Jump to content
Българският форум за музиканти

Смяна на потенциометрите ?


igrachev

Recommended Posts

Здравейте, хора. От известно време се каня да питам по този вапрос във форума и най накрая намерих време и желание! Баса ми е Yamaha RBX 250 и откакто му смених адаптерите съм много доволен от звученето :) , но от известно време ми се прецакаха и потенциометрите. Не мисля, че смяната им ще бъде проблем, но незнам какви, откъде, как и за колко пари, мога да си купя :thumbs_up: ? Интересува ме също и дали трябва да очаквам промяна в саунда?

Редактирано от igrachev
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се късния отговор. Напоследак имам много работа.

Значи, прецаканото им е, че не си вършат работата :) , шум има да но не той ме притеснявя, а това че немогат да усилват равномерно, абе с една дума си правят каквото си искат :cheers: . За сега просто не ги въртя и предвид, че кубето е до мен си се регулирам от там, ама ми се ще да ги стегна щото китарата си струва. Още един път се извинявам за мудния отговор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Звученето няма да се промени,защото няма от какво,а колкото до смяната купуваш магазина нови и си ги сменяш . Примерно 250к lin,задължително е да са линейни,защото в противен случай ще ти служат като ключета.Все пак трябва да ги измериш да видиш колко килоома са. Мойта е Jazz Bass и са 250к lin.Дано да съм ти бил полезен.Цената им е между 0.50-3лв

Редактирано от deeprainbow
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Звученето няма да се промени,защото няма от какво,а колкото до смяната купуваш магазина нови и си ги сменяш . Примерно 250к lin,задължително е да са линейни,защото в противен случай ще ти служат като ключета.Все пак трябва да ги измериш да видиш колко килоома са. Мойта е Jazz Bass и са 250к lin.Дано да съм ти бил полезен.Цената им е между 0.50-3лв

 

Що се отнася до усилването, точно линейните ще наподобяват ключета. Няма да е лошо да се внимава какво се пише, особено когато се съветват хората какво да си купуват и поставят в китарата. Потенциометрите за усилването са ЛОГАРИТМИЧНИ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това не е ли бас, с активна електроника - какви 250К?

 

...ама както и да е - тази информация е подигравка.

 

Нищо не можем да направим, дистанционно - след като не знаеш какво да напишеш/споделиш/как да дадеш информация/представиш проблема, отиди при "разбирач", да ти я оправи :lol: Избори много, аз съм до Испанската гимназия, иначе има и в Люлин, и в Овча купел, и т.н. :lol:

 

П.П.:

Пак ще (се опитам да) цитирам един мой учител от средното ми образование - правилно формулирана задача е половината решение :Piano:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също имах проблем с потенциометрите на една Кремона.Не слушай кой какво ти говори.На мен тук ми беше казано,че са със съпротивление 250k,но в магазина човека като ги видя се осъмни и ги премери и се оказа,че са 150k.Проблема с пращенето се оправи,но за да си сигурен,че няма да има абсолютно никакъв бръм я екранирай.

Редактирано от golfabitch
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за отговорите бяха ми много полезни. Надявам се темата да може да послужи и на други. Колкото до моето решение, мисля че наистина е глупаво като не съм напълно наясно какво правя да го правя сам, но се пак реших да си зема потенциометри и да пробвам. Ако не се получи просто ще я занеса на "разбирач" :hysterical:.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Малък и прост въпрос - не пише ли на самите потенциометри тяхната стойност? Сменяш със същите и толкоз. Е гати проблемът!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз мога да дам един съвет... :rolleyes: Ако потенциометрите са въртени много е възможно да са за смяна. Обикновенно потенциометър пръщи от замърсяване, ако се пръсне с контакт спрей ( има много видове и марки) той заработва като нов. И този вариант може да се пробва. Това ще отстрани проблема за определен период. После има и друго... Не трябва да се забравя, че оргиналните потенциометри са "Японски", а тези които ще купиш 90% китайски... Сам си помисли, струва ли си да пробваш със спрея... Успех... :thumbs_up: Иначе другият вариант е мериш от двата края всеки потенциометър и сменяш... :girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.