Jump to content
Българският форум за музиканти

Откриване на тоналности


Recommended Posts

За какво ти е да знаеш в коя тоналност е парчето?

 

Теорията е измислена след музиката, така че свири си както ти е удобно, а ако искаш да знаеш какво си изсвирил, дай на някой разбирач да направи разбор на солата ти ;)

 

То и без това повечето саксофонисти изобщо не свирят "в тоналност" ;)

...или поне, по-напредналите (в джаза) :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 39
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

По-скоро ме интересува чалгата и народните, не толкова джаза. Исках да ги разбера най-накрая тия тоналности, защото всеки ми вика, че научиш ли ги, ако знаеш дадена мелодия на едно място, ще можеш да я захванеш от където си искаш. Изглежда обаче не е толкова просто и верно ще трябва да залягам над учебниците :X

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 

За целта е нужно да се изучава музикална теория, хармония и тн. За някои неща, няма shortcut smile.gif . Просто правило не може да се изведе, понеже мелодиите биват хармонизирани по много способи, в резултат на което една и съща мелодия може да се окаже в най различни тоналности (или в повече от една или пък в никаква тоналност).

Но най общо казано, мелодията сама по себе си (без свързаната с нея хармония) не е достатъчна за определяне на тоналността, макар че при най-простите мелодии (и хармонизации евентуално), тоналността лесно може да бъде отгатната по типичното гласоводене и метрум.


Най-напред се присъединявам към горния цитат, понеже Кольо го е казал много изчистено и близко до стила, по който бих го написал и аз. Всъщност, вече e имало подобни дискусии. smile.gif

В класическата тонална музика по принцип се завършва с пълна автентична каденца, при което последният акорд е тоническият в основно хармоническо и мелодическо положение. Често пъти произведенията се завръщат в тоналността, с която са започнали, но това не винаги е така. Когато обаче навлезем в 20. век, нещата стават много, ама много по-ошарени.

И накрая, "Елементарна теория на музиката" е от по-класически поглед, така че е нормално там да липсват неща от днешния музикален простор, както и в текстовете по класическа хармония да се срещат ограничения, които днес са силно разширени или напълно отсъстващи. Дори някои от "правилата" намират по-свободна трактовка в самия класически репертоар, но са по-затегнати в учебниците с педагогическа и осъзнаваща цел.

Лесен метод за установяване на тоналността при дадено несложно музикално произведение: Тониката звучи най-спокойно и завършено, най "у дома", без да изпитваш нужда музиката да се разреши нанякъде. В такъв момент с инструмент под ръка или с компа намираш тоническия акорд и го изсвирваш. Ако е верен, той ще звучи най-консонантно и ще се слива с музиката.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Victor94, май най-добрия вариант ако търсиш отговор е да го караме с примери. Дай подсказка - примерно някакви парчета за които търсиш тоналността, вярвам че все ще се намери някой да ти я каже и да ти обясни защо е решил че е в тая тоналност ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все пак е нещо. Напоследък се упражнявах с песента "Къде е мойто либе", и по-точно отсвира. Аз го свиря от ре и стигнах до извода, че е ре мажор (защото е с фа и до диез). Става трудно когато обаче ми кажат изсвири го примерно в си мажор, или ла минор или каквато и да е друга тоналност. Просто не знам от къде да го започна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами ученето и свиренето няма да ти се разминат.

Ето един начин, примерен, за да "намериш" нотите в друга тоналност за момента.

Написваш си на едно листче нотите(или само имената им), които свириш. След което написваш нотите на гама Ре мажор и под всяка нота от мелодията, която свириш написваш коя степен от гамата е: Ре(1) Ми(2) Фа диез(3) Сол(4) Ла(5) Си(6) До диез(7) .

Вземаш новата тоналност, казваш Си мажор, и си я написваш отново: Си(1) До диез(2) Ре диез(3) Ми(4) Фа диез(5) Сол диез(6) Ла диез(7).

След което пренаписваш мелодията, която свириш използвайки съответните степени в Си мажор.

 

Примерно, ако в Ре мажор първите три тона са Ре(1) Ми(2) Си(6), в Си мажор първите три ще са 1-Си 2-До диез 6-Сол диез.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все пак е нещо. Напоследък се упражнявах с песента "Къде е мойто либе", и по-точно отсвира. Аз го свиря от ре и стигнах до извода, че е ре мажор (защото е с фа и до диез). Става трудно когато обаче ми кажат изсвири го примерно в си мажор, или ла минор или каквато и да е друга тоналност. Просто не знам от къде да го започна.

 

Щом знаеш, че изходната /оригиналната/ гама е ре-мажор, остава да решиш с какъв интервал да я транспонираш. Ако искаш да е си-мажор това значи, че е необходимо да повдигнеш всеки тон и акорд точно със секста. Или понижаваш с малка терца. Зависи в коя октава искаш да отидеш! Не е трудно да се досети човек. Така правех като начинаещ, когато исках сам да си обясня различните строеве. Най-често Еb и Вb(H).

С това искам да кажа, че който търси намира. А най-добрия начин е да прочете внимателно "Елементарната теория на музиката" и не се излага да пита за толкова лесно откриваеми неща. То е като да зададеш въпрос колко да прибавиш към 2, за да получиш 7.

Във форума има хора, които имат доста добри музикални познания. Хубаво е да бъдат питани за по-сериозни неща свързани с нея. Страхувам се, че във форума има само начинаещи и от "клуба на знаещите". Защото не виждам въпроси, задавани от тъй наречената "златна среда". Т.е. хора, които вече знаят доста, но искат да се усъвършенстват.

Значи ли това, че вече се къса някъде връзката, приемствеността между поколенията в музиката у нас! А може би обяснението е с по-лесно получаваната съвремена информация от различни посоки в това отношение? Все пак, нищо не може да замени прекия досег с Майстора. И с неговите съвети. Но те биха били неразбираеми за начинаещия!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да има хора, с много добри музикални познания, трябва да има и начинаещи. А начинаещите обикновено задават тъпи и елементарни въпроси с целта да разберат материала колкото се може по-добре за тяхния мозък. Някои хора нямат възможност да се съвещават с Майстори и да взимат уроци от тях, за това наблягат на тъпите въпроси и самоучението доколкото е възможно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Транспонирането на прима виста се прави най-лесно като си изсвириш тоническото тризвучие DFA в случая и първата фраза от мелодията. След това си изсвирваш тоническото тризвучие в новата тоналност и нещата сами се наместват с мелодията. Ще трябва и малко слух, все пак.

 

Горното ще е трудно приложимо при закучени мелодии, за каквито даваше пример Кольо К.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

който търси намира. А най-добрия начин е да прочете внимателно "Елементарната теория на музиката"
Сигурно е така.

При мен лошото е,че остатъка от мозък,който имам е на принципа "Музиката е за свирене,не за четене" (запознатите знаят от кой е цитата) ..

,тоест ,ако няма да ставате професионалисти не ви трябва музикално образование - пак може да стане купон,масата култови банди в рок музиката са неграмотни (нотно).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От нотно неграмотен до теоретично безхаберен има разлика.

 

Еди виц: Как можеш да накараш китарист да свири бавно? Като му дадеш ноти. :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да има хора, с много добри музикални познания, трябва да има и начинаещи. А начинаещите обикновено задават тъпи и елементарни въпроси с целта да разберат материала колкото се може по-добре за тяхния мозък. Някои хора нямат възможност да се съвещават с Майстори и да взимат уроци от тях, за това наблягат на тъпите въпроси и самоучението доколкото е възможно.

 

^^^ Т.е. искаш да разбиваш с глава отворени врати. Забрави ли за читанката: "Елементарна теория на музиката". Защо не я отвориш и да видиш барем какво има там. Така се започва! С питане и до Цариград се стигало, но най-напред трябва да знаеш какво е туй.

Както и да е, проблемът е твой. Нямам нищо против начинаешите. Но няколко пъти ти се каза, че трябва да попочетеш малко и тогава да питаш. Ти се обиждаш. Трябва да съм ти голям фен, щом ти пиша такива работи. Може и с по-ведри чувства да погледнеш на всичко това. Надявам се!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Грешно си ме разбрал, не съм се обидил въобще. Имам някаква книжка "Общо учение за музиката" от 1958 г. в която съм прочел всичко за тоналностите и гамите, което честно казано не е много. Не съм в София, нито в някой друг голям град, за това не е много лесно да я намеря тази "Елементарна теория на музиката". При първа възможност ще го направя, но до тогава не искам да оставам на сухо и се стремя да си изясня тая работа с тоналностите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.