Jump to content
Българският форум за музиканти

Беден ли е българският език?


kolonal

Recommended Posts

Хаха, тука и батъл се заформи.

Между другото метафората на Мишо "правя земетресение като в учебник по геодезия" ми звучи супер яко и мисля, че просто имаш предразсъдъци към въпросния (който и аз не харесвам) и за това мислиш римата за смешна.

Освен ако не задълбаем повече, понеже реално в учебниците по геодезия няма нищо свързано със земетресенията, но това е пренебрежим проблем, имайки предвид, че 80% от слушащите Мишо, както и самия той сигурно нямат идея какво е геодезия :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 79
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Дам прав си, наистина имам предразсъдъци, просто може да се каже доста по-оригинално.Примерно:

 

Удрям силно като брутално земетресение, евакуирай се веднага или остани в забвение.

Сърцето ми бие като мощна бас каса, нелегален като кеш под правителствена маса.

Сарафа срещу лампа на разпит пак стои, а българската преса полицейски трупове брои.

В моята игра стоя винаги на плюс, и коля и беся аз съм варненски туз

 

По принцип няма логика много в думите на Шамара, не знам какво послание иска да отправи, но така съм перифразирал неговите "мисли", да не звучат сякаш синът му ги е мислил

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Evtim Djerekarov,

всъщност не грешиш...

макар и да си българин ,тъй като езика ни е по-сложен от английският ,по-трудно се пише текст.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хехе...

 

Имаме една приказка - "На калпавата ракета космосът й е крив." :)

 

За да опонирам на мнението горе - граматиката на българския език позволява да изразим една и съща идея по множество различни начини. Това би трябвало само да е от помощ за човек, който се занимава с текстописане. Това се отнася особено за въртележки между подлог, сказуемо, допълнение и т.н.

 

Трябва да отида до магазина.

До магазина трябва да отида.

Трябва до магазина да отида.

 

Съобщението е ясно - но с правилната употреба можеш да поставяш различни акценти.

 

Да не напомням как не сме обременени за всеки глагол да казваме/пишем лични местоимения. Аз мисля, че това е много важно. ;)

 

А относно мелодичността на езика ни - достатъчно е да се заслушаш в някои от познатите народни песни, за да усетиш какъв потенциал има.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Българския не е беден,но загива,новото поколение не може да пише и разговорния речник е свит..,за сметка на това се пее на английски..

Не мож прееба системата..формират се основно полуидиоти,които не знаят що е то книга,което е и целта.

Извинявам се недочетох коментарите, само защото т'ва мнение ме накара да напиша и аз нещо. Много ме дразнят такива коментари( нищо лично към написалия го). Първо искам да попитам защо винаги трябва да се стига, че новото поколение (от което съм и аз)е неграмотно? Е хора, извинявайте, ма навън има толкова много хора на по 30-40-50 и нагоре които са също толкова неграмотни и незнаещи що е то книга. Прав ли съм ? Един вид искам да кажа, че неграмотни има и при новото поколение, и при старото.

В крайна сметка по целият сят се пее на английски, не е само при нас. И тук ,май, съм прав? (просто не съм съгласен със изказаното мнение, ше ме прощавате)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:offtopic-001: Хората от по-старото поколение, които са неграмотни са бити карти. Вие - младото поколение - трябва да сте! Обясняваш как младите не са неграмотни и не слагаш "," пред които. За какво говорим?

Няма нищо лошо да пееш или пишеш на англ. или друг език, стига да си научил собствения си...

Всеки има право да не се съгласява с дадено мнение, а и да си има свое, но е силно желателно да има някакъв стабилен довод. Виж сега какво се получава - @Hillbilly пише нещо, че младите са неграмотни, отговаря му млад човек, за да се изкаже, че не е така и го пише с грешки = кой излиза прав? Ако мислиш, че искам @Hillbilly да е прав - напротив! Аз ви вярвам на някои млади, че имате много да дадете, говорим за масата. Не са виновни децата - като имат неграмотни даскали и родители няма как да се научат. Освен ако сами не си използват мозъка, не видят, че ги обучават неграмотници и не се напънат да се научат правилно на правопис и правоговор*примерно*.

По темата - има бедни езици*при лингвистите има такъв израз*, но българският не е един от тях. Бедни са само въображението и познанията по езика на голяма част от употребяващите го, какво да се прави, не само в България е така ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В последно време се улавям, че все по-често се заслушвам и в текста на песните и тук дойде разочарованието ми от съвременните текстописци. Защо, във всяка една лчбовна народна песен, а те са основно такива, момичето е все "мала/малай мома", а момчето "лудо-младо"? А вие с какво бихте заменили тези словосъчетания?

 

бейби / дюд? ...хахаха :hysterical: шегувам се

 

Сложна тема за дълъг разговор. В никакъв случай не мога да кажа, че българския език е беден, "труден за пеене" - да, но не и беден. Веднага ви давам пример с една дума, от любимия на повечето бг банди английски, за да се убедите, че имаме доста богат език: цък!

Лошото е, че всички се хвърля-т/ме на английски, може би, за да се придобие международна популярност и да се стъпи на големите сцени / :greenball: /, но не е много правилно като подход. Според мен, да се пее на български в България е висш пилотаж в музиката, не на всеки му се получава, но не пречи да се опита.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

:offtopic-001: Хората от по-старото поколение, които са неграмотни са бити карти. Вие - младото поколение - трябва да сте! Обясняваш как младите не са неграмотни и не слагаш "," пред които. За какво говорим?

Няма нищо лошо да пееш или пишеш на англ. или друг език, стига да си научил собствения си...

Всеки има право да не се съгласява с дадено мнение, а и да си има свое, но е силно желателно да има някакъв стабилен довод. Виж сега какво се получава - @Hillbilly пише нещо, че младите са неграмотни, отговаря му млад човек, за да се изкаже, че не е така и го пише с грешки = кой излиза прав? Ако мислиш, че искам @Hillbilly да е прав - напротив! Аз ви вярвам на някои млади, че имате много да дадете, говорим за масата. Не са виновни децата - като имат неграмотни даскали и родители няма как да се научат. Освен ако сами не си използват мозъка, не видят, че ги обучават неграмотници и не се напънат да се научат правилно на правопис и правоговор*примерно*.

По темата - има бедни езици*при лингвистите има такъв израз*, но българският не е един от тях. Бедни са само въображението и познанията по езика на голяма част от употребяващите го, какво да се прави, не само в България е така ;)

Ех, за тази запетайка ли намери да се хванеш :lol:(написъл съм и ''сят''!?) . Искам само да ти кажа, че не си ме разбрал правилно. Много добре знам колко неграмотни връстници имам. И не мога да приема критика относто това колко аз съм грамотен, от някой който на 2-ри юни пусна тема ''ЧРД на Христо Ботев''. Имам предвид,че всеки допуска грешки, нали? ( Извинявай! Не го проемай като заяждане!);)

Редактирано от eddie94
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:offtopic-001: Е, от кого можеш да приемаш критика :) ? И напротив, много добре те разбрах какво искаш да кажеш. А иначе доста слабо ме вълнува дали се заяждаш.

и айде стига с тоя офтопик вече...поредната тема в тоя рзадел, която се пълни със спам :thumbdown:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Реално езикът ни е адски богат, стига да искаш да го използваш както трябва.

Да не говорим, че е и мелодичен (поне според мен), което допълнително го издържа естетически.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Отказах се на половината тема да чета всичко. Втръсна ми от хора, които претендират за извинение, че са ги нарекли неграмотни, в пост, който е неграмотно написан.

 

(броя си запетайките - толкова са...) (фюю.. да не се изложа и аз) :greenball:

 

Но, честно, хора! Вземете се в ръце! Като ви казват, че сте неграмотни това не е обида, а е внимателна обективна преценка на представянето ви от горния ви пост! Вместо да се засягате на чест, налягайте си парцалите и се научете да пишете!

 

Относно споровете по тази тема дотук.

 

Сега относно въпроса на темата:

 

Ще отговоря така, съобразявайки се с раздела, в който е пусната - а именно: писането на текстове.

 

Аз са занимавам с това, но не го практикувам на български. Защо?

 

Защото смятам, че не познавам езика си достатъчно добре. Работата е там, че съумявам да открия разнообразни изразни средства и думички в английския език лесно - чрез собствевите си познания (четейки доста литуратура на англ.), а и чрез търсенето им.

Но не бих си позволил да отворя синонимния речник на български език, когато пиша текста на някоя песен - някак изкуствено ми изглежда. Усещам, че не познавам езика си достатъчно добре и затова не си позволявам да се изразявам чрез него с банални и куци изрази. А той е изключително богат!

 

Има достатъчно време за всичко, дори и за това :thumbs_up:

Стига да има желание

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Усещам, че не познавам езика си достатъчно добре и затова не си позволявам да се изразявам чрез него с банални и куци изрази. А той е изключително богат!

 

Има достатъчно време за всичко, дори и за това :thumbs_up:

Стига да има желание

:offtopic-001::thumbs_up: Евала, колега! :cheers2: Направо не мога да повярвам, че има толкова смислен пост от новак във форума :thumbup:

 

Текст се пише когато има муза, независимо на какъв език ни идва да изразим емоциите си.

Редактирано от buy&sell
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

:offtopic-001::thumbs_up: Евала, колега! :cheers2: Направо не мога да повярвам, че има толкова смислен пост от новак във форума :thumbup:

 

Текст се пише когато има муза, независимо на какъв език ни идва да изразим емоциите си.

 

Благодарско за поздрава!!! :thumbup:

 

newbie-то, в който и да е форум, не бива да се възприема като newbie изобщо ;Р Все пак нов тук, но никак не съм нов из всякакви други форуми.

 

Очаквайте неочакваното от всеки. Тия неща отсам натам идват, да знаете! :thumbup:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.