Jump to content
Българският форум за музиканти

Съвет


grizzlogfob

Recommended Posts

Свиря главно метъл и съм се насочил към БС рич. Та най-вероятният вариант е моделът Warbeast Trace bass http://www.bcrich.com/bass_trace_beast.asp# В новия магазин на Оборище и канала ще трябва да наброя 670 лв. Много ме блазни и моделът NT Warlock, който е с 2 кръстосани адаптера и е цяло парче тяло и гриф. Само че трябва да ми го доставят, тъй като го нямат в наличност и при това за 1070 лв. Та дали си заслужава толкова да се събира още, за да събера посочената сума, или и първият модел би удовлетворил напълно очакванията и нуждите ми? Приемам предложения и за други бас китари, предлагащи се в софийските магазини, които биха представлявали интерес за мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич, кое му е високият клас, BC Rich са клошарски инструменти

ако искаш качествен инструмент си купи един Ibanez или Fender или или по скъпичка Yamaha

 

ПП. Висок клас значи Warwick, Alembic, Musicman и т.н.

 

разгледай това

http://www.musicworld.bg/bg/c_399/i_21664/...B300FM_AMB.html

http://www.musicworld.bg/bg/c_399/i_15986/...TARS_BB414.html

както и Ibanez SRX серията

 

ПП2. Забелязал съм, че повечето хора, които ползват Рич имат мозък с размер на фъстък (не обиждам никого), не бъди един от тях

Редактирано от Viper-X
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Viper-X, със сигурност не помагаш на никого с подобни изказвания. Освен това, през годините B.C. Rich са правили и доста добри басове, продължават да го правят и в момента.

 

grizzlogfob, кажи с две думи каква музика свириш/харесваш ("метъл" е твърде общо), от колко време се занимаваш с музика и какво е било досегашното ти оборудване. Така ще можеш да получиш разумен съвет, съобразен (поне донякъде) с нуждите ти. Басът, към който си дал линк е среден към нисък клас и разчита основно на външния си вид за продажби.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Слушай какво ти дума разбойника е моя персонален съвет към теб. Пък ти ако си се заинатил да си купуваш B.C. Rich си е твой избор. :) Ние тук сме една малка трупа дебелострунни персони, всеки от другия с по-различно мнение за звук и инструменти. Можем да те засипен с информация, но не съм много убеден, че ще ти е полезна. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич, кое му е високият клас, BC Rich са клошарски инструменти

ако искаш качествен инструмент си купи един Ibanez или Fender или или по скъпичка Yamaha

 

ПП. Висок клас значи Warwick, Alembic, Musicman и т.н.

 

разгледай това

http://www.musicworld.bg/bg/c_399/i_21664/...B300FM_AMB.html

http://www.musicworld.bg/bg/c_399/i_15986/...TARS_BB414.html

както и Ibanez SRX серията

 

ПП2. Забелязал съм, че повечето хора, които ползват Рич имат мозък с размер на фъстък (не обиждам никого), не бъди един от тях

 

Тц, тц, тц... от най-любимия тип изхвърляния.

И как реши, че точно и именно тези марки са качествени, респ. висок клас, а другата-"клошарска"? Не знам колко е голям твоят мозък, но цитираното изказване не говори за силно набраздена повърхност или в най-добрият случай става въпрос за сериозна пубертетна треска. Успокой малко топката.

 

@grizzlogfob

 

Твърда музика можеш да свириш на всякакъв инструмент. След като си се насочил към тази марка, явно визията е от значение, но по-добре кажи каво звучене търсиш и как мислиш да го извличаш от инструмента?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще уточня: Свиря главно траш и дет метъл. Свиря с перо, от две години си занимавам. Досега съм свирил на един бас Bucklay (дъщерна на Уошбърн) от тия във Фактора дето се продават в комбо вариант за начинаещи с кубе, калъф и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако свириш стандартен дет-траш, като баса следва китарите и няма кой знае какви заигравки по грифа, то инструмент от по-нисък клас ще ти свърши работа. Не се хвърляй в дълбокото още от сега. А на Viper-X ще кажа: да си чувал за басист на име Роджър Патерсън?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Или за китарист на име Чък Шълдинер? :)

 

Тъй като се спомена за Yamaha, мога да ти кажа накратко някои работи за него:

Плюсове

- добър, леко агресивен външен вид

- 5-струнният модел е с широко разстояние между струните (особено приятно е ако досега си свирил единствено 4-струнен)

- "мощен" звук, и известен ограничен контрол над него с активната електроника (която аз лично почти никога не я ползвам)

- цена под 700 лева

 

Минуси (говоря за своята 3-годишна тояга):

- лакът се олющва с поглед, кажи-речи. леко да го чукнеш с нещо и се олюпва малко кръгче от тънкия лак

- предното магаре (при ключовете) е леко отчупено откъм пета струна - стои малко като зъб с оголен корен хаха но така е от поне година и не пречи

- жакът се прееба преди няколко месеца, трябваше да го сменя

- бактерията му пада доста бързичко - за 2 месеца при средно-интензивно свирене може би ще замине

- малко по-тежък е от другите басове (тук е въпрос на лично мнение дали е плюс, или минус)

 

Като цяло - доволен съм. Също така като цяло - вече искам да го сменя, но това е естествено, всеки си гони някакви свои вкусове. Аз лично с него започнах да свиря тежка музика (мелодичен дет), за което не съжалявам. Друго лично мнение е да не си взимаш Squier от същия ценови клас. - свирил съм на такова нещо и за нищо на света не ти го препоръчвам.

 

Не всичко е бас - може би 40/40/20 % звукът ти зависи от китара/усилвател/струни. Тук може и да не одобрят това изказване, но може би дори бих завишил относителния дял на струните :rockon:

Редактирано от kolega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако свириш стандартен дет-траш, като баса следва китарите и няма кой знае какви заигравки по грифа, то инструмент от по-нисък клас ще ти свърши работа. Не се хвърляй в дълбокото още от сега. А на Viper-X ще кажа: да си чувал за басист на име Роджър Патерсън?

 

 

Ами предвиждам заигравки по грифа с оглед на това бас линията да се разграничава от тази на китарите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Препоръчвам ти да не си купуваш бас от чужбина. Иначе ще се целиш на сляпо и не се знае дали ще ти допадне звука (ако държиш на него де). Ако визията значи повече за теб, купувай по картинка.

 

Аз бих ти препоръчал да обиколиш кварталните магазини, по-добре с приятел басист, да чуете и видите различни басове.

Хвърли едно око на корт. Според мен са сполучливи като цена/качество. Говоря за високия им клас.

 

Всичко останало по препоръките ще е чесане на езици в интернет. Разчитай на слуха или предпочитанията си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако свириш стандартен дет-траш, като баса следва китарите и няма кой знае какви заигравки по грифа, то инструмент от по-нисък клас ще ти свърши работа. Не се хвърляй в дълбокото още от сега. А на Viper-X ще кажа: да си чувал за басист на име Роджър Патерсън?

На бас, че той е станал известен именно защото е свирил на BC Rich

 

Другарю @bIr, моят мозък е достатъчно голям за да не си избирам инструмента по външния му вид, форма и външен вид, а по качества, свирил съм на 3те баса, които предложих и са добри, не съм казал да си купува именно тях, те бяха просто предложения.

Редактирано от Viper-X
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм ти другар. Не съм ти съпартиец, а и не се познаваме-така, че с това объщъение-в къщи.

 

Относно предложенията ти, не съм ги коментирал, но BB414 е наистина хубав инструмент за парите си, с една забележка: контрол. Щеше да е много по-удачно и гъвкаво да ima отделно усилване на двата адаптера (ala jazz bass).

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Viper, ВСИЧКИ избираме инструментите си и по външен вид, но имаме различен вкус, затова има и различни марки с различен дизайн :cheers2: Относно това кои предложения са "добри" важи същото - добро за теб, спрямо твоя опит и вкус е едно, а за друг - друго.

 

 

grizzlogfob, както ти предложи и Никифена - разходи се и пробвай възможно най-много басове преди да купуваш. Чуй ги акустично, след това в усилвател с еднакви настройки, ако са в един и същ магазин. Най-добрият вариант за проба е с усилвател, чиито звук познаваш или на слушалки през линейно звучащ предусилвател, но това е по-трудно осъществимо.

Сравни значително по-скъпи и по-евтини модели от този който си харесал - как усещаш грифа, какъв е общия тембър, стегнато ли звучи ниската струна, как реагират на свирене с различна динамика, каква е дължината на тона (особено в по-високите позиции). Разгледай детайлите - пасване на грифа към тялото (има ли разстояние около грифа в леглото на тялото), поставяне на позициите (ръбовете им "драскат" ли на пипане, има ли видимо по-високи позиции), как изглежда лака на местата, които не се забелязват толкова лесно (по страничните ръбове в предната част около грифа, например), как усещаш движението на ключовете при настройка, как изглежда материала на грифа и фингърборда (чепове, шарки, жили на дървото) и т.н. Създай си лична представа за качеството и звука, за да направиш избор, за който да не съжаляваш след 3 или 6 месеца.

 

Warbeast ще е по-добър от сегашния ти инструмент, но ще ти кажа какво би ме притеснило ако трябва да го купувам аз:

- материалът на тялото е липа - често срещан в този ценови клас, но на мен не ми допада като тембър, освен това не звучи добре с по-ниски настройки и повече "бой" (разбирай агресивно свирене с дясна ръка), което е съществено за един "метъл" бас

- адаптерите са с керамични магнити - може и да звучат прилично, но без проба е трудно да се каже.

- разстоянието между струните поне на снимката изглежда малко, аз предпочитам 19мм при струнника, по-малко не ми е комфортно

 

 

Ямахата, дадена като предложение по-горе е приемлив вариант - пробвал съм пасивния модел и ми допадна. Тялото е меко, наистина (елша) и трябва повече пазене, но звучеше добре. Не ми хареса начина за избиране на адаптерите - с превключвател. Предпочитам плавно смесване с потенциометри - има много повече възможности. Виждам, че докато пиша blr се е изказал доста сходно за този модел :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.