Jump to content
Българският форум за музиканти

Война срещу чалгата за Нова Година


Recommended Posts

*****Още се чудя защо тая тема не е закллючена, на българина все някой му е виновен, че не са му оценили таланта. И аз не харесвам чалга, ама пък някой тук да говори за война, е как ще накараш някой да спре да слуша чалга, факт 500лв билет на черно за слави*****

 

 

Ами за да не се чудиш реших да ти напиша няколко/стотин/реда.Не че ще се съгласиш с мене или мислещите като мене,ама е още една стъпка към поддържане на интерес към истинските причини за ситуацията.Темата не само не трябва да се заключва,тя трябва И да се разглежда  от повече хора ,И да се чете от повече хора.Защото е безкрайна! И зад външния блясък,който на теб ти е привлякъл вниманието/продукция,клипове,качество и пр./ - стои бездна от проблеми,които нито ти,нито аз можем да решим.Защото чалгата не е случайно и безобидно музикално явление,тя е съвсем логична предвидена последица и подготовка за по-нататък което ни чака.

Война срещу чалгата не може да бъде спечелена.За съжаление беше спечелена войната срещу Рока,Музиката и Качеството.Естествено първо извън Б-я,после и в нея.Опростяването и опростачването в света не става за един ден,нито за месец,нито за 2 години.Но за 50-60 - с помощта на всякакви легални и нелегални средства - става.И Нито една музика или Култура не може да оцелее ако е подложена на системно планирано унищожаване и налагане на заместители с такъв мащаб. Видял силата на рока световният жандарм се стресна.И направи всичко възможно тази сила или да замре,или да бъде трансформирана в десетки "подстилове" в които да се размие и стане безобидна. Прибави към това целия вложен паричен потенциал,претопените изкривени поколения,унищожаването на човечност и култура стъпка по стъпка незабележимо и невинно, нашествието на грубостта,простащината,кича,натрапването непрекъснато на гнусното и вредното от средства за масова дезинформация и налагането на "новите ценности" - и ако поискаш да поразмислиш върху всичко това - ще разбереш защо концерт на Слави е с 500 лв. билет. :excl: Мога да ти напиша и дисертация върху темата,но сега просто реших да ти отговоря защо тази тема не трябва да бъде заключена нито сега,нито някога....

Четейки постовете човек винаги може да се замисли или да научи нещо.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 152
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Loord изведе темата в правилната посока!Трудна е "мисията" да обясниш на някой причината за съществуване на повръхностно население,когато той си мисли,че живее в демократично общество и всичко е въпрос на свободен избор и пазарна икономика.Американците се поопариха със свободомислещото общество по време на войната във Виетнам.Още по-трудно е да обясниш връзката между политиката и поп културата на прос човек.Аз съм на мнение ,че човек за да има право на глас и мнение трябва да бъде изграден,като зряла личност,което не би се понравило на властоимащите.Твърдо заставам зад мнението си,че хората без художествен вкус са нискообразовани примати,които вредят на всички.И точно тази тема не трябва да се заключва-цензурира!Тези,които гледат и ценят чалга клипове ,поради каквато и да е причина,са свободни в избора си идиоти...те са равносилни на цигани по време на избори.Искат си правата и свободата ;) Аналогията с политиката е неизбежна в социална тема.

 

Извинявам се да правописните си грешки,но този телефон ме побърка ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

чак се зачудих м,дали ако ми дадат 500 лв.бих ли отишъл на коцерт на националнио ни герой- ами не,то па някакви давали по толкова за да са там..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми то един популярен професор каза за някакви си 80%, но аз си мисля, че човека даже спести някой процент още.........

През годините тази тема много кратно ме е измъчвала и сам стигнах до заключението, че надежда няма. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, съгласен съм с професора, че над 80% от народа е прост, но се питам какви са тези тъмни сили, които успяха да опростачат този народ за има-няма 50-60 години и те живи ли са още? Освен това се питам - а колко умен е бил този народ от преди тези 50-60 години? Освен това се питам - защо на всеки 20 години си мислим, че народа все повече опростява? А освен това се питам -  кога точно този(и не само този) народ е бил поне 50-60% по-умен? И въобще се питам, а бих ли отишъл на този тъп концерт срещу 500лв подкуп??? Да, бих отишъл и то заради професионален интерес, за да видя  и науча нещо ново!!! След което тези 500лв бих похарчил с кеф!! :yahoo::girl_cray2::Piano::hysterical::cheers::happy::dance:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такъв е светът! Лъжа и робство
на тая пуста земя царува!
И като залог из род в потомство
ден и нощ – вечно тук пренинува.
И в това царство кърваво, грешно,
царство на подлост, разврат и сълзи,
царство на скърби – зло безконечно!

 

Цитата е от Ботев,а вчера на местното кафе,където си пиеме водки,та там с един възрастен разузнавач,той пита внучето на собственика

,-как е в училище-,ми добре

,Знаеш ли кой е Христо Ботев?

-Знам,Футболист..

и двамата паднахме от смях-аз казвам- хлапето има страшно чувство за хумор,ама стария си взе шапката и си тръгна,то и аз. 

това не много по темата,ама малките утре ще ни обясняват,че гюбека ни е народната музика..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В кръга на шегата, представете си, че на Чалгафон Трифонов му се наложи да спаси живота си с пеене.

Взе, та утече.

Куку бенд, бих ги гледал срещу 50 лв, що не , не са толкова зле.

Но пък и да се изкарват голямата работа, са приказки под шипковият храст.

Бива ги в това, с което са известни, осъвременени вариации на фолк, те заради и това ги слушат.

Последно, измъчиха страхотната балада на Хелоуин, A tale that wasn't right.

Изпълнението им хич не бе RIGHT, някакво измъчено соло, Боби умре на високите,

трагедия, чалгари мъчат метъл балада.

А публиката се лъже лесно. Една позната, гледала и ми звъни да ми каже, колко добре изсвирили кавъра,

защото Майкъл Вейкат ги бил похвалил, че досега не е чувал по добър кавър на парчето си.

Аланколууу! Абе, Майкъл Вейкат е възпитан германец, не простак от Учиндол (спрямо, как се държи със собствените си гости и музиканти). Естествено ще каже похвала. Аз ако бях, нали не съм възпитан германец, щях да им кажа в очите , че се осраха.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, съгласен съм с професора, че над 80% от народа е прост, но се питам какви са тези тъмни сили, които успяха да опростачат този народ......

Еми "новите господари". Нали някой не си мисли, че нещо се случва ей така. На тях им трябват ниско платени слуги - миячи, чистачи на кенефи и обслужващ персонал. Има си и изградена система за така нареченото "изтичане на мозъци".....и т.н. Да не би случайно видиш ли нещо да изтърват. Чалгата е отличен инструмент що се касае за изпълнението на тези нужди (опростачването).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Па ли борите чалгата , след като всяка вечер в София и Пловдив се свири рок, джаз и блус та се кинат, театрите са пълни, има фестивали за кво ли не...

.еее ама друго си беше балета на ГДРто и Мирча Кришан, тогаааава немаше чалга ( друг е въпроса че народа даваше мило и драго за сръбските касетки)

 

Не се ли уморихте - па отидете в някоя от 10те рок/блус/джаз клуба пийте 3 бири, отпуска...

 

 

живи и здрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това (за новите господари), само донякъде е така. Освен глобален план за затриване на нацията, има и една прагматична страна.

Пазара не търпи дупки. Ако не бъдат заети от някои, ще бъдат заети от други.

От работил за Илия Павлов, знам как Славиту и Каменчо са стояли с часове мирно,

пред кабинета му, за да бъдат извикани и сведени им, за изпълнение дневните им задачи.

Какви задачи им е давал, те си знаят.

От друга страна, ако не са били те, други са щели да изпълняват заръките и така.

Защо не се вкараха пари в рока и тн? Един път, защото не е музика за овчата маса, после май и плащачите нямаха афинитет към нея. А може и да не е била пазарно конвертируема у нас, наистина.

 

Към днешна дата, чалгата не е толкова актуална, младите гледам слушат или по точно им налагат да слушат и харесват,

някаква поредна бг пумия, този път бъркоч от рап, ар ен би и щипка чалга. Колко е налагане и колко е съобразяване с пазарните нагласи, т.е. винаги има една комбинация от налагане и следване на пазара.

 

Снощи по Фрактура. Дадоха бг групата, свирила миналата година на Вакен. Гледайте интервюто.

Млади момчета, но светнати. Фротмена им каза, че лесна работа е да отидеш на Вакен, страшното е като си там, какво ще покажеш... А за у нас, каза нещо, което си го знаем. Спрямо онези, нямаме изградена сцена, бизнес.

Предлагаше групите да са по задружни, това дали е възможно и дали ще помогне, не знам.

 

Според мен, 10-те рок/блус/джаз клуба , работеща сцена ( от европейски тип) не осигуряват ( може би защото, има пропуснати години) .

Осигуряват някаква сцена, колко да се каже, че я има. И колкото да пийнеш бира, за да отпуснеш.

Засега и бандите са на българско ниво, няма лошо, клубовете също. Не е лошо, но има много път да се върви.

Та засега "войната" е  - от наша страна почти без пари, и с не добре подготвени войски.

Към днешна дата, така няма да стане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се ли уморихте - па отидете в някоя от 10те рок/блус/джаз клуба пийте 3 бири, отпуска...

 

Ама аз си ходя, ти за мен не се притеснявай. Най малко пък примера с балета на ГДР....... говориш сякаш сигурно ме познаваш, пък и акъл даваш, явно живееш в паралелен свят. Темата е достатъчно сериозна за тези които я осъзнават, другото е чесане ала колко сме отворени...

И в дискусията (спора) се ражда истината, както и затова е този форум, не само за това че си купил нови струни или си назубрил две блус схеми (примерно).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе , нищо лично, просто малко ми е вече скучно да слушам поредната тема за световната конспирация дето целяла да направи българите глупация и кръстоносния поход на Слави Трифонов срещу всьо и вся.

 

Това по отношение на клубовете изобщо не е така. В София има поне 3 места ( да не ги изброявам) където звук, осветление и сцена са необходимото ниво за да свирят дори световни звезди, а те и  го правят.

В Ню Йорк топ джаз китариста Майк Стърн свири всяка седмица в един клуб Бар 55, горе долу с размерите на Делтата. Също така и освен ако не си някаква звезда, често хонорарите витаят около 50 долара . В Ню Йорк. Ако не вярвайте, питайте някои дето са свирили там. Аз така направих.

Иначе в момента яките банди пълнят клубовете до отказ, без значение от стила и мястото.И понеже аз съм поколението дето си спомня кога не беше така, само мога да кажа че само сме си мечтали подобни неща да се случват. Просто и ясно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ок, но какво е съотношението (типа заведения) може би нещо от сорта на 20 000 към 50 в полза на чалгата. Един бърз поглед за това какво най много се слуша в youtube и ми се плаче. Азис, Шушана, боже мой.....милиони гледания, екстаз.

  Дайте да правим разлика за това какво е по Щатите и в БГ, там може да е каквото си иска, но чисто и просто чалга няма. Не говоря, че тук трябва задължително рок или джаз да се слуша. Ама само пък чалга.........даже в училищата по "отворените даскали" чак поощряват.

  Абе каква конспирация кви пет лева, как така изведнъж някакъв мазен и противен ц...нин (който пее супер смешно) става супер популярен за десет дена с някаква простотия и цяла България пее и коментира с възхищение. И ние да си заврем главите като щрауси ли, или да се махаме..........(колко удобно).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Който, както си го направи. Бях в добър ресторант на Нова Година, където, освен популярни диско и рок парчета, единствено пускаха още народни хора, на когото му се играе.

Колкото до чалгата, до ден - днешен не зная какво е това парче "Шушана", пък онази мазна латиночалга "Деспасито" чух случайно преди два или три месеца. Въпрос на избор. Слушам рок по цял ден в офиса, после вкъщи. В този дух си възпитавам и децата. Чалгата добарва простите и повърхности хора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно си прав за това, кое добарва чалгата. Но игнорирането на този проблем допълва тезата за щрауса. Добре е, че в темата все пак се изказаха и някои трезвомислещи хора. Нека който няма какво да каже - има теми за кафеварки, фотоапарати и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.