Jump to content
Българският форум за музиканти

Китарни строеве


solo5

Recommended Posts

Извинявам се за въпроса ми на начинаещ, но все отнякъде трябва да се почне. Когато китарката ми е в стандартния строй EADGBE, повечето песни ми са високи за пеене, какво трябва да направя - да транспонирам акордите на таблатурите  в съответни по-ниски или просто да си настроя китарката по-ниско. Не откривам такъв тунер, на моя може да се мести от 430 до 450 Hz. От скоро инсталирах и Guitar Pro и го разучавам. Дайте съвет как се прави въобще това упражнение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 156
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Много от песните, но не всяка могат да бъдат изсвирени в почти всяка тоналност по грифа на китарата и без да се пренастройва в по нисък строй. За да стане това трябва да се познават почти всички пръстови форми(обръщения) на всеки един китарен акорд. Но ако знаеш само няколкото акорда от първите три позиции тогава почти нищо не може да се изсвири в по-ниска тоналност без пренастройка. Добро помощно средство е и капо-то.

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подходящ тунер може да се намери и като приложение за андроид, между другото някои от тях са доста точни (по-точни от някои евтини тунери за китара, които вървят в продавалника). Аз използвам този, има настройка в Ми бемол, за по-ниско не знам :

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gismart.guitar.tuner&hl=bg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tuning (low to high): B F# B G B e

 

Пробвайте интро рифа на долната песен. 6, 5, 4 са в Drop B, а 3, 2, 1 са в стандартен строй Ми. Получава се интересен скок при свирене на скали като тази, без да се сменя позиция:

 

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

заиграх се с JohnButler.. и ми хрумна(едва ли съм първия) много прост строй

 

E2,E2,B2,E3,G#3,E4

 

произхожда от това OpenG - DGDgbd ... свален с тон и половина и би трябвало да е OpenE ... BEBEG#B ... от там логично вдигнах 1 и 6 да са си на Ми .... могат да го понесат ... докато ако в "стандартен" OpenG с 12ки -13ки вдигна 1ва струна до Сол не вярвам да и понесе... (10ка няма проблем ... обикновенно такава е октавовата G за 12струнна)

 

след цялото това нещо започвам да се забавлявам с "формите"/пръстовки от урока

.... друга интересна форма е на 1 и 3та струна (в момента и 2те са МИ, тоест пръстите един над друг.. като "Ла7" )  прагчета 0,2,4,5,7,9,11,12 --- това се получава да е МиМажор(по някаква случайност)

 

използвам 12струнна...

разбира се ако ви дразни, че 5 и 6  се "повтарят" свалете 6 та в Си... или вдигнете 5 до СолДиез...... и експериментите да продължават

 

Редактирано от badValue
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

описах го този строи OpenE просто защото не е като "стандартния" - E B E g# b e

друга готина вариация е - E G# B e g# b --- получава се от стандартния (EADGbe) само със "сваляне"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за съветите

 

Извинявам се за въпроса ми на начинаещ, но все отнякъде трябва да се почне. Когато китарката ми е в стандартния строй EADGBE, повечето песни ми са високи за пеене, какво трябва да направя - да транспонирам акордите на таблатурите  в съответни по-ниски или просто да си настроя китарката по-ниско. Не откривам такъв тунер, на моя може да се мести от 430 до 450 Hz. От скоро инсталирах и Guitar Pro и го разучавам. Дайте съвет как се прави въобще това упражнение.

 Ето накрая какво решение намерих сам, четейки форума и нета. Сложих си плъгина pacemaker за Winamp-а и вече мога по-желание да смъквам тоналноста на песните - без да се нарушава темпото. А относно акордите ползвам този сайт за онлайн транспониране на акорди - http://tabtuner.com/new/ , и така от старите си получавам новите в по-ниска тоналност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.