Jump to content
Българският форум за музиканти

Какво ново!


Recommended Posts

Преди няколко години информирах тук музикалното воинство за неиздаден теоретичен труд в рубриката /Знаете ли, 4е.../ Разви се разгорещена полемика. Но, за съжаление, тази тема сега неможах да я намеря. Затова използвам възможността за нова информация в друга тема. И така...

С удоволствие уведомявам този музикален форум, че от печат излезе дългоочаквана теоретична книга на Христо Питев, с работното название "Композиция със свободни елементи и форма - КСЕФ".

Печатното издание, което държа в ръка, е със заглавие "До Питагор и напред - ново музикално познание". Изд. "Фабер", 2010 - В. Търново. Рецензент - ст. н. с. II ст. д-р Ангелина Петрова. Предговорът е от доц. Марияна Булева. В тази книга е включена и втора студия, занимаваща се с Геометрията на тона. Корицата е дело на Ивелина Николова. Книжното тяло съдържа около 180 печатни страници.

Представянето на книгата в София ще е към края на този месец. Ще се продава вероятно в книжарница "Хеликон". Тиражът е изключително малък.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера /09.11.2010/, в Търновския университет, пред студенти и част от преподавателския състав бе представена книгата на Христо Питев "До Питагор и напред - ново музикално познание" в която е поместена съвременната му теория КСЕФ /вж. по-горе/. Презентатор беше доц. М. Булева. Беше подчертан интереса, в международната музикална общност, към подобени авторови разработки. Предстои превод на тази книга, в която е поместена и музикалната студия "Най-великото откритие - A,G,F,E", занимаваща се с геометрията на струната /тона/.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честито за издаването. Повече информация за геометрията на тона? От така назованото се насочвам към физическите характеристики на телата и трептенията, в частност - на струната, към разделянето й, обертонове и тембър, ролята им във формирането на звукореда и тоналната система, които са предмет на музикалната акустика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаше преди време един човек, дето беше написал някаква книга, май беше същия Христо Питев и тогава искахме да даде някакви примерни композиции, направени по тази система, май така и не даде, или пък даде едно нещо, дето не съм сигурен точно какво беше. Дали ставаше дума за същата теория или се бъркам?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За същия човек става дума. И за същата теория, но претърпяла още две редакции преди отпечатването си: едната на автора, другата - на доц. Марияна Булева от В. Търновския университет. Според мен, книгата си заслужава да бъде прочетена без предубеждения. Така сторих и аз. Много е любопитна, но и иска определени предварителни познания върху Теория на музиката. Както и математика! А за допълнителната студия, включена в същата книга - и малко геометрия!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честито за издаването. Повече информация за геометрията на тона? От така назованото се насочвам към физическите характеристики на телата и трептенията, в частност - на струната, към разделянето й, обертонове и тембър, ролята им във формирането на звукореда и тоналната система, които са предмет на музикалната акустика.

 

Да, за това става въпрос. Но и отговори: Защо Централния тетрахорд "Ла-Сол-Фа-Ми" на древните гърци е от Ла? Защо е в низходящ ред, Защо е определен за Централен, Защо по тетрахорди е построена древногръцката музикална система? И още: Как да построим геометрията на обертоновия ред, Защо "ла-то" е "Ла". Тризвучието "Ла-До-Ми" и още много други. Има и приложения: 1. Пълният ред на "сеченията-тонове" 2. За хиатус - тетрахордите 3. и 4. Квантова симетрия на тон-числата по тетрахорди на бихармоничния минор и мажор.

Останалото може да се намери в книгата на Хр. Питев: "До Питагор и напред - ново музикално познание".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно има немалко допирни точки с тематиката, която ме интересува и върху която възнамерявам да пиша свои текстове. Част от тези неща всъщност ги разглежда Хелмхолц преди доста време и това наше познание сега лежи до голяма степен върху неговите трудове, като разбира се е доразвито. Както той показва, методът за постройка на музикалната система с тетрахорди е единият начин - чрез "слепване" на тетрахорди, след като са били генерирани и запълнени предвид хармоничната свързаност на тоновете в тях, а най-ранната древногръцка музика била с ограничен диапазон в рамките на тетрахорд. Другият начин за извеждане на същия резултат днес е рационалният метод, както го назовава.

 

Все пак не мога да не отбележа според мен ненужната натовареност в терминологичния подбор, което трудно може да се види в чуждестранна литература, но за нас е много типично: "тон-числа", "сечения-тонове".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно има немалко допирни точки с тематиката, която ме интересува и върху която възнамерявам да пиша свои текстове. Част от тези неща всъщност ги разглежда Хелмхолц преди доста време и това наше познание сега лежи до голяма степен върху неговите трудове, като разбира се е доразвито. Както той показва, методът за постройка на музикалната система с тетрахорди е единият начин - чрез "слепване" на тетрахорди, след като са били генерирани и запълнени предвид хармоничната свързаност на тоновете в тях, а най-ранната древногръцка музика била с ограничен диапазон в рамките на тетрахорд. Другият начин за извеждане на същия резултат днес е рационалният метод, както го назовава.

 

Все пак не мога да не отбележа според мен ненужната натовареност в терминологичния подбор, което трудно може да се види в чуждестранна литература, но за нас е много типично: "тон-числа", "сечения-тонове".

 

Може би, трябва да се запознаете!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И не се разбира книгата продава ли се вече или само във ВТУ (В. Търново)? И кога е представянето в София всъщност. Нещо като мостра няма ли, дори и само текст да е? :)

 

Книгата още не е пусната в продажба. Чака се представянето и в София. Датата се бави поради заетост на презентатора. Иначе, досега да съм ви я съобщил. Малко търпение и това ще стане.

Не зная за каква мостра става въпрос. Пък и не е моя работа това. А поместен текст от книгата във форума има в старата тема "Знаете ли, 4е" в рубриката "Теория и композиция", която открих някъде към 8-ма страница.

В. Търновският университет помогна тази книга да види бял свят. Продажбата ще се осъществи чрез книжарница "Хеликон".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моля уважаемите колеги, които искат да поместят своите мнения за новата музикална теория на Хр. Питев да изчакат и се запознаят с цялостното съдържание, поместено в книгата му "До Питагор и напред - ново музикално познание". Всички евентуални, кардинално изказани заключения, позовавайки се само на отделни цитати от нея във форума са неприемливи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Вероятно вече някои знаят, че на 17 декември т.г. /петък/ в София е било представянето на книгата "До Питагор и напред - ново музикално познание", за която ставаше реч по-горе. Автор - Христо Питев. Презентатор - акад. Васил Казанджиев. Книгата се продава в кн. "Хеликон" , а отделни бройки има вече и в кн. "Български композитор".

Съжелявам, трябваше да направя това съобщение, както обещах, още миналата седмица, но накои лични телефонни неразбории попречиха на това. За което се извинявам. По-важно е, че тези, които се интересуват от тази материя, могат да намерят вече тази книга по книжарниците.

Да поздравим Христо Питев за този негов уникален, съвременен български музикален труд и с настъпващото Рождество Христово.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ти ли си Христо Питев? ;)

 

Не съм длъжен да отговарям на подобни въпроси, но за да се избегнат евентуални бъдещи недоразумения потвърждавам: Не, аз не съм Христо Питев, авторът на съвременния теоретичен труд в областта на музиката "До Питагор и напред - ново музикално познание". Аз, в случая, съм само този, който поради лични симпатии представи г-н Питев пред форума още преди години. Направих го и сега. Защото имаше за какво!

Все пак не мога да не отбележа факта, че както обикновено става у нас, един българин се осмелява да създаде съвременна музикална теория, описва я в книга подкрепяна от доцент, ст.н.сътрудник, дори от академик, успява да я издаде и представи пред обществото и няма кой дори да го поздрави по повод Рождество Христово! Толкова много ли са тези, които ни представят пред света с уникалните си идеи, трудове и постижения? Чудя се, какво трябва да стане, та на българина да му трепне сърцето от гордост при подобна проява на научна потентност!

И да засвидетелства мъничко уважение. Към по-възрастния, по знаещия, по-мъдрия. Към тези, на които това вече не е толкова важно!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Пич, мисля, че от 3тия пост в тази тема правиш антиреклама на господина...

 

С високопарни излияния няма да набиеш уважение у хората към някои и нещо, за което дори нямат ни най-бегла представа, защото

уважението не е даденост, а се гради
.

 

Съвсем искрено си признавам, че представянето, което направи на тази книга не ме грабна дори за стотна, защото не разбрах абсолютно нищо за материята на книгата - за каква аудитория е предназначена, ЗАЩО да си я купя? с КАКВО ще ми помогне? Ей такива елементарни въпросчета. Единственото, което чета са някакви увъртяни теоретични думички, които, както и да ми ги сервираш, няма как да изградят нито уважение, нито гордост.

 

Вярно е, че темата ти има за цел да информира за някакво си събитие, свързано с нещо, което някой е създал и е съвсем в реда на нещата да те питат какво, аджаба е туй нещо. Ти обаче не успяваш да отговориш, което е твоя грешка.

 

Поздрави :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Пич, мисля, че от 3тия пост в тази тема правиш антиреклама на господина...

 

С високопарни излияния няма да набиеш уважение у хората към някои и нещо, за което дори нямат ни най-бегла представа, защото

уважението не е даденост, а се гради
.

 

Съвсем искрено си признавам, че представянето, което направи на тази книга не ме грабна дори за стотна, защото не разбрах абсолютно нищо за материята на книгата - за каква аудитория е предназначена, ЗАЩО да си я купя? с КАКВО ще ми помогне? Ей такива елементарни въпросчета. Единственото, което чета са някакви увъртяни теоретични думички, които, както и да ми ги сервираш, няма как да изградят нито уважение, нито гордост.

 

Вярно е, че темата ти има за цел да информира за някакво си събитие, свързано с нещо, което някой е създал и е съвсем в реда на нещата да те питат какво, аджаба е туй нещо. Ти обаче не успяваш да отговориш, което е твоя грешка.

 

Поздрави ;)

 

Аз ако взема да обяснявам в детайли всеки мой пост, някой друг трябва да ме храни. И въобще защо трябва да обяснявам постоянно нещо, за което е писано и обяснявано от мен, разисквано от други и т.н. още преди две години! Ами в първите ми два "информиращи" поста тук /признати по-горе/ имаше някакво указание къде да се прочете нещо за книгата, теорията и личността на г-н Питев. Е, като не ни се чете, значи и че не ни интересува. Но то не е задължително! Само не корете други за това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.