Jump to content
Българският форум за музиканти

Първи микс - мнения и съвети


Recommended Posts

Здравейте!

От дълго време съм запален по миксиране, но се занимавам от скоро, та направих първия си пробен микс. Песента е задача от един от курсовете на http://www.audiomasterclass.com/

Работя с Cubase 5. Ползвал съм само вградените му плъгини. За задачата ми бяха предоставени записаните инструменти и вокали, без никакви ефекти. Има някои проблеми които виждам в миска но немога да оправя. В китарното интро се чуват няколко "пукания", но те си бяха налични и в началните тракове. Китарите като цяло не ми звучат добре, най-вече като разположевние на различните китари в стерео картината. Аз лично бих ги записал и миксирал по друг начин, но с предоставените тракове това можах да направя. За вокала и по специално за бек вокалите неможах да намеря точно такъв ривърб какъвто ми се искаше от вградените в Cubase, но мисля че се получи сносно все пак. Дайте си мнението и не пестете критики, че да си вадя поука от грешките си.

 

http://soundcloud.com/mairomaster/all-or-nothing-mix

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има какво да се желае, но като цяло не е хич зле. Китарата в интрото ми стои много отсечена. Смисъл звучи в ляво и изведнъж отива рязко в дясно на по-високо ниво. Соло барабана ми се струва като доста компресиран и като че ли му липсва въздух и повече пънч. За ревърба на вокалите съм съгласен, но иначе излизат ясно в микса.

Редактирано от doc
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за интрото е така, понеже го свирят 2-те китари, едната от които е панната вляво, а другата вдясно. И на мен не ми допада особено, но си мислех че това е замисъла на автора при записването. Защото както споменах, първоначално ми бяха дадени 21 track-a на всички инструменти и мислех че идеята е само да ги смеся, добавя ефекти, панорама. А това в последствие се оказа много грешно мислене, но го осъзнах чак като видях коментарите на някои ученически миксове, които задачата не ми позволяваше да гледам преди да завърша своя микс. Там автора който даваше за пример неговия си микс, беше показал, че примерно една от китарите я е копирал на нов track и двата трака са паннати съответно вляво и дясно, а другата китара свири някъде другаде. По този начин се създава доста по плътно усещане на китарите, и интрото например не е така насечено. Да но аз не знаех че трябва да ползвам и такива пинизи в смесването.

За солото съм използвал слаба компресия, не мисля че прави голям разлика със сухия вариант. Може и да е било по такъв начин записано, че да звучи "по-компресирано". Също така е смесено със трак съставен от електрнни семпли (не знам дали е точно такъв израза - electronic snare беше именуван трака).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Можеш да ползваш всякакви пинизи, стига това да работи в плюс за звука на микса.

Може да копираш лява и дясна китара, да има разменяш местата, да ги разминаваш (малко) във времето haas effect и т.н.

 

Тези електронни барабани, са тригери, които може да ползваш или не в зависимост от това как искаш да звучат барабаните.

При някой конкурси не се разрешава да се ползват тригери, защото е важно да се види какво можеш да направиш с наличния звук.

 

Прави впечатление, че микса ти като цяло е ОК - няма дразнещи честоти, всичко се чува и звучи балансиран.

Но си личи, че има какво да се желае :icon_shithappens:

Барабаните като цяло са тихи и сухи, самия звук на отделните томове и соло барабанче също не е 100%.

Сложи повече руум на барабаните.

Томовете стоят някак отеделени, касата няма плътност.

Започни първо са барабаните:

дали има два микрофона за касата и за солобарабанчето, тогава им провери фазите.

Смеси ги добре, после сложи баса, китарите и накрая вокалите.

Има и друга теория (доста логична) - първо правиш барабаните, после вокалите и чак тогава между тях слагаш баса и китарите - пробвай и по двата начина.

 

Китарите са много разпръснати в ляво и дясно - трябва малко да ги събереш, за да звучат чук!

Началото така е ок с двете китари едната свири ритъм другата само соло, просто са много разпръснати.

Също така, ако им махнеш малко ниски, няма така да покриват баса...

Малко ръвърб няма да им се отрази зле.

 

Баса седи малко мътен, трябва да е с повече атака, да е отчетлив.

 

На вокала дразни малко тази 'стая', в която си го сложил:)

Почва си парчето и изведнъж вокала е някъде другаде, намали ефекта или го смени с друг.

 

на 2:36 като влязат барабаните преди солото, ритъм китарата много рязко потъва - оправи го :)

 

:music336:

Редактирано от antonium
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Пространство на лгасовете прекалено малка е "стаята" в която си ги сложил

 

барабаните и баса можеш да ги изведеш още малко напред (лично предпочитание)

след като бутнеш баса да има повече звън.

сложи пространство и на инструментала макар и малко

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Микса го позарязах малко скоро време, че с други неща се захванах. Иначе гледам повечето забелешки са за цялостния ривърб и също за звука на баса. Вземам си поука. Скоро мисля да се захващам с доста по-грандиозен проект, записван от групичката ми и се надявам да стане по добре. Благодаря за мненията!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Поради нуждата да събирам портфолио с миксове, започнах да преглеждам и дооправям мои стари такива. Та и този не остана по-назад. След 2 години натрупан опит, сега виждам доста грешки. Та ето това е резултата от ремикса:

 

https://dl.dropbox.com/u/59307400/All%20or%20Nothing%20-%20Remix%202012%20%28mastered%29.mp3

 

Мисля че е доста по-добре от стария вариант. Очаквам вашите мнения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко бях объркал автомациите. Тук вече са добре:

 

https://dl.dropbox.com/u/59307400/All%20or%20Nothing%20-%20Remix%202012%20%28mastered%29%20%282%29.mp3

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.