Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос по моята китара (Със снимка)


tzvetan

Recommended Posts

Китарата ми е Squier Stratocaster. Бриджа (мисля, че така се казва) не стои успоредно на повърхността на дървото ами е леко наклонен на една страна. Казаха ми, че не е нормално, аз също мисля така. Отварях я, отзад има едни пружини, позавинтих ги, като че ли ъгълът намаля, но още го има. На какво се дължи и как да го оправя? Мерси!

 

http://img811.imageshack.us/img811/3960/photo0174d.jpg

http://img15.imageshack.us/img15/7509/photo01750.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

попринцип е нормално да има наклон (за да може тремолото да има и ход назад), но като гледам на снимката е малко множко (поне по моите разбирания) и може да си го понамалиш малко. Трябва да разместиш пружините ТАКА ако са три на брой или най-добре ако можеш да намериш още две такива ги направи да са 5 (като гледам как се вдигнал бриджа явно са само 3 пружини). Но преди да разместваш и наместваш пружини, отхлаби максимално струните или застопори бриджа с трупче да не може да мърда на никъде докато ги разкачваш и закачваш.

 

Ако пък не ползваш въобще тремолото може да си го блокираш с дървено трупче. Оказва огромно влияние върху това китарата да не се разстройва :yes: Това последното беше само съвет от личен опит!

Редактирано от RZArector
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип няма нищо лошо в това, в смисъл че нищо не е повредено. Просто завий малко видиите, които държат пружините отзад - по половин-един оборот трябва да е съвсем достатъчно - и след това настрой китарата пак, докато тремолото не застане в хоризонтална позиция спрямо тялото на китарата (опитваш, докато стане). Аз ти препоръчвам да позатегнеш малко повече, докато не опре в тялото при настроена китара, така че да може да се движи само напред.

 

Така или иначе това не е флойд роуз и не се очаква да можеш да го ръчкаш кой знае колко, а е за по-нежно "вибриране" на струните (тремоло ефект) и само надолу ти е достатъчно. :yes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Олей, т'ва е много наклон, бате! Аз оставям въздух, макс 1 мм измерено откъм гъза на трема (там, дето почват главите на винтовете за интонация).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен винтовете отзад, и тези шестте отпред са за завиване, от там също може да ти идва проблемът.

На снимките се вижда, че са доста отхлабени, всъшност това е приом използван, за да стане тремолото двупосочно, но според мен твърде неефикасен и е за сметка на строя и екшънът на китарата.

Преди обаче да завиваш или отвиваш каквото и да е отпусни струните, както всъшност беше посъветван по-горе.

Редактирано от ciriljhonson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, въпрос на вкус е. Моето е по-наклонено дори - на трета струна вдига точно един тон нагоре, а на първа - половин. Просто трябва да се сетъпне правилно тремолото, за да не разстройва. Има такава тема за сетъп назад, ако не знаеш как да го направиш, даже и точно за Скуайър ставаше дума - потърси я.

 

Адаш, може и да не е флойд, ама пак позволява бая ръчкане - справка Джеф Бек ;) Разбира се, при прилично тремоло, и най-вече - добър сетъп.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако пък не ползваш въобще тремолото може да си го блокираш с дървено трупче. Оказва огромно влияние върху това китарата да не се разстройва ;) Това последното беше само съвет от личен опит!

 

бях срещал нещо подобно из форума пак да се споменава. би ли разяснил детайлно как си го направил, защото искам да видя дали наистина състейна ще е повече ? Има ли допълнителни разпробивания, залепяния (не искам да развалям китарата) ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми, така ми се случва когато сложа струни Fender Super Bullets ,иначе с обикновени го няма, та виж, развий една струна и ако е като куршум значи е от тях, но иначе Bullets са супер струни и аз им се кефя! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А да си сменял струните скоро? И ако да, предишните какви са били, като номер, и сега какви са? Стрелям малко наслуки, но ако си сменил струните с по-дебели е нормално тремолото да си вирне гъза, понеже при тях опъна е по-голям! Решение - още една-две пружини или струни с размер като старите!

 

Поздрави! ;)

Герги

Редактирано от Георги Тотев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Super Bullets са с по-яка сила на опън спрямо стандартните. Има Standard Tension Bullets, ако искаш нормалното усилие, но с куршумче в края, вместо топче.

 

Иначе да, това са най-яките жици за Strat. Потвърждавам. ;) Тремолцето ги папа сладко-сладко.

Редактирано от Rammkopf
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На снимката се вижда моментния наклон, който е след завиването на пружините отзад. Преди беше доста по-голям.. но и в момента не ми харесва ъгъла. И аз предположих, че повече на брой пружини ще ми свършат работа, но не знам откъде да си взема точно такива? Има ли в магазините за инструменти?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен, вземи позавинти видиите в пружинната кавитация още малко. Не забравяй, че това ще ти вдигне строя на китарата, така че ще трябва да поолабиш жиците малко и да ги настроиш пак. Освен това, каква е геометрията на окачването - трапец или 3-те пружини са успоредни?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако пък не ползваш въобще тремолото може да си го блокираш с дървено трупче. Оказва огромно влияние върху това китарата да не се разстройва :cheers2: Това последното беше само съвет от личен опит!

 

бях срещал нещо подобно из форума пак да се споменава. би ли разяснил детайлно как си го направил, защото искам да видя дали наистина състейна ще е повече ? Има ли допълнителни разпробивания, залепяния (не искам да развалям китарата) ?

по китарата нищо не се пипа, нито ще пробиваш нито ще къртиш ;)

Ето на моя страт как съм го направил: ВИЖ

 

Направил съм две трупчета от много твърда дървесина. Голямото се вижда къде е. Малкото се пада от другата (вътрешната) страна на металното блокче и запълва една малка кухина под пружините. Най-важното е размера на трупчетата да е точен. Трябва да пасват на 100% между металното блокче и тялото, така че трупчето да не се изважда само, бриджа да е плътно легнал върху тялото (да не е повдигнат, за което става на въпрос в темата). Така че когато правиш замервания за размера на трупчетата бриджа трябва да е легнал хубаво (да са отпуснати струните). Трупчето преди да до поставиш трябва да е с около половин милиметър по-дебело и с шкурка постепенно го шлайфаш докато видиш, че вече точно влиза в кухината, т.е. че си му хванал точно размера. Така хем осигуряваш по-голям контакт на металното блокче с тялото на китарата, хем държи по-дълго време без да се разстройва. Дори някои хора казват, че и тона става по-плътен и с повече състейн заради този контакт с тялото. Този метод Клептън го е ползвал при Блеки и други свои стратове.

 

Гругия по-лесен вариант е трупчето да е леко клиновидно, но-горния е по-ефективен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен, вземи позавинти видиите в пружинната кавитация още малко. Не забравяй, че това ще ти вдигне строя на китарата, така че ще трябва да поолабиш жиците малко и да ги настроиш пак. Освен това, каква е геометрията на окачването - трапец или 3-те пружини са успоредни?

 

Завих ги колкото можах. Това реши проблема частично.. Относно геометрията, май са успоредни.

 

И пак да питам де.. Предполагам, че още 2 пружини ще свършат идеална работа, но откъде да си взема?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.