Jump to content
Българският форум за музиканти

фретлес


kukuman

Recommended Posts

аз съм от скоро "басист" и не съм много навътре в нещата

ще ми напишете ли туй онуй за фретлеса

по спец. стилове в които се използва и т. н.

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Уф,навън е мрачно и гадно,аз съм махмурлия,мързи ме да пиша...

 

Ето ти нещо: http://bass.start.bg/ .

 

Много приятна страница - подредена и с много информация за какво ли не.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо, сигурно знаеш що аджеба е фрефлес бас :virtuoz:

 

Този вид бас китари са много интересни. Трябва да си свирил повечко на нормален бас за да можеш да се оправиш с този, поне според мен, така да го кажа... Аз лично, след около 4 години (и то не усилено) свирене на нормален бас, бях много приятно изненадан, когато ми попадна един фретлес бас в ръчичките, че до там, където трябва да се намира 12-то прагче на нормален такъв нямах никакви проблеми със свиренето, защото малко или много съм свикнал с грифа, постановката на ръцете и разстоянието между тоновете. От 12та позиция нагоре обаче тоновете много ми бягат, защото "прагчетата" стават по-малки и малки отклонения на пръстите водят до осезаема промяна на тона (към по-фалшиво естествено).

 

Друго интересно нещо е и видът струни, с които (е препоръчително да) се свири. Тези са абсолютно гладки, за разлика от грапавите заради многото овивания нормални струни. Не знам как се правят точно, но чувството е яко :virtuoz:

 

Относно звука - звукът е по-мек, защото пръстите, като единственото нещо което фиксира тона по грифа, обират част от фибрациите на струната и така не може да се чуе този агресивен тон от нормалните бас китари. За стилове не мога да ти кажа, сигурно в такива, в които се иска именно този мек тон :virtuoz:

 

Абе голяма зарибявка е, аз много бих се радвал ако имах и един фретлес бас, освен нормалния ми, чувството да свириш на фретлес е уникално. :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.