години - Zildjian, Planet Z. Без майтап, падна търкане.... без майтап, този спрей го препоръчвам горещо. Струваше 21 лв и работи безотказно. Вижте какво може:

 

http://lileu.snimka.bg/other/chineli.575191

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не мисля, че препаратите, които са създадени за чистене специално на чинели са скъпи и недостъпни. Така че според мен най-рационално е те да се ползват, защото все пак това им е предназначението :) Поздрави, Ники!

 

Ами не, аз съм на друго мнение - недостъпни са, защото не мога да си ги купя от България. Освен ако не са ги пуснали вече в родните музикални магазини, но аз лично не съм виждал. Иначе струват около 10 долара за 250 милилитра, т.е. около 15 лева български пари, което наистина не е кой знае какво съпоставено с цените на хубавите чинели.

Друг е въпросът дали са произведени и предназначени точно и специално за чинели. Не ми е известно някой от големите производители на чинели да имат фабрика за почистващи препарати. Нито това им е работата нито пък са толкова рентабилни тези продукти, че да си струва. Това което правят е аутсорсинг - намират някой опитен и всепризнат производител на такива препарати от рода на Johnson & Johnson, BASF и др., и му поръчват да им напълни негов подходящ препарат в опаковка с тяхното лого и със съответния надпис "Спефиална формула за еди-коя си марка чинели". Не че са по-различни като състав, само опаковката им е специална.

 

 

На същото мнение съм и аз :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...

Привет колеги! И аз имам въпрос за почистване на чинелите. Още не съм пробвал с традиционните почистващи препарати за чинели, но case-a ми е малко по спецялен. Имам един чинел Paiste 2002 flat ride 18", който е ужасяващо мръсен и не съм сигурен дали само препарат за почистване ще ми е достатъчно. Попаднах на това клипче:

 

 

и ми се иска да пробвам с такава технология да си го изчистя и полирам, но незнам какви препарати съответстват на показаните и каква е тази машина, която изполват. 

 Въпросът ми е, някой може ли да ми даде съвет за, бих го нарекъл даже реставриране :D на чинел? Благодаря предватително!  :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпросното абразивно нещо е аналогично на това да минеш чинела с много, много финна шкурка за полиране. Освен мръсотията, се отнема и съвсем малко количество метал. Оттам нататък, дали отнемането на 1 милионна от милиметъра метал от чинела ще окаже "пагубно" влияние на звука е една обширна тема, обхващаща чувствителните музикални уши и стигаща до фантастиката и болните мозъци, поразени от психичното отклонение аудиофилия :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.