Към съдържанието

Снимка

Беден ли е българският език?

• Please log in to reply
79 отговора на тази тема

#1 kolonal

kolonal

Ослушващ се

• newbies
  • Pip
  • 12 Мнения:
  • Инструмент:радио-касетофон

Публикувано 06 декември 2010 - 16:02

Живея близо до София и сутрин, когато отивам за работа, единственото радио до което имам достъп, преди да наближа столицата, е "Хоризонт". В ранните часове "върви" предаването "По първи петли", което е за народна музика и искам-не искам го слушам. Всъщност, аз слушам основно българска музика, но не чалга, а народната също има място в сърцето ми. В последно време се улавям, че все по-често се заслушвам и в текста на песните и тук дойде разочарованието ми от съвременните текстописци. Защо, във всяка една лчбовна народна песен, а те са основно такива, момичето е все "мала/малай мома", а момчето "лудо-младо"? А вие с какво бихте заменили тези словосъчетания?

#2 L.K.

L.K.

не се трае

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2654 Мнения:
  • Инструмент:китара

Публикувано 06 декември 2010 - 16:23

мадамата/пичът.

#3 Басурендер

Басурендер

БИРОЛЮБ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1006 Мнения:
  • Инструмент:Bass

Публикувано 06 декември 2010 - 16:52

..и виното винаги е "руйно"..
Явно са намерили точните думи , и те си стоят на мястото . Има много свежи и приятно закачливи текстове от народното творчество , за разлика от едно друго творчество , в което въпреки , че използват различни думички и всичко е банално..

#4 Voodoo_MetaL_PK

Voodoo_MetaL_PK

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 127 Мнения:
  • Инструмент:Lead Guitar

Публикувано 06 декември 2010 - 16:58

Юнак/девойче?

#5 L.K.

L.K.

не се трае

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2654 Мнения:
  • Инструмент:китара

Публикувано 06 декември 2010 - 17:06

Дядо Вазов има сериозни постижения в използването на езиковото ни богатство.
Ако се конкретизира контекста на използване на двете думи може да измислим качествени синоними.

#6 Vasil Belezhkov

Vasil Belezhkov

Навъртащ се

• Members
  • PipPip
  • 89 Мнения:
  • Инструмент:композитор и китарист

Публикувано 06 декември 2010 - 18:58

Дядо Вазов има сериозни постижения в използването на езиковото ни богатство.
Ако се конкретизира контекста на използване на двете думи може да измислим качествени синоними.

Като стана въпрос за дядо Вазов - в новия ни албум има цели три песни по негови стихове:

ЕПИЗОД - "Сатани" (т. Иван Вазов)

ЕПИЗОД - "Нивата" (т. Иван Вазов)

ЕПИЗОД - "Молитва" (т. Иван Вазов)

#7 Viara Ivanova

Viara Ivanova

badass

• VIP listed
  • PipPipPipPipPip
  • 1800 Мнения:
  • Инструмент:Пеене, ел.бас

Публикувано 06 декември 2010 - 19:13

Защо, във всяка една лчбовна народна песен, а те са основно такива, момичето е все "мала/малай мома", а момчето "лудо-младо"?

Хехехе защо... Е как защо??
Ако предложиш на един мъж дебела тетка или "малай мома"(и разбира се при условие, че дебелата тетка не държи точилка) коя мислиш ще предпочете??

#8 SGEORGE

SGEORGE

SG

• Members
  • PipPipPipPip
  • 559 Мнения:
  • Инструмент:Keyboards

Публикувано 06 декември 2010 - 19:13

^^ :)

Езикът ни принципно е доста богат. Само като се замислите по колко много начини можем да кажем едно и също нещо. Предполагам, че причината да има еднакви изрази е, че те наистина са си паснали, пък и донякъде са станали клише и някак си естествено влизат в песните.
Леко извън темата - не ми харесва само, че не се модернизира езикът, т.е. не се приспособяват и регулират новите термини, които излизат благодарение на технологичната революция и това води до много неприятни неща. Пример за това е шльокавицата и невъзможността да се напишат на кирилица неща като USB, CD, DVD и т.н.

Този пост е редактиран от SGEORGE: 06 декември 2010 - 19:13

#9 Hillbilly

Hillbilly

The Lord of the Flies

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5809 Мнения:
  • Инструмент:guitar

Публикувано 06 декември 2010 - 19:52

Българския не е беден,но загива,новото поколение не може да пише и разговорния речник е свит..,за сметка на това се пее на английски..
Не мож прееба системата..формират се основно полуидиоти,които не знаят що е то книга,което е и целта.

Цитат(Mark Avrelii @ Nov 7 2007, 10:25 PM)
Нищо не става колеги не разбрахте ли тук рок не вирее събрали сме се шепа ентусиасти и копаме на място.Правете си музиката за кеф и си намерете дохона работа не си късайте нервите.

#10 Intoxicated.

Intoxicated.

Ослушващ се

• Members
  • Pip
  • 11 Мнения:
  • Инструмент:Guitar / Vocal

Публикувано 26 март 2011 - 18:54

Езика си е добре, но заради утвърдилите се чалга простащии, даже обикновенната дума pain, която се среща във всяка трета песен на английски, на бг звучи чалгаджийски. Даже думата 'любов' се е превърнала в износена грозна дума... Аз пиша текстове на английски, по-лесно ми е! На бг всичко, което измисля, не ми харесва и си го превеждам, хах... Пък и на английски много лирични словосъчетания звучат по-добре. Как например на бг да се напишa интересната игра на думи Painful painting и drowning drawing... <3 oт една моя авторска песен? Няма начин.

#11 Лими

Лими

Heavy безПристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2202 Мнения:
  • Инструмент:Акуст. и ел китари, вокал

Публикувано 27 март 2011 - 01:10

А, как бихме попитали на чист английски - Мамо, пишка(ака, спинка, яде, гушка) ми се!?

Няма по-красива музика от изсвирената и изпята с талантлива човешка ръка и уста, с минимум компютърни подправки(преебавки)
Мои Видео уроци с Ак. китара , Yakety Axe My FusionRock Есенна импресия

#12 Лими

Лими

Heavy безПристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2202 Мнения:

Публикувано 27 март 2011 - 01:58

Като стана въпрос за дядо Вазов - в новия ни албум има цели три песни по негови стихове:

ЕПИЗОД - "Сатани" (т. Иван Вазов)

ЕПИЗОД - "Нивата" (т. Иван Вазов)

ЕПИЗОД - "Молитва" (т. Иван Вазов)

Да, добре! Публикувано изображение

Този пост е редактиран от Лими: 27 март 2011 - 01:59

Няма по-красива музика от изсвирената и изпята с талантлива човешка ръка и уста, с минимум компютърни подправки(преебавки)

#13 Лими

Лими

Heavy безПристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2202 Мнения:

Публикувано 27 март 2011 - 12:57

Пък и на английски много лирични словосъчетания звучат по-добре.

Публикувано изображение

Публикувано изображение
Ботев би се обърнал в гроба!

"Настане вечер - месец изгрее, звезди обсипят сводът небесен;
гора зашуми, вятър повее, -
Балканът пее хайдушка песен!"

Това и на френски звучи прекрасно! - Виктор Юго е занемял от възхищение, след като го е прочел!

#14 spineless

spineless

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 372 Мнения:
  • Инструмент:Китара

Публикувано 05 април 2011 - 00:17

Точно това е, че българският език явно е спрял да се развива и не е успял да достигне благозвучието за една нормална песен, за това и според мен се използва предимно за поп-фолк и фолклорни песни. Ето вижте по-горе в песните на Епизод все едно се рецитира стихотворение, а не се пее песен, вярно, че по стихотворение са правени ама все пак, трудно е да се вдъхновиш от някакво произведения и да направиш нещо по свой начин ново и авторско. За пример може да чуете някоя песен на Аморфис, техните песни са вдъхновени от Калевалата (финландската фолклорна книга) а песните им са на АНГЛИЙСКИ, не на финландски.

Иначе Ботев ми я любимият поет, но за съжаление и благодарения на глобализацията, българския език остава при Ботев и Вазов.

#15 Fallenblood

Fallenblood

двуного без пера

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1646 Мнения:
  • Инструмент:не знам

Публикувано 05 април 2011 - 08:16

не са ви криви, значи, критериите за "нормална песен", ами езикът... на крива култура езикът й крив!
искам да ви кажа, че съм напълно прав!

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни