Jump to content
Българският форум за музиканти

Как се определя добрият китарист


Mephistopheles

Recommended Posts

Интересно ми е мнението ви, как определяте дали някой е добър китарист. Сега, няма да говорим за световно известните майстори и т.н. но имам предвид примерно някой ваш авер, или друг познат, ако го чуете да свири, как и п какви критерии определяте колко го бива. Преди време един авер от Варна ми беше казал, че добрият китарист се определя по няколко важни критерия:

- да свири чисто

- да свири бързо

- да бъде идеен

- и най-важното според него - да свири ВЯРНО

Има ли нещо друго което искате да добавите ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 96
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Според мен освен тези неща, добрия китарист трябва да може да свири разнообразна музика... Трябва да е музикално грамотен, да влага чувства в музиката...

Май това е...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добрият китарист е този, който може това, което му е в главата (респективно това, което иска) да го изсвири.

 

п.с. Ако няма нищо в главата - проблем!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

(от гледната точка на тоя в дъното на сцената)

Добрият китарист е този, които поне малко се усеща, че свири с други хора, слуша ги, съобразява се с тях и се опитва да направи нещо _заедно_ с тях. Не е лошо и да може да свири де. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Znaete li koj e dobur kitarist. Wsushtnost purwo da spomena che nikade ne sum wijdal tolkowa zawist i supernichestwo, kolkoto w "bransha" na kitaristite.

Oniq tolkowa dobur, toq za nishto ne stawal.

Za men dobur kitarist e toq deto obicha instrumenta si i se kefi da swiri, bez da goni nqkakwi kriterii za kachestwo, izmisleni ot neznam koj si.

Mevdu drugoto takuw chowek nqma kak da ne stana dobur :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че всички сте прави, но аз не питам за "душевно" добрият китарист (доста тъпо прозвуча това май :D) а за този който е добър в практическия смисъл на думата - да свири добре. Става въпрос за този, дето като го чуеш да можеш да кажеш "Ей, тоя е добър", или пък " Тоз за нищо не става". А това че има завист сред китаристите не го споделям напълно. Аз примерно свиря от 8 години и съм склонен да твърдя, че съм над средното ниво като техника и умения. Но познавам един авер дето свири от 2 години и е с пъти по-добър от мен. И съм му го казвал и ме кефи човека, та завист никаква няма. Завистта за това, че еди си кой бил по-добър от тебе е смао за комплексарите. Мен лично това ме мотивира :wink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен добрият китарист се познава по това КАК свири, а не КАКВО свири, по начина, по който вади тон от китарата. E, трябва да е и техничен...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Da de ama kriteriq za dobur e mnogo raztegliwo i subektiwno ponqtie.

Az si mislq che swirq dobre, ama nekoj kato me chue moje da kaje che za nishto ne stawam.

Ama inache ot tehnichna gledna tochka za men naj wajno e da se swiri chisto i po nqkoga e dqwolski trudno. I za nikakwa skorost ne move da se gowori ako ne movesh da swirish chisto.

W tworcheskoto otnoshenie za men e wajno da razwiesh lichnoto si wijdane za muzika (toest swoj stil). Ima kitaristi deto dwe noti da chuq shte razbera che sa te.

Inache za men naj trudnata chast sega e da naucha prokletite noti po grifa (hi4 ne moga da go naprawq). E sega weche naistin shte kajete che toq za nishto ne stawa :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Споко :D на мене също доста време ми отне докато науча сичките бемоли, диези и т.н. тъй че не се притеснявай :wink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично съдя дали даден китарист е добър(условно казано) по тоноизвличането, артикулацията, фразировката (тва е особенно важно ако е фрезист по професия :roll:). Все неща които зависят от доброто познаване на инструмента.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

(от гледната точка на тоя в дъното на сцената)

Добрият китарист е този, които поне малко се усеща, че свири с други хора, слуша ги, съобразява се с тях и се опитва да направи нещо _заедно_ с тях. Не е лошо и да може да свири де. :D

 

тва май важи за всички музиканти не само за китаристите :wink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ako pravi tova koeto iska i go prai dobre na4i e dobar;)nezavisimo ot stila.Spored mene e vajno da razbira ne samo ot edno te4enie(v metal-a naprimer) mi da moje da dranne i ne6to po-razli4no:)Ima hora deto vikat:toa ne znae notite,kade e trgnAl,ama az se si misla 4e moe6 donekade da se sprai6 i bez da znae6 notite:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прав си, аз съм слухар и рядко ползвам ноти. Главно когато не съм сигурен за нещо, най-често соло :twisted:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добрият китарист трябва да е творец !

Т.е. да е идеен (преди всичко), а също така и да знае как да вади приятния, чист тон.

 

А за бързината - Примерно китариста на Dying Fetus свири доста бързо, но кой е по-известен и запомнен като велик китарист - той или Ерик Клептън. :)

 

Въобще, жалко е, и то много, да чуваш хора да казват "Блаа, тоя не може да свири 32тинки в темпо 200, не може да прави ultra-fast-sweep-picking, значи е смешник"

Солата на групи като Pink Floyd и Led Zeppelin може да не шашват с невероятна бързина, но пък за сметка на това са измислени гениално и остават в съзнанието за дълго.

 

Малмстийн може да прави колкото си иска бърз тапинг и там нататък, но е далеч от тази идейност, която прави от обикновеният музикант творец. Наивно е да го слагат наред с такива хора като Хендрикс и Джими Пейдж, които промениха света на музиката...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.