Jump to content
Българският форум за музиканти

Искам да науча нотите, но как? :)


Recommended Posts

Здравейте на всички, бих искал да ви попитам за някаква литература, от която мога да науча нотите и прочие.От скоро свиря на пиано и много ми харесва, но ми липсва музикалната грамотност, която предполагам че я имате всички вие.Смятам да започна да се ограмотявам като започна от изучаването на нотите.Незнам дали е правилно да се започва от това, така че приемам и други съвети и насоки от това от къде да започна... ;)

Благодаря предварително ;)

 

 

 

edit: току що прочетох за "Елементарна теория на музиката" ,която се продава по книжарниците.Смятам да започна с нея, но ако имате и други предложения...

Редактирано от CHINOSZ
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

всъщност - не, нямат всички музикална грамотност, за съжаление май е по-скоро обратното

можеш да започнеш като се поровиш из раздел Теория и композиране, обръщайки внимание на важните теми, които са закачени най-горе в раздела

една препоръка - виж темата Теория в три части(една от въпросните важни теми)

успех

 

\/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не, не виси, той не просто е засегнат в много от темите в раздела, в който ти препоръчах да се ПОРОВИШ, но по него е писано още в темата, която директно ти посочих

 

в случай обаче, че информация на английски не те устройва, ще трябва да изчакаш някой друг да даде мнение или наистина да потърсиш сам...

 

пп да не се окаже, че лъжа, но потребителят Tozi има няколко доста обширни мнения из форума, в които са засегнати теоретични въпроси, за съжаление обаче не се сещам конкретната им насоченост и дали биха били полезни на абсолютно начинаещ в областта

 

\/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако разбираш английски: First Steps Music Theory

 

Ако не има едни "карти", прегледай ако искаш : Flash cards :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-добре да отидеш на учител,като бях начинаещ научих нотите при даскал,после се отказах,защото преподаваше класика само,пък децата искат рок.. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момиче или момче, най хубаво е да си вземеш всички уроци па пиано, после става по лесно, по този начин по който ти искаш да ги изучиш, е без мислен

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако искаш да познаваш нотите, не ти стига елементарната теория. Ако музиката е език, елементарната теория е граматиката, а нотите са буквите. Освен Елементарната теория на музиката (която все пак ще ти е нужна) си вземи и "Систематичен курс по солфеж" - 1ва част (в музикалните книжарници го има) . И намери някой който да ти помага и за теорията и за солфежа, защото за пеенето по ноти, диктовките и упражненията по теория ти трябва някой да те следи. Дори и да не е учител, поне някой приятел със свободно време и основни познания.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 months later...
  • 1 month later...

Да се възползвам от вече създадената тема да попитам : купих си книжката ( Елементарна теория на музиката) току що , разлиствайки първите страници отново ме обхвана някакъв тих ужаст , че съм мега зле и не вдявам точно какво се случва. Ходя и на уроци по китара от скоро ( то не е много от скоро , но понеже последните 2 месеца не съм ги посещавал) , там тъкмо учителят започна да засяга темата за нотите и след неговия първи урок се наложи да прекъсна за малко. Тогава реших да си взема тази книжка и да отида по - ограмотен на следващия урок но . . . нещо се спекох още от първите 5 страници :)

 

Та ето и въпроса : - Подходяща ли е книжката за човек , който ама никакъв сблъсък не е имал с ноти и нотно писмо и.т.н. ?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пф, пф, пф.... според мен човека иска да научи ноти, не да учи теория ?! :girl_witch:

 

Аз ти предлагам да си купиш някоя начална школа , там си има всичко необходимо за нотния текст, подредено е и т.н.

Другата възможност е да си намериш учител, той ще ти помогне за нотите.

 

@kojota подходяща е според мен, все пак е "Елементарна теория на музиката". Наистина на места е доста засукано, но чети и питай учителя, аз така правя :whistle:

 

Поздрави :cheers2:

 

П.С. - Съжелявам за евентуални грешки - фонетиката е някаква изчанчена, а и даскалката по информатика ми мрънка на главата :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да се възползвам от вече създадената тема да попитам : купих си книжката ( Елементарна теория на музиката) току що , разлиствайки първите страници отново ме обхвана някакъв тих ужаст , че съм мега зле и не вдявам точно какво се случва. Ходя и на уроци по китара от скоро ( то не е много от скоро , но понеже последните 2 месеца не съм ги посещавал) , там тъкмо учителят започна да засяга темата за нотите и след неговия първи урок се наложи да прекъсна за малко. Тогава реших да си взема тази книжка и да отида по - ограмотен на следващия урок но . . . нещо се спекох още от първите 5 страници :)

 

Та ето и въпроса : - Подходяща ли е книжката за човек , който ама никакъв сблъсък не е имал с ноти и нотно писмо и.т.н. ?!

 

 

 

rolleyes.gif

..... да подходяща е....ще си позволя да ти дам един съвет ......

....вземи какъвто и да е едногласен нотен текст в сол ключ, почни да го четеш (на глас),все едно че четеш книга.Първо обърни внимание само на височината на нотите .........

..... имаш седем срички (до,ре,ми,фа,сол,ла,си....и пак - до,ре,ми...и т.н.)....имаш и три знака,диез,бемол и бекар.....

.....и все едно че си на училище 1-2 клас......започни да ги четеш (за препоръчване-на глас)

......в началото ще сричаш,и ще е по-бавно ....ако отделяш, в началото по 10 мин. занимание всеки ден.....след една седмица реакциите ти ще се увеличат....а след две....ще започнеш по-свободно да боравиш с нотните знаци.

Ако си разбрал принципа.....приложи същото и с дължината на нотите ,

(т. е. - обръщай внимание дали е цяла,половин четвърт и т. н. нота) ..... след това същото с паузите....

поне по 10 мин. занимание на ден...и максимум за месец,ще започнеш свободно да четеш по "леки" нотни текстове.....

......действие му е майката......rocker.gif

Надявам се, да съм ти помогнал thumbup.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвай с медитиране. Аз опитах веднъж 'щото ме мързеше ама не стана. Виж при тебе ако си по-упорит/а - може да се получи.

Слава богу по мое време нотите ги преподаваха в училище, ама то май и сега е така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.