Jump to content
Българският форум за музиканти

Акордеон


Recommended Posts

Цял форум за музиканти и нито една тема за този чудесен инструмент, който е основен за много български народни песни. Аз съм чувал наистина невероятни изпълнения на акордеон. Хайде споделете впечатления, опит, кажете нещо за самия инструмент. :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе и на такова съм се опитвал да свиря.

яко е ама незнам онея черните копченца за кво служат :D

Мисля, че е да държиш хармония... не знам :huh:

 

Посвирвал съм на акордеон, но преди дооста време и почти нищо не помня... много приятен инструмент, но никога не съм харесвал външния му вид :huh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

зарибявка е:)Niilo е прав за хармонията:Dпопадало ми е да свиря,но не съм много добър...може би ако имам за една седмица в мен,мога да постигна някакво средно ниво...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Естествено, че е чудесен инструмент (а има ли нечудесен изобщо :blink: ?)

Ходих на уроци 4 години на това чудо на техниката (от втори клас), после още 8 години самостоятелно ... трепач си е!!

За народните песни няма да говорим, може още и руски песни, танго, френски шансони, сръбски чалгии ... и какво ли още не :) Срещал съм го и в симфоничен оркестър (плевенската филхармония имаше такъв гост солист (май), но не помня кое произведение свиреха - все пак беше преди много години...)

В къщи имам един 48 басов и един 80 басов. Смело мога да твърдя, че това са най-ниската класа акордеони (само като се сетя, че един приятел иска да си купува за 3000 лв. :blink: )!

48 басовия е още от времето на баща ми - свири та дрънка ;)

Недостатък на акордеона е, че много лесно се къса меха, а ако се мести често от топло на студено и обратно се отлепят мембраните, които издават звука! А те са разположени на дървени подложки, залепени с восък (така е при моите, де при новите може и да са с Цифрово Програмно Управление :headbang: ). Хубавото е, че може да се сменят за всеки клавиш самостоятелно! Мембранките са като при хармониките - резната ластинка с оределена дължина и широчина и вибрирайки от въздуха - издава звука. Много лесно се ремонтира и подръжката му е облекчена.

Още един недостатък - требе да си си здрав в раменете, че ... тежи си мааму стара...:blink:

 

Така и не можах да се науча да свиря истински /поради ред причини :( /, но като чуя изпълнение на такъв инструмент - душата ми се изпълва ... :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Niilo - каква хармония братче ?! такива сола може да перкаш на него, че свет че ти се завие!

Ако ти попадне нещо на Петър Ралчев, или Иво Ралчев, ще разбереш какво имам предвид ...

Пускал съм "Сезони" на Иво Ралчев на 60% по-бавен темп ... все едно си слушаш нормална "копаница" :blink: .... Дори на такава бавна скорост не можах да разгранича тоновете /е, то и аз съм си малко залюхан, де, ама ... /.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

този чудесен инструмент, който е основен за много български народни песни.

Бързам да не се съглася и да недоумея, ама съвсем да недоумя. Честно казано имам алергия към фолклорна музика, и то българска, изпълнена на акордеон (това е от многото години работа с некадърни корепетитори). Струва ми се, че музиката осакатява от акордеона, да не говорим, че в него няма нищо българско. Вярно е, че за Добруджа е характерен един инструмент, който по тембър (а и по вид) доста наподобява акордеон - Физа, но това не значи, че акордеона е подходящ за изпълнение на народна музика повече или колкото гайдата например.

И за да не ме помислите за абсолютен акордеономразец, ще кажа, че свиря на акордеон от 6 годишен - потомък съм на един от по-известните, вече не свирещи български акордеонисти. И все пак... Ако ще се свири нещо на акордеон, то по добре да е Металика, отколкото цитирам: "Нормална "копаница" " (нещо което също бива да ми разясните - че има ли ненормална???).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Niilo - каква хармония братче ?! такива сола може да перкаш на него, че свет че ти се завие!

Ако ти попадне нещо на Петър Ралчев, или Иво Ралчев, ще разбереш какво имам предвид ...

Пускал съм "Сезони" на Иво Ралчев на 60% по-бавен темп ... все едно си слушаш нормална "копаница" ;) .... Дори на такава бавна скорост не можах да разгранича тоновете /е, то и аз съм си малко залюхан, де, ама ... /.

Нека се изясним - говоря за черните малки копченца, не за стандартната пиано клавиатура :ph34r:

 

Между другото, Финтрол \м/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

CorvusCorax очевидно е, че всяко мнение ще бъде субективно /не само за акордеона/ Именно по тази причина няма да пиша, че не съм съгласен с теб! Напротив, уважавам ти мнението, като на акордеонист/ка/.

Относно "нормалната копаница". Не си усетил/а нюанса на думите:)

Имах предвид, че въпросното соло, дори на "забавен каданс" си звучи като "хоро" с .. /а сега де, коя дума да използвам за нормално бързо темпо/ ... със, айде да го кажем така, скорост, на която може да играе средно неподготвен танцьор от типа "детски паралич", точно като мен :)

Не се хващай за думите, те не носят много информация :)

 

Niilo - понеже изразяваме субективни мнения - лично на мен не ми допада да слушам хармония изсвирена точно с басите /малките черни/а понякога и бели/ копчета/ ... ама въпрос на вкус ;)

 

Хайде със здраве!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честно казано имам алергия към фолклорна музика, и то българска

 

Аз също :) Може би това е причината да зарежа акордеона и да хвана китарата. Свиря от 7 годишен на акордеон - 2 години и нещо прекарах в ДМШ (детска музикална школа) и после още 6 - 7 годинки подрънквах квото ми падне, но не съм се занимавал сериозно.

 

Все още изпитвам някаква носталгия към този инструмент, която обаче минава доста бързо като го хвана и се опитам да се сетя нещо, което да ме кефи как звучи на акордеон.

 

Имам 80 басов Weltmeister. Много як акордеон, за съжаление е пред разпад. Зимата ако имам време може да се хвана да го реставрирам.

 

Миналата седмица попаднах случайно на този акордеон на Roland:

 

Roland FR-3s

  • 37-key piano-type treble keyboard/120 bass buttons
  • 7 new Orchestral Chord/Orchestral Free Bass registers with completely new sounds
  • Onboard MIDI socket
  • Supplied with an adapter and a battery compartment (for optional AA-type
    batteries)
  • Realistic accordion simulation - The FR-3s/3 can simulate up to 10 different accordions, each including 10 Treble registers, 7 Bass/Chord registers, and 7 Free Bass registers (Free Bass and Bass/Chord are mutually exclusive).
  • The V-Accordion includes 10 orchestral sounds (including Trombone, Trumpet, Sax, Clarinet, Flute, Violin, etc.) that can be used together with the traditional accordion sounds in one of four selectable modes.
  • The FR-3s/3 comes with a 3x7-segment LED for monitoring the current sound selections and setting a host of parameters. The illuminated Roland logo is interactive in that it changes color depending on the accordion Set and section (accordion or orchestra) you select.

  • The FR-3s/3 can be connected to various external devices (sequencer, arranger keyboards, etc.) using the onboard MIDI socket. Combined with a wireless system you connect to the external outputs, the FR-3s/3 can be used on the biggest stages while granting its player absolute freedom of movement. Both the FR-3s and the FR-3 also provide a headphone socket, while the FR-3s comes with a set of professional-quality neodymium speakers (hence the “s” in “FR-3s”).

Много бих искал да си поиграя с това животно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Уау! Каква игра ще падне, ами... Ей тази част най-много ми хареса:

Orchestral sounds

The V-Accordion includes 10 orchestral sounds (including Trombone, Trumpet, Sax, Clarinet, Flute, Violin, etc.) that can be used together with the traditional accordion sounds in one of four selectable modes.

Може би това е единственият начин да не мразя толкова много акордеоните : да не ми звучат като акордеони...

 

///офче: Mit75, не мога да не се хвана за думи като тези

средно неподготвен танцьор от типа "детски паралич"

Просто с такива работя в момента:happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ебахти акордеона :) А преди електрическата цигулка ми се струваше странна работа...

 

Да живее прогреса :dance:

 

П.П. А може ли да държи ритъм? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.