Към съдържанието

Снимка

Правилата за смесване

• Please log in to reply
57 отговора на тази тема

#31 f1_sound

f1_sound

звукосъстезател

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1027 Мнения:
  • Инструмент:фейдери

Публикувано 29 ноември 2007 - 16:17

Ами то си е истина че няма такова студио :hysterical:

#32 yamaha

yamaha

Пристрастен

• Members
  • PipPipPipPip
  • 672 Мнения:
  • Инструмент:студио

Публикувано 29 ноември 2007 - 23:02

Ами то си е истина че няма такова студио :)

Айде бе...ако съдя по ценоразписите на студията във Варна, София и други градове, оставам с впечатление, че в БГ има поне 50 бр. мастеринг-студия (или поне толкова на брой хора, които са чували някъде думата "мастеринг" :thumbs_up: )
Ами...няма и как да има, тъй като обзавеждането на едно такова студио, вършещо само тази дейност е доста скъпо удоволствие - нито мониторите са такива като нашите (за смесване), нито пултовете им приличат дори и малко на стандартен пулт с 'плъзгачи' (често дори и липсват такива), за останалите скъпо-струващи хардуерни модули не искам и да споменавам....а да не говорим, че не всеки може качествено да работи като мастеринг инженер - доста хора могат да смесват добре, но много малко - да мастерират добре....там е е*аси изтънчената работа...трябва да хващаш разлики в динамиката под децибел, да си абсолютно наясно като врътнеш това и онова (и то с минимална стойност) какво точно ще се случи още преди да го врътнеш...и куп други похвати от "висшия пилотаж".
И колко човека и групи ще си позволят да плащат скъпо и прескъпо само за мастеринг на албума си, който е ясно в какъв тираж се издава... :hysterical:
Именно затова студията в БГ предлагат комплексната услуга "3 в 1" - тракинг, смесване и мастеринг...и всички знаем "качествата" на устройствата "много в 1" - копир+скенер+принтер...или пък дъно с вградено видео и аудио...абе...вършат работа, но само дотам. :metalist:

#33 Steppenwolf

Steppenwolf

0.775

• Mods
  • 3238 Мнения:
  • Инструмент:mind, keys, 

Публикувано 30 ноември 2007 - 13:55

Има, но с уговорката, че в България схрускват първите пет-шест черньовци от думите 'псевдомастеринг' и 'квазимастеринг'. :cheers2:

"Повечето хора по-скоро биха умрели, отколкото да помислят. Всъщност те го правят." — Бъртранд Ръсел

#34 VSTi

VSTi

Тежко пристрастен

• VIP listed
  • PipPipPipPipPip
  • 1132 Мнения:
  • Инструмент:control24

Публикувано 30 ноември 2007 - 14:07

Аз продължавам да твърдя че в България НЯМА мастеринг студио.

съгласен,
това е творчество, съчетано с много практика, а при липсата на реален музикален, следователно и звукозаписен пазар при нас просто няма конкуренция...
А иначе всеки , който има компютърче, със саундбластер, кюбейс, и малко плъг-ини с хубави картинки смята че има студио, следователно прави мастеринг.......

Ето ви един мастер за 2 минути - експортваме, слагаме L2 с някой пресет, вдигаме честотно RMS-a и сме готови...
п.с. ама е важно и задкомпютърното устройство, а и май трябва да се слуша....
Поздрави на всички!

Този пост е редактиран от VSTi: 30 ноември 2007 - 14:15

#35 Dilian Nedev

Dilian Nedev

Nightmare For Neighbors

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3020 Мнения:
  • Инструмент:Китара/Бас/Клавишни

Публикувано 30 ноември 2007 - 14:18

Аз лично не отбирам много от мастеринг (да не кажа хич) затова правя така : правя , струвам , докато почне да ми харесва . Нужно ли е да имаш инж. образование , че да го направиш ?

#36 synchu

synchu

Sandman The Dreamcatcher

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6916 Мнения:
  • Инструмент:Не свиря-само зяпам тук:D

Публикувано 30 ноември 2007 - 15:19

Да. Или поне еквивалентно четене на книги :cheers2:
"Guitar is the easiest instrument in the World to play badly" - Andres Segovia
"Если долго смотреть на луну, можно стать идиотом" - Ген.Иволгин, Михалыч
Patience, n. A minor form of despair, disguised as a virtue...it's kind of ironic that good health is merely the slowest possible rate at which one can die
Most(not all, with the advent of CMI's) musical instruments, and the poor bastards cursed with playing them, are integrated human controlled sound pressure transduction systems...
The tone is 62.5% the player, 33.456% the amp, 3.88699% engineering skill and 2.48827789749% down to whether venus is in capricorn and a dwarven-goblin-fish-monster walks counter clockwise around a mandrake root at midnight...
"The misinformation on this site is really approaching legendary proportions."
http://soundcloud.com/synchu май беше

#37 VSTi

VSTi

Тежко пристрастен

• VIP listed
  • PipPipPipPipPip
  • 1132 Мнения:
  • Инструмент:control24

Публикувано 07 декември 2007 - 09:45

Аз лично не отбирам много от мастеринг (да не кажа хич) затова правя така : правя , струвам , докато почне да ми харесва . Нужно ли е да имаш инж. образование , че да го направиш ?

А като започне да се харесва на повече хора, и на повече различни места....значи вече сме направили добър продукт.....

#38 R M X

R M X

Ослушващ се

• newbies
  • Pip
  • 1 Мнения:
  • Инструмент:на Китара и Компютър :)

Публикувано 23 март 2008 - 14:18

Никога не миксирай, ако не си сигурен, 4е можеш това!!!

#39 Dylan_101

Dylan_101

We've met before, haven't we?

• Members
  • PipPipPipPip
  • 567 Мнения:

Публикувано 23 март 2008 - 15:20

Никога не миксирай, ако не си сигурен, 4е можеш това!!!

Добре че това правило не се спазва, защото иначе нямаше да има миксинг-инджинери.
Living life is just not enough
You must persevere
And grab hold
Not to thing that are bought
But to things that cannot be sold...

myspace - Carnal Affection

#40 sw1tched

sw1tched

Неспасяем

• Mods
  • 2268 Мнения:
  • Инструмент:Китара

Публикувано 23 март 2008 - 19:17

Или по-скоро щеше да е пълно с хоро, които са некомпетентни, но сигурни в уменията си.

#41 Kamenitza

Kamenitza

Ослушващ се

• newbies
  • Pip
  • 7 Мнения:
  • Инструмент:на китара, аматьор :)

Публикувано 17 май 2008 - 18:46

Слушал съм много групи, но останах с обеждението си че Europe са с най-добър "саунд"

#42 BlackCorsair

BlackCorsair

Тежко пристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1549 Мнения:
  • Инструмент:Ножче,Виличка,Лъжичка

Публикувано 18 май 2008 - 03:00

^ :punk_guitar: луда работа
....тва през 1986 на световното първенство по "саунд"ли :thumbs_up:

#43 Pif

Pif

Редовно навъртащ се

• newbies
  • PipPipPip
  • 108 Мнения:

Публикувано 03 юли 2008 - 16:07

Естественно, че е гаден звука в БГ. Не може по студията да ми работят самозвани музиканти и певци и да стават нещата след това.
Това, че си добър изпълнител не те прави добър тонрежисьор. Не гарантира, че чуваш добре честотно и спектрално и още по малко, че знаеш какво чуваш/слушаш. Всеки взел техника и айде - студио.

ЗАЩО "големите", разбирай задокеанските творения звучат добре на каквото и да ги пуснеш. Кеф ти на ВЕФ, кеф ти по радио, телевизия, дръжкофон и какво ли не - пак звучат добре. А наще ... ако са на що годе прилични колони - ще изкара нещо, ако го пуснеш на ВЕФ - може да ти отнеме време да познаеш кое е парчето.

Звука не се прави от техниката. Давам за пример 60-70-те години. И дори 80-те. Каква техника с какви параметри са имали тогава, че са успявали да направят звук дето е недостижим в момента в БГ. Та дори най евтините Много-в-едно имат по добри параметри от тогава.

И в БГ има къдърни тонрежисьори. Даже познавам няколко и като слушаш продукцията им можеш да си помислиш че е нещо ... голямо. А единият пише музика, записва с едни стари руски микрофони от времето на баба ми и едно 2 канално евтино конверторче. Само, че като пуснеш творенията му и имаш чувството, че слушаш звука на високобюджетен филм от Холивуд. Няколко са такивата хора в БГ и това ниво не се достига като музикант, изпълнител или певец а поне 20 години работа като тонрежисьор, със съответното образование от консерваторията.

А за мастеринг има такива хитри трикове, че може да му падне шапката на човек само като ги види/чуе ама не стават с плъгин-и. Когато ми показаха как с едно движение от глухият ми и скучен микс става ярко и добре звучащо парче бях смаян. Никакви плъгини, никакви процесори. След година - две работа по този начин човек се научава и започва да го докарва така, че и смесванията да му звучат като мастериран звук, но това е друга тема. Всичко е въпрос на мислене, мислене, слушане и пак слушане. И то слушане на големите за да се научим.

#44 vhcs

vhcs

Новобранец

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1478 Мнения:
  • Инструмент:Bass

Публикувано 11 юли 2008 - 09:19

Всеки взел техника и айде - студио.

ехехе, и мене ме бройте към тия екземпляри .... ама не се изживявам като тонрежисьор и за сега мажем само върху собственото си творчество, но разбира се с чужда помощ.

Важното е човек да е наясно къде се намира като ниво и да не хвърчи из облаците .... но това важи за абсолютно всяка професия

аре със здраве и поздрави на вискчи
Алекс
Не от всяко дърво става свирка, ама от всяка свирка ми става на дърво

#45 yellow nEuphoria

yellow nEuphoria

Стелси

• newbies
  • PipPipPipPipPip
  • 1189 Мнения:
  • Инструмент:клавиши

Публикувано 14 декември 2008 - 03:33

^ :music: луда работа
....тва през 1986 на световното първенство по "саунд"ли :)

Не може да спориш, че Юръп са с най-якия саунд, защото е така ;)

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни