Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпроси за Българската народна музика


Recommended Posts

Привет,

 

Проблемът е следния:

 

Начинаещ, немузикант, на 35. Реших да се образовам на тема БГ народна музика - основни неща - от малък знам че има различни области обособени от народната ни музика - Македонски песни, Добруджански, Шопски и др. Като първо място разчетох Уикипедия, в английската версия пише поне областите. В Българската по-малко пише. Не съм в БГ, така че немога да се срещна с някой наживо да ми обясни нито да ида да потърся книжки.

 

1.

А ме интересува като начало - някой може ли да даде примери със по 2-3 песни от всеки край (от най-характерните, във вид на линкове към Youtube клипове или МП3ки за теглене - някакъв слушаем материал), така че да чуя от кой край каква е музиката и да усетя разликата с другите от другите области.

 

2.

В английската версия на Уикипедия са описани структурите на хората ни (В отделна статия Bulgarian Dances). Честно казано не го разбирам. Споменават бързи и бавни ритми съчетани в една мелодия. Някой може ли да обясни, или да ми сканира нещо където да е описано като за начинаещ, и да даде и слушаем материал (линк или МП3) като пример, че ми се иска основните неща да мога да разбера.

 

Моля да го обясните като за начинаещ. И за тези от вас които се отнасят сериозно към цялата тема БГ народна музика, би било много хубаво ако се регистрирате в Уикипедия като автори и да допълните БГ-версията на статията за народната ни музика - срамно е че на Български пише доста малко.

 

Мерси

 

Уикипедия - статия за БГ народната музика, английска версия.

 

Уикипедия - статия за БГ музика - Българска версия. Тук липсва подробната информация за танците ни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Зачекваш много дълбока тема. Няма как с две думи или две статии да ти се изясни това нещо наречено Балкански фолклор, то си е как да кажа ... или е вътре в теб, или не е. Ако искаш да ти се обясни недей чете статии, в интернет съвсем ще се объраш! Потърси,ако са останали разбира се (надявам се да има), педагог горе-долу твой набор или по-възрастен, но педагог по балкански фолклор ...

 

П.П.: Прочетох една страница публикувана от тебе и се задълбах по-надолу, което и ти със сигурност си и направил ... и щом не си стигнал до някакви изводи. За съжаление вече все повече "българите" бягат от "българската" музика ... но както и да е ...

 

П.П.П. : Извинявай, че ти говоря на ТИ

 

Поздрави!

Герги

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Прекалено много разчитаме в днешно време на Интернет, като източник на всякаква уж изчерпателна информация! :ok: Да, ама, не!

В книжарниците на БАН и Български композитор съм виждал няколко книги от български фолклористи, в които има отговори на тези въпроси. Тези книги май все още не са качени в Интернет.

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@RaverWild

 

Потърси тук!

Да уточним:

а) Не си музикант и не свириш на инструмент, но искаш да се запознаеш с особеностите на фолклорната музика в различните фолклорни области?

б) посвирваш малко на нещо и искаш да разбереш как се свири българска народна музика?

 

По принцип не съм попадал досега на книга която да описва кратко ясно и точно (просто) как се свири народна музика. За областите ще постна някои линкове с примери по-нататък. Като цяло народната ни музика се характеризира с комплексни неравноделни и смесени размери (5, 7, 9, 11, 13, 15, 5+7, 7+9 и т.н. - варират според фолклорната област) и богата орнаментация (морденти, пресечени морденти, групето, форшлази и нахшлази и т.н.- варират според спецификата на отделните инструменти).

 

По принцип не съм съгласен със понятието "балканска музика" (както и с "латинска"). Българската народна музика , макар и да има някои общи елементи, се различава от народната музика на съседните страни (Румъния, Сърбия, Гърция, Турция - макар и не на балканите, да не оворим за Словения, Албания, Словакия и т.н които се различават коренно).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Георги: Няма проблем с Ти-то. Бих се притеснил ако беше на Вие B)

 

@Лими § Георги: Съгласен съм с идеята за педагог, но за съжаление не съм в БГ. Нямам избор, освен Интернет.

 

@Този: Ами аз съм по средата между А и Б. В смисъл - не бих се нарекъл музикант, пробвам да се уча да свиря, засега не бих седнал да правя народна музика, но бих опитал на малко по-късен етап. Преди 10г ми беше хоби да правя с компютъра само, но сега искам без компютри вече. Ама всичко по реда си.

 

За момента просто искам да почна с простите дефиниции - фолклорните области и най-вече - примери за най-типични песни от всяка област, за да може слуха ми да се наточи да ги разпознава. Пример - ако някой спомене за Добруджанската област, веднага на ум да ми затрака ритъм от областа. Ама за тая цел трябва да съм слушал и да знам какво е характерно в областа. Впрочем след като пуснах този пост драснах в Ютюб вече непомня какво и ми излезнаха някакви примери. Ще продължа да слушам там, ще гледам да се ориентирам.

 

Другото е това за структурата на хорото, дето четох в Уикипедия, но ми беше объркано. Ще ми се да разбера съвсем основната структура. За съжаление тия термини за орнаментацията дето си изброил не ги разбирам.

 

Иначе линка дето го даде ще го прегледам. Мерси

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес минах през книжарницата "Български композитор" до Народния театър - Вазов и видях доста книги по темата, но тези двете са най-изчерпателни.

1431851017191374054512990699808L9B78iF1IOsmfMbMjqk_s.JPG и 103330379117120835131299069987uAhrlToJFBG6ilJ8ku46_s.JPG.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забравих да спомена, че в тези книги има и много нотирани примери на песни, танци, хора и ръченици от всички райони на страната.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Темата която си захванал е доста обширна.Не малко хора си мислят, че народната музика е лесна за изпълнение. Напротив! Българската народна музика е уникална именно със своето разнообразие от стилове, размери, орнаментика, ладово разнообразие. Относно фолклорните области в България.

Основните фолклорни области са 7 на брой а именно: шопска, пиринска, северняшка, добруджанска, родопска,странджанска и тракийска но ако се задълбочиш в изучаването на народната музика и танци ще разбереш, че са далеч повече. Има под области в които песните, танците и обичаите се различават значително от изброените 7. За съжаление всичко не може да се научи от Интернет. Има учебници и фолклористи към които можеш да се обърнеш за информация.

Във всяка от фолклорните области има специфични похвати (орнаментика, изменения на лада, различни ритмически и метрични изменения) които ги различават една от друга.

Например шопската област е характерна със своя двуглас който е неповторимите си паралелни секунди е един от най-отличителните белези на областта.http://www.youtube.com/watch?v=B-B5h7hhYGs&feature=related ето пример.

Характерна отличителна черта на пиринската песен е двугласът. Често една певица изпълнява първия глас, а две, три или четири певици изпълняват втория равен глас, наречен “исо”. Заради малкия тонов обем на песните понякога първият глас слиза под втория. Мелодичната линия е плавна, срещат се характерните превиквания. Някои мелодии се изпълняват с “ацане” (хълцане) и “тресене” (къдрене, разтрисане на гласа).Пример

Преселването на север на българи от всички краища на България преди освобождението повлиява на музиката в северняшката област и тя става смесица от от фолклора на други области но все пак има характерно звучене. Пример

Границите на областта се очертават на север от Дунава, на юг от Стара планина, на запад от сръбската граница и на изток от Добруджа.Най-близки черти в северняшкия музикален фолклор откриваме с този на Тракия – типичен пример за това са “капанците”, в Разградско, както и “ерлийците” в Новопазарско, “хърцойците” в Русенско, “турлаците” в Белоградчишко и прочие. Характерно за областта е, че се срещат духови оркестри свирещи на медни духови инструменти които не са типични за останалите фолклорни области.

Добруджа заема североизточната част на България – на север е оградена от Дунав, на изток – от Черно море, а на запад – от Северняшката фолклорна област.

Най - характерни за Добруджанския край са танците. Те са взаимствани от бита на добруджанците. Във тях често се имитират различни дейности от селското стопанство (жънене,косене, носене на снопи и др.)Най-разпространени инструменти са гайда, кавал и гъдулка като има изграден отделен добруджански стил на свирене.Най – често срещаните хора в Добруджанската фолклорна област са:варненско хоро, ръченик, сборенка, ръка, опас, панделаж, куцата, сей сей боб, данец, джоката и д.р. Примери:

- танц

http://www.vbox7.com/play:6ed03550 - песен. За родопска, странджанска и тракийска области ще пиша по-нататък.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата която си захванал е доста обширна.Не малко хора си мислят, че народната музика е лесна за изпълнение. Напротив! Българската народна музика е уникална именно със своето разнообразие от стилове, размери, орнаментика, ладово разнообразие. Относно фолклорните области в България.

Основните фолклорни области са 7 на брой а именно: шопска, пиринска, северняшка, добруджанска, родопска,странджанска и тракийска но ако се задълбочиш в изучаването на народната музика и танци ще разбереш, че са далеч повече. Има под области в които песните, танците и обичаите се различават значително от изброените 7. За съжаление всичко не може да се научи от Интернет. Има учебници и фолклористи към които можеш да се обърнеш за информация.

Във всяка от фолклорните области има специфични похвати (орнаментика, изменения на лада, различни ритмически и метрични изменения) които ги различават една от друга.

Например шопската област е характерна със своя двуглас който е неповторимите си паралелни секунди е един от най-отличителните белези на областта.http://www.youtube.com/watch?v=B-B5h7hhYGs&feature=related ето пример.

Характерна отличителна черта на пиринската песен е двугласът. Често една певица изпълнява първия глас, а две, три или четири певици изпълняват втория равен глас, наречен “исо”. Заради малкия тонов обем на песните понякога първият глас слиза под втория. Мелодичната линия е плавна, срещат се характерните превиквания. Някои мелодии се изпълняват с “ацане” (хълцане) и “тресене” (къдрене, разтрисане на гласа).Пример

Преселването на север на българи от всички краища на България преди освобождението повлиява на музиката в северняшката област и тя става смесица от от фолклора на други области но все пак има характерно звучене. Пример

Границите на областта се очертават на север от Дунава, на юг от Стара планина, на запад от сръбската граница и на изток от Добруджа.Най-близки черти в северняшкия музикален фолклор откриваме с този на Тракия – типичен пример за това са “капанците”, в Разградско, както и “ерлийците” в Новопазарско, “хърцойците” в Русенско, “турлаците” в Белоградчишко и прочие. Характерно за областта е, че се срещат духови оркестри свирещи на медни духови инструменти които не са типични за останалите фолклорни области.

Добруджа заема североизточната част на България – на север е оградена от Дунав, на изток – от Черно море, а на запад – от Северняшката фолклорна област.

Най - характерни за Добруджанския край са танците. Те са взаимствани от бита на добруджанците. Във тях често се имитират различни дейности от селското стопанство (жънене,косене, носене на снопи и др.)Най-разпространени инструменти са гайда, кавал и гъдулка като има изграден отделен добруджански стил на свирене.Най – често срещаните хора в Добруджанската фолклорна област са:варненско хоро, ръченик, сборенка, ръка, опас, панделаж, куцата, сей сей боб, данец, джоката и д.р. Примери:

- танц

http://www.vbox7.com/play:6ed03550 - песен. За родопска, странджанска и тракийска области ще пиша по-нататък.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

Здравейте търся една песен. Текста е : "Милена дума овчарче, овчарче брат да ми станеш. Ти ме от гора изведи и ме у къщи заведи". Само това знам, писах този текст в Google, но нищо не ми излиза.Ето тук може да чуете част от песента - http://www.kliuki.net/unikalni-kadri-vij-preslava-za-parvi-pat-na-scena-video/ . Ще съм Ви много благодарен ако някой успее да я намери. Благодаря предварително. :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намери спектакъла на ансамбъл Българе "Това е България". Там че чуеш и видиш разликата във фолклорните области. Има торент тракери в които е качен целия спектакъ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.