Jump to content
Българският форум за музиканти

Марката на струните оказва ли влияние на интонацията?


Recommended Posts

Абе странна работа. Не мога да си настроя интонацията - Дръпнал съм "регулаторчетата" на мостчето възможно най-назад и 12то прагче на 6та и 3та все още е високо (не много, но все пак). Реших, че може би трябва да изпъна малко грифа, понеже по този начин дефакто се удължава малко дължината на грифа. Само че се оказа, че си е перфектно настроен и ако го изпъна, струните започват да плякат. И съм в шах. В момента съм сложил 9-49 в Ми, което смятам, че е нормално. Преди това бях с 10-52 в Ре и пак беше подобна работата. Чудя се дали може марката на струните да оказва влияние (Dunlop в случая, но това няма значение). Другия вариант е да са ми сложили мостчето прекалено близо до грифа, когато са правили китарата. Което би било доста груб дефект. За инфо - китарата е LTD FX 260, но не искам да правя антиреклама, а евентуално да разбера какъв е проблема.

Идеи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Към този проблем нямат отношение марката на китарата и струните, а само физическите параметри на струната. Ако е много разтеглива и пада линейната маса, оттам се променя съптношението м/у честота на трептене и дължина. Малко сложно стана обяснението, но запознатите с физиката ще са наясно.

 

Извод: Експериментирай и намери подходящите за твоя стил и строй свирене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едва ли проблема е в струните. По скоро трябва да е нещо свързано с "регулаторчетата" на мостчето. А китарата сум 99,9% убеден че няма такъв дефект

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Различните размери задължително искат ново интониране, а различните марки не задължитено, но по-скоро често. С една дума - да, оказва. :offtopic-001:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, в много случаи оказва :offtopic-001:. Лесно е да измериш дали мостчето е на правилното място, а ако е поставено неправилно и китарата е скорошна, то със сигурност това е добър повод да ти я сменят. Интонациите се влияят и от височината при нъта.

Може да наминеш да погледна, ако не се оправиш.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имай предвид, че то не е съвсем точно. Някъде около средата на хода на седлата трябва да се намира идеалния край на скалата, но не винаги е точно в средата на хода, като често си има причини да не е точно там.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Случвал ми се е твоя проблем със съвсем читави китари, именно заради марката или дори партидата струни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами ако вдигнеш струните от магарето и изпънеш грифа - така няма ли да се удължи струната и да се запази добрият екшън?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В такъв случай, кои са марките струни, които да използваме, за да не се сблъскваме с бръждене, или поне да е по-малко? Ако може линкове, че да разбера, какво да си купувам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В тази тема изобщо не става дума за браждене, а за вярно свирене и възможност за правилно коригиране на интонациите.

Ако имаш проблем, отвори нова тема и изложи детайлно проблема. Така зададен, въпроса няма и не може да има смислен отговор.

Дали китарата бръжди зависи предимно от състоянието на китарата и как е настроена(не като строй, а като сетъп), а марката струни е въпрос на лични предпочитания.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм, странна работа! Сега мерих - долния край на струната се пада да е точно в хода на седлото и то даже леко в левия край. Т.е. на около 5мм. от сегашната му позиция. И 12то прагче не само, че не ми е ниско, ами е малко високо!

Чисто физически не мога да си го обясня!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чисто физически се замислих. Прекалено висок екшън? Прекалено високи седла и нът? Като натискаш струната надолу към прагчето ти намаляваш трептящата и дължина - в идеалния случай на половина, но същевременно увеличаваш силата с която е опъната. Тоест - делиш дължината на 2, но пък опъна не остава константа, а се увеличава, така че честотата се повишава. Възможно ли е промяната в опъна да е толкова осезаема? Ако натискаш силно можеш да увеличиш опъна с още една идея, но ми се струва, че не свириш от вчера и едва ли проблема ти е в техниката...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А бе с други думи, кофти струни.Смени ги с използвани от теб вече и кажи как е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.