Jump to content
Българският форум за музиканти

Беден ли е българският език?


kolonal

Recommended Posts

Мисля, че е напълно естествено английският да изглежда по-богат, най-вече поради това, че много от днешната култура се прави на този език. Това кара хората да свикват с определени изрази и словосъчетания, които са типични за английския.

 

Българският, обаче, също е доста богат (а дори и в некнижовното си всекидневно използване вероятно има по-богат речник от английския) и единствената причина да се пуска тази тема е културната хегемония на англо-говорещите държави. Тоест, при условие, че днешният lingua franca е английският, обективността при подобни сравнения ще е нарушена.

 

Ако след няколко десетилетия испанският придобие по-силна известност (напълно възможно според мен), тогава вероятно английският ще изглежда беден.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
  • Отговори 79
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Според мен, българският език си е достатъчно богат. Причината да се пишат толкова текстове на песни на английски е много проста - може би от 50-60-те години още, когато се е развила музикалната индустрия в този си вид, в който е долу-горе и днес, най-големия пазар за музика е бил САЩ. Не случайно, четейки за доста от известните групи (тук ще цитирам само британски групи) - Beatless, Led Zeppelin, Deep Purple,... и ред други, основният скок към успеха е било първото им американско турне. Значи всички мениджъри са имали стремеж, групата да се наложи пред американската публика. Това обяснява, защо и болшинството от немските, шведски, че и какви ли не другоезични групи, по принцип пеят на английски. И в заключение - и българските групи, ако искат да станат известни в чужбина ще трябва да пеят на английски. Но ако искат да са популярни в България, би било добре да имат варианти на песните си с български текстове. За протокола - има много американски групи и певци, които правят варианти на песните си на английски и на испански.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Беден е.... на някои. Ама на тях и английския не им е цветущ, макар и да не го осъзнават.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

богат, богат колко да е богат...

 

Тая тема ме развесели и разнообрази.

Определено има страст тука... давайте още, че да има какво да четем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Тая тема се изчерпа доста отдавана според мен. Не знам какво точно очакваш да прочетеш или научиш :mellow:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.