Jump to content
Българският форум за музиканти

Какви струни да си взема?


HaSLeS

Recommended Posts

Здравейте на всички! Днес по кофти стечение на обстоятелствата скъсах струна и ми се налага да ги сменя за пръв път откакто имам китарата. Не знам каква марка да избера, за това реших да се допитам до вас! Ще съм благодарен ако можете да ми препоръчате марка, като се има предвид, че в общи линии (се опитвам да) свиря пънк/хардкор/металкор и попринцип се замислях в последно време да пробвам някой комплект струни 110 (досегашните ми бяха стандартни 100) и да видя как е звученето им. Ще съм много благодарен ако можете да ми помогнете!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каквито и да избереш имай предвид, че минавайки от 40/45-100 на 50-110 ще ти се наложи притягане на trussrod-a и много вероятно ново интониране. Аз не бих правил такъв скок в размера наведнъж. По-добре мини на 45/50-105 и ако все още ти се струват леки, следващият комплект ще е 50-110. Не си написал какъв ти е баса и с какви струни си свирил досега.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като напишеш "струни" в търсачката и избереш търсене в раздел Бас, само в заглавията на темите, излиза това - http://forum.muzikant.org/index.php?act=Se...%F2%F0%F3%ED%E8

 

От него си избираш подходящите теми, четеш и събираш мнения и чак след това ако имаш нещо неясно, питаш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каквито и да избереш имай предвид, че минавайки от 40/45-100 на 50-110 ще ти се наложи притягане на trussrod-a и много вероятно ново интониране. Аз не бих правил такъв скок в размера наведнъж. По-добре мини на 45/50-105 и ако все още ти се струват леки, следващият комплект ще е 50-110. Не си написал какъв ти е баса и с какви струни си свирил досега.

Мерси за информацията! Казаното от теб за момента ми подсказва да си взема пак 100, пък следващият вече може да помисля и за друго. Иначе баса ми е Washburn t12, а за струните не мога да кажа нищи защото го купих с тях и още тогава си бяха заминали ама бях принъден да не ги сменям поради финансови причини ;(

 

@Свилен Бас прегледал съм повечете от въпросните теми, но не успях да направя избор от тях и за това реших да попитам.

 

 

Да вметна освен казаното до мемента, че съм се мераклисал на Ernie ball, може ли да споделите мнение за тях, след което мисля, че темата може да бъде изтрита, за да не създава разни конфликти и да се пълни с коментари от рода на "ползвай търсачката".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи как свириш.

 

Аз не обичам Ърни Бол понеже са ми доста отпуснати - веднъж по спешност взех Ърни Бол 0.045, а тогава свирих с 0.045 Суинг бас на Ротосаунд и се наложи да вдигна доста височината на струните от грифа, че да не ми "плякат", ама в хардкора май това се търси, знам ли. "Плякането" винаги е възможно да се добави като допълнителен ефект от тоноизвличането, но е лошо, когато не може да се махне.

 

Не зная как си преглеждал темите, но фактът, че въпросът ти не съдържа нищо конкретно, за мен говори, че само си ги прелистил. Поне да беше попитал за прилики и разлики между два-три модела :whistle:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ти препоръчам (аз или някой друг) конкретна марка, има голяма вероятност темата ти да се превърне в джафканица между заклетите почитатели на една или друга марка, просто такъв е форумнят манталитет. След като си изчел темите по въпроса сигурно си забелязал, че всяка от добре известните марки има горе-долу равен брой почитатели.

 

 

 

Ще ти дам, по-скоро няколко генерални съвета:

 

 

Ако свириш от скоро и пръстите ти не са се втвърдили напълно, избягвай струни с навивки от неръждаема стомана. Повърхността им е по-твърда и абразивна, както за пръстите, така и за праговете и има вероятност да те боли. Ако е така, избери нещо с никелирани навивки.

 

Постарай се да си сменяш струните редовно. След като си избрал да свириш на струнен инструмент, ще трябва да приемеш, че струните са консуматив.

Аз съм пробвал почти всичко, което може да се намери в Европа и ще ти кажа, че разликата в звученето на нови струни (от еднакъв тип) от различни марки е далеч по-малко, отколкото разликата в звученето на свежи и умрели струни. Каквото и да избереш, след 40-50 часа свирене ще звучи по-лошо от която и да е нова струна. Говорим за струни с кръгово сечение на навивките (roundwound).

 

Избягвай евтините струни от рода на Stagg

 

Избери си марка с адекватно представителство в България (не лека задача) за да си сигурен, че ако ти хареса, следващият път, когато отидеш в магазина няма да те сюрпризират с нещо от рода на "Амии... не ги внасяме вече" или "Този размер в момента го нямаме, следващата доставка ще е след месец"

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@blr Много благодаря за адекватния отговор и съветите! Иначе не съм много сигурен, но мисля че сегашните ми са с навивка от неръждаема стомана и опрделено има една болка в пръстите ми след свирене.

Редактирано от HaSLeS
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.