Jump to content
Българският форум за музиканти

Представяне на Hk E-bass Wthb-6w


hippie

Recommended Posts

Привет на всички!

От около 2 месеца имам нов бас.

След дълго проучване, чудене и досаждане се спрях на 6 струнна бас китара с марката "HK" - HK E-Bass WTHB-6W.

 

Като погледнах от горе на всички чуденки които имах - осъзнах, че не е много важно по баса ми да пише примерно Ibanez, Yamaha и други бюджетни масови марки, че левчетата който ще дам за евентуално по- реномирана марка в никакъв случай няма да имат финансово оправдание (при условие, че има други дупки за по- важни неща които да запълнят), че разните финни качества на звука на даден инструмент се усещат след обсъждане на "маса" и/или ако го пипа "ръчичка" каквато аз за съжаление не притежавам. И така се стигна до избора на бас китара направена от неизвестна корейска фирма и продавана под също толкова неизвестна марка ...

Тъй като най- тежката мерилка беше внушителната разлика в цената спрямо други свирки от този род, бях малко скептично настроен, че ще си личи в усещането и звука икономията на пари. Но това (за щастие) се оказа неоснователно притеснение.

Баса прозвуча доста добре и смея да твърдя, че има потенциал да се мери с доста други марки над ценовия си клас.

За работата която върша (обикаляне на клубове и подобни мероприятия, и свиренето на популярни песни) свирката се вписва идеално в изискванията за звукови вариации.

Така приключих с общите приказки защо съм си купил именно това.

 

bassback1.JPG

bassfront1.JPG

 

Малко технически характериститки:

- Грифът на баса минава през цялото тяло (Neck Through).

- Дължината на мензурата е 35".

- 24 позиции.

- Тялото е от орехово дърво, а за грифа е използван явор и палисандър.

- Механиката е Wilkinson. За всяка струна има отделна опция за захващането й през тялото или в задната част на струнника.

- Седлата на всяка от струните са с различен радиус и дори по- дебели струни лягат добре в леглата си и под тях няма просвет.

- Адаптрите и активната електроника е Кent Armstrong. Първия потенциометър е двоен и вътрешната му част регулира намаляването на звука в активен и пасивен режим, външната част - тона в пасивен режим. Втория потенциометър е за смесването на звука от адаптрите: в най- лява позиция е предния адаптер (neck - този който е до грифа), централна позиция - звука от двата адаптера и най- дясна позиция - звука само от задния адаптер (Bridge адаптера този който е до струнника). Третия потенциометър е за тонкоректора на активната електроника и усилва и намалява високите честоти. До него има ключе за вкл./изкл. на активната електроника и още едно за изключване на звука въобще. На втори ред има потенциометър за усилване и намаляване на ниските, а последния е за средните честоти.

- Работи с една батерия от 9 волта.

- Ширината на грифа при 1-во прагче е 52 мм, а при 24-то - 88 мм.

- Разстоянието между струните е комфортно за хора с по- големи лапи (като мен) и е 18,7 мм при струнника.

- Баса си тежи на мястото със своите 5 кг. (може да има разлики от 100 - 200 гр.) И аз също с мойте 115 кг. :hysterical:

 

bridge.JPG

strunisedla2.JPG

pots.JPG

klu4.JPG

 

В момента свиря с любимата си марка струни Д' Дарио - EPS170-6SL Super Long Scale .030" - 0.045" - 0.065" - 0.080" - 0.100" - 0.130". (При стандартните им струни за по- дълга мензура външните навивки свършват преди да влязат в струнника при ключовете).

Отзвучаването на 6-та струна е повече от задоволително. Опъната е достатъчно добре и се свири комфортно когато си е настроена на стандартното "СИ" (:godbless:.

След донастройка на шишовете на грифа изчезнаха всички бразденета по праговете и бях готов за свирене.

 

Цялостното изпълнение на китарата мога да оценя съвсем искрено на Добър 4.

Причините за това са:

- в липсата на прецизност в довършителните работи (не добро покритие на фингърборда, не на всякъде са прецизно китосани крайщата на прорезите за прагчетата, изпълнението на окабеляването и екранировката на електрическата част, странно решение за струника до ключовете).

- мнооого леко усещащ се дисбаланс на баса при свирене с колан, причинен от дългата мензура и по- тежката глава. Но с подходящ колан проблема не се усеща. Под подходящ имам предвид по- грапав като материя (аз си свиря с ръчно правен от мен самия колан от естествена кожа, на която долната част е необработена и проблем с т.нар. хед дайвинг няма).

 

defekt1.JPG

defekt2.JPG

close%20up.JPG

 

В заключение: За мен това е един чудесен бас за парите си. Има всички дадености за универсален стилово инструмент, който да ми осигури приятни изживявания. Изглежда добре като дизайн, звучи добре, изброените недосататъци си ги знам само аз и няма как да се видят без детайлен оглед.

Просто ако не се отнасяте прекалено педантично към избора на инструмент, а искате просто да свирите, да звучите модерно, да имате разстояние между струните като на 4 струнен бас удобен, както за слап така и за фингърстайл, и да дадете наистина малко пари - струва си да пробвате "HK E-Bass WTHB-6W".

 

Галерия със снимки

 

Запис от звуковата карта на компютъра

 

Дано съм бил полезен.

Ако някой иска повече информация може да ме потърси на лични - ще помогна!

 

Живи и здрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво, hippie, направил си едно наистина едно добро ревю на китаеца. Поздравления за което.

Цената, като за 6 струнен, е наистина добра, въпреки това аз лично се доверявам на звука.

Чух записите - харесва ми звука. Звучи модерно - нещо което аз търся в звука на бас китарата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Корееца Ники, Китаеца звучи обидно :greenangel: Напоследък Корея стана символ на по-добро качество...(жива да не бях)

Редактирано от johniebgood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дано ти служи вярно! Корея наистина вече не е това, което беше. Но като знам какви са условията в тамошните предприятия, каква зверска експлоатация е... Направо нечовешко отношение. Знаете какво стана с CORT...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какъв е случаят с Cort? Малко съм назад с материала, но ме заинтригува темата.

 

Ако вече е обсъждан този въпрос, може направо на лични да ми пишеш, ако искаш :thumbs_up:

Редактирано от kolega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.