Jump to content
Българският форум за музиканти

Произход на бас китарата


Свилен Бас

Recommended Posts

^Той спора е пак в духа на темата, но с неправилен тон, модераторите да трият! В този ред на мисли бих добавил, че съвременната музика изисква поне 5-струнен бас, пък да казва кой каквото ще... другото е въпрос на вкус, както казало кучето, след като се облизало под опашката. Нямам нищо против всеки да харесва каквито иска басове, но без да се опитва да си налага мнението.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 57
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

^ Напълно съгласен, може и ниско настроен 4 струнен, ако толкова ще бройкаме. Тия дето бягат в китарния регистър не ми ги хвалете. Ако ще е 6 струнен, да е с горните 6 струни от 7 струнен комплект.

 

По темата - това има ли нещо общо с произхода?

За неговия произход не намерих много, ама бих си взел едно да бая на гаджето под джама...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

johniebgood:

В този ред на мисли бих добавил, че съвременната музика изисква поне 5-струнен бас, пък да казва кой каквото ще...

+1thumbs_up.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tова не го разбирам. Кое в "съвременната" (каквото и да значи съвременна музика) изисква използването на инструмент с определен диапазон. Звучи ми несериозно, все едно някой да каже, че съвременната музика изисква 7-струнна китара, или синтезатор с 88 клавиша, или комплект ударни с две каси, или... Не съм сигурен какво се има предвид под "съвременна" музика, но според мен единственото нещо, което се изисква, освен умения като музикант е оригинално мислене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравче, относно 5-тата струна и за който се чувства поздравен ;)

http://www.youtube.com/watch?v=TEW2gk74TpQ

 

Не, че интрото на около 1.00мин, дето остава само басът не може да се изсвири на 4-струнен бас, но не съм сигурен, че бих го понесъл :huh:

Редактирано от Свилен Бас
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Значи, да разбирам, че си се почувствал поздравен ли :huh:

Редактирано от Свилен Бас
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Ми, поздрав е де ;)

 

(Стори ми се, че си написал, че и на 5 струнен бас не може да се изсвири)

 

В оригинал (студиото имам предвид) ми звучи някак си октава надолу - дали е така или не чувам правилно?

...щото по принцип мисля 7 струнния (може и на 7-струнен да се изсвири, заедно с пиано-партията :huh: ) да го мина октава надолу целия и така хем ще покривам 4-струнния, хем ще ходя в едни регистри, непознати за (повечето от) нашите приятели с 4-те струни и ще си говорим пак за модерна музика и история/развитие на бас китарата :)

 

...но да се върна на темата - дадох пример за "модерна" музика, която е немислимо да се изсвири с 4 струнен бас, в стандартна настройка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свилен Бас, относно твоите нискооктавни въжделения, позволявам си тук да споделя по памет част от един мой разговор с johniebgood:

 

Контекста - обсъждаме 7-струнния HK на johniebgood:

 

...

 

MaPuHcKu: А за 8-9 струнен мислил ли си?

 

johniebgood: Да :headbang:

 

MaPuHcKu: А по-тънки или по-дебели струни ще си добавиш :)

 

johniebgood: По-тънки, разбира се! Няма да свиря на хлебарките!

 

...

 

;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.