Jump to content
Българският форум за музиканти

Беден ли е българският език?


kolonal

Recommended Posts

И аз бих искал да се намеся в дискусията.Много често съм си задавал този въпрос.Хората, подкрепящи тезата, че българският език е беден се самозалъгват поради простата причина, че сме заляти от английски песни и слуховото възприятие е приивкнало със звученето на английския.Според мен лично българският език е достатъчно изобилен, за да се създават добри текстове, но има друго.Звученето на езика е нещо различно, дали звучи по-меко, дали по-твърдо.Българският е с твърдо звучене в сравнение с американския английски, примерно, и като сме свикнали примерно рап музиката да е на английски и ти се появи бг рап песен, звучи нeeстествено.

 

Друг е и въпросът, че масово в България всеки иска да мине лесно с глуповат текст, но каквито слушателите, такива и изпълнителите.Аз мога да коментирам рап музиката.В България, рап текстовете много рядко чуват дуамта метафора.Така известния "Пионер" на рапа в България Мишо Шамара ме разпака от смях, когато чух един ред от негова песен, който гласи:

 

Правя земетресение като в учебник по геодезия.Със това живея и това дишам ще те сапунисам после ще те боядишам

А сърцето ми удря както касата, верно? както политика взема кеш под масата.

Лампа свети на разпит за Сарафа.Да го духат куките и на куките фотографа!

Никога не признавам, винаги държа им кяр.Аз съм виден варненски лайнар.

 

Трагедия!После мнозинството критикува рап музиката, че нямала смисъл.

Вероятно английския е по-богат на метафори, защото е много по-масов и съответно "се развива" от много хора, които добавят с времето по нещо от други езици.

 

Пример думата bookoo.

I got bookoo cars

bookoo = много

Произлиза от френската beaucoup от Нови Орлеан

Интересен начин да кажеш "Аз имам много коли".

 

Радвам се, че има такъв разговор , ако сте съгласни ще ви дам една метафора на английски, която да преведете на български със същия смисъл, но да звучи толкова оригинално колкото и на английски.

 

I ain't kinda hot, I'm sauna

I sweat money and the bank is my shower

Ha ha and that pistol is my towel

Ha, so stop sweatin? me coward

 

Друга адска игра на думи на английски

When Life Sucks, Make It Swallow

 

Ако някой има нужда от разяснения, да каже

 

ПС. Вяра, имаш много зарибен глас :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 79
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Един от първите отговори получавам в тоя форум и е на контра.Не че нещо, но ще ти отговоря с тематиката на темата, беден ли е българският език.Как определи какъв вкус имам?

 

На спенс му писна най-вече от играта дребна, на мене писна ми от хейт и викам да те резна?

Омръзна ми да бълвате от тази адска помия, нагоре надолу с ръка ми правиш ч***я.

Ти голям критик ли си или поредното хюмне, гледаш мe между краката и поемаш го добре.

Такива като теб ги убивам на място, един, два, три реда и се чувстваш натясно

Мислиш че ме дразни глупавата ти ирония, след тези редове ще се гърчиш във агония.

Към мен недей ти да бълваш тази омраза , лириките ми са като древна зараза.

Покосяват те бързо и вече си история, голям съм на дела, а не на теория.

Как да ми отвърнеш спри да мислиш сега, да не вземеш да гризнеш пловдивската тесла.

Тя билa e твоя инструмент, така ли?На колана си нареждам скалпове на п****и.

Ето го в този миг дойде и твоя ред, ама твоя скалп ще го сложа най-отпред.

Да усещаш твърдия до теб и да запомниш кой стоял е срещу теб.За тебе няма респект.

Тихо.На хейтърите толерантност аз не давам, кога да млъкнеш ти, тук аз решавам.

Следващия път искам просто да мълчиш, да не стане така сълзички ти да редиш.Капиш?

 

ПС. Още си само на 18, научи се да уважаваш, преди да критикуваш.

Лека нощ

Редактирано от SPQR
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Вяра имаш много зарибен глас" :hysterical: По какво е зарибен гласа на кака Вяра, по мъже, по изкуство,наркотици. Говори на кирлица брат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

слабо, слабо :) наистина грешка направих, че изобщо се занимавам

 

Точно така, пътя и не се обръщай

 

 

"Вяра имаш много зарибен глас" :hysterical: По какво е зарибен гласа на кака Вяра, по мъже, по изкуство,наркотици. Говори на кирлица брат.

 

"Брат", на "кирлица" се пише, не може да се говори.Аз говоря на български, "зарибен" е метафора, която, ако не знаеш, просто не ми се губи време да ти обяснявам.

Дам на Вяра гласа наистина е много зарибен.Айде стига с издребняването, че ми е писнало от "дребни" душици

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, няма нужда повече да продължаваме с този тон.Кой какъв е, без значение, кой какъв вкус има, без значение.Идеята на тия теми е да се гради, а не да се руши, нали така.Ти не ме познаваш, съответно не можеш да коментираш вкусовете ми и т.н., аз просто се забавлявах с теб и коментара ти, все пак това съм си аз, не очаквам да ме одобряват всички, важно е обаче да се развиваме.Винаги ще има противоречиви мнения, контра, агресия, завист, емоции, ние сме такъв народ и аз лично съм, доволен от този факт.Идеята ми беше, че, когато човек твърди нещо, примерно ти, че имам "крив вкус" е редно да затвърдиш с факти, факти нямаш, защото не ме познаваш, тоест ти търсиш провокация и си дребнав, което в един форум е глупост, защото може да "си мерим пишките" с дни,Така ли е?Ако искаш да говориш с мен или каквото и да е, мога да ти дам координати, а не да пълним темите с елементарни постове и аз и ти. Айде със здраве.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

противоречиш си, несдържан си, и се забавляваш да сереш в хорските усти. отговорът ти в стил "по-умният се оттегля първи" наистина би убедил по-голямата част от публиката, но в същността си е логически неиздържан. хОди си преоценявай ценностите...

Редактирано от Fallenblood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

противоречиш си, несдържан си, и се забавляваш да сереш в хорските усти. отговорът ти в стил "по-умният се оттегля първи" наистина би убедил по-голямата част от публиката, но в същността си е логически неиздържан. хОди си преоценявай ценностите...

 

нямам какво да убеждавам, просто много навътре прие всичко, а е излишно, не ми се разправя с простутии, моите ценности съм ги преценил преди години, сега ти си на възраст, на която трябва да го правиш.Логика в отношенията не търси."Каквото повикало, такова се обадило" е отношението ми към теб и към всеки друг.Дадох ти урок, дано си го разбрал, ако не си, ти губиш.С това се изчерпвам по темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

слушай, а навит ли си форумът да отсъди? разбира се, няма нищо за отсъждане :lol: ама който е съгласен с твоето виждане за нещата - що се отнася до нашия малък сладък "спор", не до първия ти пост - нека цъкне плюсче на този ти пост. който не - на моя... разбира се, това няма да промени мнението на нито един от двама ни, но ще бъде показателно за умственото равнище на форума :lol:

Редактирано от Fallenblood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смя-ятай каква излагация. Fallen, на твое място щях да си заровя главата някъде. SPQR ти даде материал да го разпънеш на кръст пред всички, а единственото, за което ти стигнаха акълът и наглостта да направиш, беше без аргументи и логика да заявиш, че не му достигат аргументи и логика, и дори да очакваш подкрепа от някое здравомислещо същество...Баш урок си беше и то какъв...

 

Бтв слушахте ли новата композиция на Regenkatzen - наистина страхотна...струва ми се усилия в някаква подобна посока ще са по-плодотворни от продължение на тази тема...

 

\/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами ако ти смяташ, че да "разпъваш някого на кръст" е голяма гордост и голяма победа, изобщо няма какво повече да говорим. или може би некъв фристайл батъл трябваше да направим, що ли...

Редактирано от Fallenblood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^@Km7: A, ето това е същината на темата!!! Тъкмо това се канех да пиша.

 

Аз пиша текстове на английски, по-лесно ми е! На бг всичко, което измисля, не ми харесва и си го превеждам, хах...

 

Това най-вероятно означава, че не можеш да си служиш добре(в художествен смисъл) с българския, но най-вероятно мислиш, че го правиш добре с английския, което пък по всяка вероятност се дължи на степента на познаване на последния. Нищо лично, просто винаги когато се стигне до подобен спор, се появяват подобни мнения, на които аз все отговарям по този начин :). Дано да греша.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.