Jump to content
Българският форум за музиканти

Произход на бас китарата


Свилен Бас

Recommended Posts

Редакция на модератора: Отделям тази дискусия за произхода на бас китарата в собствена тема, за да не продължава под формата на B)

 

 

 

Че то 7-струни бас ли е, особено ако имаме предвид, че басът произлиза от контрабаса, който в оригинал е бил с три струни :P

 

...

 

 

21 век, е такова - да има, пък 2, 3, 7, 12 (струни) - всеки си избира/решава (между другото, три струнните басове изобщо не са евтини в момента).

 

Освен мен, не ми е известен друг, в България, който притежава 2-струнен бас, така че предай на чичо за 9-ката да ми направи промоция:P

(може и да го консултирам за сигничър...: )

Редактирано от sw1tched
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
  • Отговори 57
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Е, хубава работа!

А тоя с въображението за китара, в контрабасовия регистър ли си е мислил или за малък контрабас?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

Хубава - лоша ... т'ва е положението.

 

Идеите са; Да се чува силно ("еликтрифицира") и да се пренася лесно.

Мислителите са не един, или двама.

Един е мислил дори, като за бас-цигулка - "електрифицирана" и изправена (като контрабас).

После е мислил като китара с дебели струни; малко по-голяма мензура и (16) позиции.

 

Накрая един пък е прецизирал инструмента с подходяща мезура (за прилично темпериране) + позиции (нещо като ниско звучаща китара) и кръстил модела 'Precision'. А инструментът е известен, като 'Бас-китара'.

 

Наистина поема функциите на контрабаса, но това е друг тип 'наследство'. В зората на съвременната поп-музика и китарата поема/изземва функциите на банджото в оркестъра, но не произхожда от него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Банджото и китарата в общия случай са различни като строй, а басът и контрабасът са освен в един регистър и с еднакъв строй (в общия случай).

Май се заиграхме на думички и гледни точки...

...но можем да си направим темичка за историята на баса и да превеждаме уикипедиа, примерно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен и двамата сте прави (че и тримата, даже), в Уикипедия си го пише.

'Айде и аз да добавя :

- Първата баскитара без прагчета е направена от Бил Уайман през 1961 - евтин японски бас с махнати прагчета. Първият фретлес бас, влязъл в серийно производство е Ampeg AUB-1, излязъл на пазара през 1966. Фендер започват да произвеждат фретлес Precision Bass през 1970.

А аз до днес мислех, че Джако я е измислил, а то "Стоунс"...(Макар, че и аз бях изобретил един в началото на 80-те...)

- Един от първите седемструнни басове (строй си-ми-ла-ре-сол-до-фа) е построен от лютиера Майкъл Тобиас през 1987 по поръчка на Гари Гудман.

- Стенли Кларк е изобретател на два нови вида бас китара - пиколо бас и тенор бас.

Редактирано от johniebgood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък съм чувал и друга история-че баснята е измислена да подкрепя или заменя клавишните.А колкото до 6,7,или 12 струнните басове-аз им се кефя.Наистина и 3 струни стигат...ако се кефиш да свириш "пом-пом-пом" :wacko:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оставам с впечатлението, че никой не е чувал името на Лио Фендер, великият майстор произвел първата бас китара. А пък ако искате да се лигавите, помолете модераторите на сайта да направят отделен раздел за лигня и 7-струнни басове.

Сещам се за една стара приказка, дето шотландците казали: ако уискито се пиеше с лед, ние така щяхме да го бутилираме... Парафразирайте си го както искате.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оставам с впечатлението, че никой не е чувал името на Лио Фендер, великият майстор произвел първата бас китара. А пък ако искате да се лигавите, помолете модераторите на сайта да направят отделен раздел за лигня и 7-струнни басове.

Сещам се за една стара приказка, дето шотландците казали: ако уискито се пиеше с лед, ние така щяхме да го бутилираме... Парафразирайте си го както искате.

 

 

Брат не се засягай! Лигня или не хората са ги измислили-значи имат приложение тия басове.А това че ти си гледаш само в една права и не можеш да приемеш новостите си е твой проблем.А пък аз все си мисля че е по-яко да свириш и да се кефиш на това отколкото да седиш и да зубриш в уикипедия,за да се направиш на знаещ следващия път! Перефразирай си го както искаш! Цунки! :wacko:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оставам с впечатлението, че никой не е чувал името на Лио Фендер, великият майстор произвел първата бас китара.

 

Няколко поста по-нагоре съм писал :

 

"Накрая един пък е прецизирал инструмента с подходяща мезура (за прилично темпериране) + позиции (нещо като ниско звучаща китара) и кръстил модела 'Precision'."

 

Думата "накрая", стои за да обозначи (успешния) край на експериментите по създаване на преносим, струнен, нискорегистърен инструмент и да стартира историята на съвреманната бас-китара. Моделът е посочен, а човекът е ясен (затова не съм го и споменал)

 

А иначе, фактически първата бас китара не е на Л.Ф.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А пък ако искате да се лигавите, помолете модераторите на сайта да направят отделен раздел за лигня и 7-струнни басове.

Сещам се за една стара приказка, дето шотландците казали: ако уискито се пиеше с лед, ние така щяхме да го бутилираме... Парафразирайте си го както искате.

Само да добавя от името на седемструнниците, 'а да не ни даваш наклони на **ра, ако обичаш!

Редактирано от johniebgood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Музиката се развива, като всяко нещо и още когато на контрабаса са добавили тънката струна Сол, колегите са се разфучали как хубавия звук отишъл по дяволите.

Нормално е ако свириш музика от времето на 4-струнните басове да нямаш нужда от 5 струнен.

 

johniebgood, малко си объркал някои от датите с по около 10-15 години :punk_guitar:

 

А първият ел бас всеки сам може да си открие, при желание, кога е произведен :) Лео е първият в масовото, серийно производство.

Редактирано от Свилен Бас
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.