Jump to content
Българският форум за музиканти

Храни и Напитки


toshevski

Recommended Posts

Нека в тази тема всеки опише всичко, което някога от някъде е чуло, че помага/е полезно/е задължително/и др. за вокала! Става въпрос за храни и напитки, а и медикаменти. Ако искате за да е по- прегледно и подредено описанието да е във вид, в който да са изброени първо полезните и после продуктите, които не са чак толкова!? Това е само идея де.

 

П.П.: По някои път има храни (или напитки), които за един са полезни, за друг не са, така че има вероятност от противоречия, но всичко е с цел да си помогнеме, нали? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 79
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Така да започна с това, което аз знам...

Полезни:

Плодове; зеленчуци; незахаросан мед; тестени продукти; кашкавал; карамелени бомбонки (специално препоръчани ми от Снежанка, за което много благодаря!); билкови чайове; натурални сокове (по- малко кисели); яйца; вода; червено месо и др.

Вредни:

Алкохол; наркотични и упойващи вещества; цигари; кофейн; кисели продукти; сокове от кисели плодове; тлъсто месо; млечни продукти; захар и др.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За алкохола - не мисля, че едно малко за "сгряване и отпускане" преди пеене би попречило :)

 

Иначе на мен най-доброто си е нещо мазничко - примерно леко препечена филийка пресен черен хляб с повечко кашкавал :green: Или пък кисело мляко (някакво по-мазно и не толкова кисело, примерно Данон Активия) с манов (боров) мед - нумеро умо ! :)

 

Иначе захарните нещица и ядките наистина не са препоръчителни преди пеене... газираните напитки още повече (макар, че на някои биричката им помага да постигнат желания тембър :) )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всякакви газирани напитки са направо убиец на гласови възможности... всякаквите ядки също :)

 

Плюс са всякакви напитки/храни, които ти сгряват гърлото и го... смазват, така да се каже :) Именно от типа на млечните продукти (мазнички, както каза Angermeans).

Аз лично предпочитам някакви ментови бонбони и малко червено вино :ph34r: Малко от второто наистина доста сгрява гърлото :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе я кажете това за газираните напитки- и аз го знам (най- малкото изпробвал съм го), но ми е интересно от къде идва проблема с него за гърлото и защо така го е...а, защото аз логическо обяснение нямам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пиенето на газираните напитки не е проблем за метъл и пънк вокалисти - ако почнат да се оригват по време на концерта, на никой няма да му направи впечатление. :ph34r:

За оперните певци оригване на Пепси ще бъде краят на кариерата им.

Същото важи за храните от бобови растения - соя, боб, грах, леща. Гадно е да се изрежеш докато се пънеш да вземеш некъв супер висок тон. Дори да не те чуят, миризмата е токсична.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно щях да се изкажа по въпроса. :cheers:

Аз лично мушкам по едно чайче с мед преди да пея, но иначе не дуржа никакви диети. Само гледам да не ям и да не пия преди това. А иначе, ако си пазим гласовете твърде много, излиза, че трябва да се храним само чай и мед. И ако много огладнееш, ама наистина само в краен случай, някое и друго сурово яйце.

А що се отнася до пиенето - до и за секса уж помагало, ама при мен не става. Пия едно, пия второ, пия трето, четвърто, пето... и все по-зле пея, и все по мек става :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

с манов (боров) мед - нумеро умо !  :godbless:[/quote']

Мисля, че е крайно време да се внесе яснота по въпросите за меда и гласа!

За боровия мед няма да говоря - все пак той е не МЕД, а СЛАДКО с много захар, която малко или много е вредна за лигавицата на гърлото, какво като действа отхрачващо?

Мановият мед е доста силен и се препоръчва в много ограничени количества най-вече при сърдечни и чернодробни заболявания. Влияе изключително на кръвното налягане. Така че, прибягвайки към мед, нека мановия да е последния избор. И ако все пак прецените, че няма да ви дойде в повече, не забравяйте, че приемът на манов мед трябва да е изключително внимателен и ограничен - до две-три супени лъжици за ден.

За гърлото, а и за обща подръжка на имунната система са най-подходящи така наречените "леки" медове. Най-лесно разпознаваеми са по по-бледия им цвят. Такива са липовия мед (стига да няма алергия към липа), многоцветния мед, медът от магарешки бодил (който, впрочем, помага и на потентноста). Аз лично най-добре се чувствам от мед от мащерка, който е малко по-силен, но пък е и доста вкусен.

Добре е да се знае, че медът е липов, например, не защото пчелите са събирали само материал от липа, а защото са събирали материал ПРЕДИМНО от липа. Така че, ако имате алергия към някоя билка, най-добре е да купувате мед от район, в който билката не цъфти.

Ако пазарувате мед не директно от производителя му, а от сергия на пазара или от магазина, да речем, най-добре е да го вземете захаросан и да го разтопите сами на водна баня, но много бавно, защото температурата убива част от лечебните свойства на меда.

Схващането, че е полезно да си сложиш мед в чая е погрешно! Разтворен в горещия чай, пчелният продукт губи почти всички от полезните си свойства и става само един добър подсладител. Да не говорим, че медът в малки пакетчета/кутийки, който продават по заведенията всъщност е не мед, а глюкозен сироп, в производството на който не е участвала и една пчеличка и съответно продуктът е безполезен и НЕ Е МЕД.

Най-полезната (според моя опит) напитка, когато си с паднал глас, след прекаран тонзилит или след препяване, е мляко, но студено, с разтворен в него мед. Хем смазва, хем лекува, хем е вкусно.

 

 

 

 

Абе я кажете това за газираните напитки- и аз го знам (най- малкото изпробвал съм го)' date=' но ми е интересно от къде идва проблема с него за гърлото и защо така го е...а, защото аз логическо обяснение нямам. [/quote']

 

Балончетата в газираната напитка дразнят лигавицата на гърлото, което я прави по-податлива на инфекции и други гадосии. Учени смятат, че лигавицата на гърлото се раздразва от една чаша газирана напитка толкова, колкото след четири часа силно пеене/викане. Също така (вече не по темата за храните) един разговор по телефона от 15 минути се равнява на един час пеене/викане.

 

 

Плюс са всякакви напитки/храни' date=' които ти сгряват гърлото. Аз лично предпочитам някакви ментови бонбони и малко червено вино  Малко от второто наистина доста сгрява гърлото [/quote']

 

Не зная какво имаш предвид под сгряване, но държа да кажа, че топло и горещо за гърлото е много вредно, доста по-вредно от студено дори. А специално за виното - това еедна много обичана от мен напитка. Само че я пия само когато знам, че не ми предстои пеене. По същество виното изсушава лигавицата, така че ако пиеш вино, най-добре мези.

 

 

Сурово яйце.

 

Суровите яйца са вкусни на изключително малка част от хората. На повечето им се гади от тях. Когато изпиеш едно сурово яйце, обикновено получаваш позиви за повръщане, което е много вредно за мусулатурата на гърлото.

Редактирано от CorvusCorax
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

с манов (боров) мед - нумеро умо !  :godbless:[/quote']

Мисля, че е крайно време да се внесе яснота по въпросите за меда и гласа!

За боровия мед няма да говоря - все пак той е не МЕД, а СЛАДКО с много захар, която малко или много е вредна за лигавицата на гърлото, какво като действа отхрачващо?

Мановият мед е доста силен и се препоръчва в много ограничени количества най-вече при сърдечни и чернодробни заболявания. Влияе изключително на кръвното налягане. Така че, прибягвайки към мед, нека мановия да е последния избор. И ако все пак прецените, че няма да ви дойде в повече, не забравяйте, че приемът на манов мед трябва да е изключително внимателен и ограничен - до две-три супени лъжици за ден.

За гърлото, а и за обща подръжка на имунната система са най-подходящи така наречените "леки" медове. Най-лесно разпознаваеми са по по-бледия им цвят. Такива са липовия мед (стига да няма алергия към липа), многоцветния мед, медът от магарешки бодил (който, впрочем, помага и на потентноста). Аз лично най-добре се чувствам от мед от мащерка, който е малко по-силен, но пък е и доста вкусен.

Добре е да се знае, че медът е липов, например, не защото пчелите са събирали само материал от липа, а защото са събирали материал ПРЕДИМНО от липа. Така че, ако имате алергия към някоя билка, най-добре е да купувате мед от район, в който билката не цъфти.

Ако пазарувате мед не директно от производителя му, а от сергия на пазара или от магазина, да речем, най-добре е да го вземете захаросан и да го разтопите сами на водна баня, но много бавно, защото температурата убива част от лечебните свойства на меда.

Схващането, че е полезно да си сложиш мед в чая е погрешно! Разтворен в горещия чай, пчелният продукт губи почти всички от полезните си свойства и става само един добър подсладител. Да не говорим, че медът в малки пакетчета/кутийки, който продават по заведенията всъщност е не мед, а глюкозен сироп, в производството на който не е участвала и една пчеличка и съответно продуктът е безполезен и НЕ Е МЕД.

Най-полезната (според моя опит) напитка, когато си с паднал глас, след прекаран тонзилит или след препяване, е мляко, но студено, с разтворен в него мед. Хем змазва, хем лекува, хем е вкусно.

 

 

 

 

Абе я кажете това за газираните напитки- и аз го знам (най- малкото изпробвал съм го)' date=' но ми е интересно от къде идва проблема с него за гърлото и защо така го е...а, защото аз логическо обяснение нямам. [/quote']

 

Балончетата в газираната напитка дразнят лигавицата на гърлото, което я прави по-податлива на инфекции и други гадосии. Учени смятат, че лигавицата на гърлото се раздразва от една чаша газирана напитка толкова, колкото след четири часа силно пеене/викане. Също така (вече не по темата за храните) един разговор по телефона от 15 минути се равнява на един час пеене/викане.

 

 

Плюс са всякакви напитки/храни' date=' които ти сгряват гърлото. Аз лично предпочитам някакви ментови бонбони и малко червено вино  Малко от второто наистина доста сгрява гърлото [/quote']

 

Не зная какво имаш предвид под сгряване, но държа да кажа, че топло и горещо за гърлото е много вредно, доста по-вредно от студено дори. А специално за виното - това еедна много обичана от мен напитка. Само че я пия само когато знам, че не ми предстои пеене. По същество виното изсушава лигавицата, така че ако пиеш вино, най-добре мези.

 

 

Сурово яйце.

 

Суровите яйца са вкусни на изключително малка част от хората. На повечето им се гади от тях. Когато изпиеш едно сурово яйце' date=' обикновено получаваш позиви за повръщане, което е много вредно за мусулатурата на гърлото. [/quote']

Нищо не спомена за сиренцето, птицо апокалиптична!

 

Бягаш от истината?

 

:):):D

 

:godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Истината е, че съм почитател на абсолютно всички видове млечни продукти. Ти се шегуваш, но те наистина са полезни!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Млечните храни са куул.

Доказано е, че затормозяват храносмилателната система при лица извън детска възраст и че след пубертета спира усвояването на белтъчините от млечен произход, ма я си муам гръцко сирене, па нека ми е зле. :P

Единствено трябва да се внимава с холестерола в тях.

Любимите на всички каймаци, сметана и краве масло трябва да се изхвърлят.

Пийте само обезмаслено мляко. :hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък точно за мазничкото в млечните продукти говоря. Незаменимо е за гърлото. Но все пак аз още не съм "лице в извън детска възраст"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тамън от туй мазничкото бегай като дявол от тамян. :P

А за гърлото как е не занм. Ако целта е буквално да имаш някаква смазка по грълото, то по-добре пий зехтин - повишава нивото на добрия холестерол в организма. :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.