Jump to content
Българският форум за музиканти

Откриване на тоналности


Recommended Posts

Здравейте! Имам един въпрос, който от край време ме мъчи и сега реших да попитам тук. Първо, как да разбера коя мелодия в коя тонлност е? До сега все съм си мислил, че това е тона на който завършва мелодията, и понеже свиря на сакс повдигам го с малка терца нагоре и получавам тона. Не знам това дали е така, но дори и да е така не мога да разбера след като съм намерил тона, как да разбера дали е мажорна тоналност или минорна тоналност. Теорията малко ми накуцва, за това ще помоля който знае да го обясни по-простичко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 39
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Тоналността се намира със слушане и анализиране. Все има някакъв акорд, около който се върти хармонията и някакъв тон, към който се стреми мелодията. Твоят подход с терцата в никакъв случай не е общо приложим и май генерален подход няма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все има някакъв акорд, около който се върти хармонията и някакъв тон, към който се стреми мелодията.

Намери акорда или тона, който му се явява тоника.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все има някакъв акорд, около който се върти хармонията и някакъв тон, към който се стреми мелодията.

Намери акорда или тона, който му се явява тоника.

 

Казаха ми, че това е тона, на който завършва мелодията. Ако не е той, тогава как да го намеря този тон\акорд?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това правило важи в много редки случаи. В класическата музика важи по-често.

Да вземем за пример Нищо не взимай с теб / Take Nothing

Темата от куплета (преди модулацията) започва с някакво Fm и заършва на D#, но основната тоналност е Fm. За цялото парче няма да говорим, защото е още по-сложно.

Съвсем лесно е да се намери и обратния пример.

 

Трябва да следиш музикалната линия към кой устойчив тон се стреми и хармонира.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По начина по който звучи...мисля че знаеш разликата в звученето м/у минорна и мажорна тоналност. Не мисля че има някакво правило за това...то поросто си звучи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За целта е нужно да се изучава музикална теория, хармония и тн. За някои неща, няма shortcut :D . Просто правило не може да се изведе, понеже мелодиите биват хармонизирани по много способи, в резултат на което една и съща мелодия може да се окаже в най различни тоналности (или в повече от една или пък в никаква тоналност).

 

Но най общо казано, мелодията сама по себе си (без свързаната с нея хармония) не е достатъчна за определяне на тоналността, макар че при най-простите мелодии (и хармонизации евентуално), тоналността лесно може да бъде отгатната по типичното гласоводене и метрум.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правилото е просто. Откриваш третата степен в тоналността. Ако е на малка терца от тониката е минорна, ако е голяма терца - мажорна.

 

Викторе, подозирам, че те вълнуват още въпроси. Намери тази книжка и ще си подредиш знанията в главата. Това е безценно.

 

40970.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявай, че ще ти опонирам, но правилата никога не са чак толкова прости :D . По тази логика в коя тоналност е парче, което е построено върху основен акорд E7#9, а съдържа в мелодията Сол (не Сол#) или пък някое типично блус парче в Ла, където основния акорд е A7, а в мелодията непрекъснато срещаме C? Или пък в коя гама е

 

Giant_Steps.gif

 

Разбира се, това което пишеш е напълно вярно, що се отнася до мелодии хармонизирани със способите на класическата хорова хармония и невключващa модулации, но както знаем, далеч не всички мелодии са такива.

 

Елементарната теория не музиката (както много пъти е ставало въпрос) е много далеч от даването на всички необходими отговори, а и поради времето в което е писана, както и преследвана от нея цел (учебно помагало за музикалните училища, изучаващо се в 7 клас, доколкото помня) е доста непълна и едностранчива

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прав си, но с това вдигаш нивото на разговора на ниво, което може дасе окаже недостъпно за участниците в него.

 

Как да си определи човека тоналността?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Именно това написах по горе, няма шорткът за всичко. В елементарните случаи, съвета, който му даваш ще свърши чудесна работа и без съмнение е добро начало, както и запознаването с Елементарната теория (хубаво е само последната да не се взема за финална институция в музикалното образование, каквато тя със сигурност не е :D, по скоро начало ). За по сложни случаи си трябва четене и учене :recourse:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми е по-странно как човек, който не знае какво е тоналност, се интересува как да открие тоналността на парче. За какво ти е да знаеш в коя тоналност е парчето? Те нещата са така навързани, че ако знаеш какво е тоналност, ще знаеш и как да я определиш за дадено парче, а ако не знаеш какво е - тогава изобщо не ти трябва да я намираш. Така че цялата тема просто е излишна.

 

Все едно да питаш "как да преброя колко яйца имам в хладилника", без да знаеш числата.

 

Ще ме извинявате, ама напоследък в тоя раздел откривам все по-абсурдни въпроси :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прав си ,но пък тука човек да не посмее да попита нещо , защото всичко си е написано в книгите и излиза глупаво да питаш вместо да седнеш да четеш.

Какво казват някои даскали след като си предадат урока : "Имате ли въпроси? Ако нямате , значи най вероятно нищо не сте разбрали " :D

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.