Към съдържанието

Снимка

Кабинети

• Please log in to reply
10 отговора на тази тема

#1 musicman

musicman

мракобесник

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6817 Мнения:
  • Инструмент:Китара

Публикувано 07 март 2006 - 17:28

Може ли някой да ми обясни каква е разликата между open-backed cabinet и closed-cabinet.

В смисъл каква е разликата в звученето?
People who complain about problems don't change the world. People who fix problems do!

#2 разбойник

разбойник

отзвучител

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2349 Мнения:
  • Инструмент:бас китара

Публикувано 07 март 2006 - 17:54

Вторият има повече ниски. Оттам нататък зависи и от др. неща - параметри на говорителя - диаметър, резонансна честота и пр., размер на тялото и т.н.

Преди време бях пуснал тема за озв. тела за китара (можеш да я намериш тук), където съм копирал статия от Celestion, ето обяснение от нея:

Open back or sealed boxes should be used. Open back gives a looser low end with less depth, and 'figure 8' directivity (sound field looks like an 8 when looked down on from above the cab). Sealed boxes give tight, deeper low end but are more directional, giving less spread of sound.

:cheers:

Този пост е редактиран от разбойник: 07 март 2006 - 17:57

www.nemoband.com

NEMO on Soundcloud

#3 musicman

musicman

мракобесник

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6817 Мнения:

Публикувано 07 март 2006 - 18:16

Много хубава статия!
Който не чете басисткия форум е изпуснал :cheers:

Виж сега аз какво си намерих там:

Vented / tuned / ported boxes are not recommended for lead guitar, as they can damage guitar speakers

Явно затворените кутии са китаристите :no:
People who complain about problems don't change the world. People who fix problems do!

#4 musicman

musicman

мракобесник

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6817 Мнения:

Публикувано 07 март 2006 - 18:23

офф... ама и аз говоря глупости... статията е точно където трябва да бъде :cheers:

извинявам се :no:

#5 разбойник

разбойник

отзвучител

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2349 Мнения:

Публикувано 08 март 2006 - 13:11

Vented / tuned / ported boxes are not recommended for lead guitar, as they can damage guitar speakers

Явно затворените кутии са китаристите 

Тук имат предвид басрефлексни боксове. Иначе първите два варианта (за които е и темата) са ОК.

www.nemoband.com

NEMO on Soundcloud

#6 musicman

musicman

мракобесник

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6817 Мнения:

Публикувано 08 март 2006 - 13:22

Ясно :godbless:

Но все пак от това, което чета излиза, че за китаристи е добре да са затворени кабинетите. От друга страна всички кубета са отворени?!?!?

#7 Vlado_Abroad

Vlado_Abroad

Bitch Brewmaster

• newbies
  • PipPipPipPip
  • 767 Мнения:

Публикувано 08 март 2006 - 13:34

Кубетата са отворени най-вече,за да осигуряват достъп до лампи и другите електроники,също така и за да са по-леки-липсата на тази задна страна от солидно дърво помага за това.Поне така съм чувал аз от хора,които правят усилватели.Колкото до тази статия,която пусна разбойника,не съм съгласен че така наречените "ported" и "tuned" кабинети не са за китарни приложения-има примери за такива и то доста успешни.

Владо

#8 DaftFunk

DaftFunk

Little Muff

• Members
  • PipPipPipPip
  • 836 Мнения:
  • Инструмент:китара / акустична китара

Публикувано 08 март 2006 - 13:43

Кубетата са отворени най-вече,за да осигуряват достъп до лампи и другите електроники,също така и за да са по-леки-липсата на тази задна страна от солидно дърво помага за това.Поне така съм чувал аз от хора,които правят усилватели.Колкото до тази статия,която пусна разбойника,не съм съгласен че така наречените "ported" и "tuned" кабинети не са за китарни приложения-има примери  за такива и то доста успешни.

Владо

Всъшност наистина няма логика защото една кутия за да резонира пълноценно би следвало да е затворена. Но от друга страна съм виждал много комбота.. не само лампови но и транзисторни които са opened. Темата е за кабинети не за кобота де.. но то принципа на отворената колона няма значение дали говорим за комбо или чиста колона.

Мисълта ми беше че има резон в логиката да се отварят кабинетите за достъп до лампите и тн. макар че ... има и др. начини за достъп... ако ще е това проблемът. Както и да е аз съм свикнал че повечето кабс и колони са opened. :think:
Темата е изключително интересна.

П.С. Моето комбо е затворено но не е от солидно дърво очевадно... Marshall не са си направили труда за 15 ватоово практис кубенце ;-) и въобще не го отежнява задната част. а и повечето кубета от такъв малвк клас ... просто не са от солидно дърво .... ама тва вече е оффтопик.

Този пост е редактиран от DaftFunk: 08 март 2006 - 13:46

MASTER OF THE TELECASTER 

#9 разбойник

разбойник

отзвучител

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2349 Мнения:

Публикувано 08 март 2006 - 13:57

Кубетата са отворени най-вече,за да осигуряват достъп до лампи и другите електроники,също така и за да са по-леки-липсата на тази задна страна от солидно дърво помага за това.Поне така съм чувал аз от хора,които правят усилватели.

Практично :godbless: Това обаче води и до определен тип звучене. В общи линии, китарния звук се е развивал в бясно противоречие с акустичните и инжинерни правила - изкривяване на сигнала, компресия, нелинейно свирещи озв. тела, говорители, разположени в неподходящи по размер боксове и т.н. Не казвам че това е лошо, просто факт :beer:

Колкото до тази статия,която пусна разбойника,не съм съгласен че така наречените "ported" и "tuned" кабинети не са за китарни приложения-има примери за такива и то доста успешни.

Celestion са дали коментар, че не препоръчват басрефлексни озв. тела за техните говорители. Типичния "vintage" китарен говорител е с конструкция, която не е подходяща за такива озв. тела. Иначе е ясно, че може да се направи. Мисля, че Electrovoice имат такива китарни боксове още през 70-те

Но все пак от това, което чета излиза, че за китаристи е добре да са затворени кабинетите. От друга страна всички кубета са отворени?!?!?

Тези два типа се ползват масово, но кой ще ти хареса повече - не знам. Да не смяташ да си правиш бокс?

www.nemoband.com

NEMO on Soundcloud

#10 musicman

musicman

мракобесник

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6817 Мнения:

Публикувано 08 март 2006 - 14:48

Ами замислям се...
въпреки, че повече се кефя на идеята да си купя нов.
Чиста работа.

#11 Telerig

Telerig

когато не съм тук ме няма

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2110 Мнения:
  • Инструмент:LTD

Публикувано 08 март 2006 - 15:18

Аз например ползвах китарно комбо Peavey classic 30 отворено отзад (което ми беше откраднато :killyou: ) с 12 инчов говорител Blue Marvel (аз по принцип не харесвам Celestion). Сега си купих затворени китарни боксове 1х 12-ки на Cerwin Vega! които са невероятно евтини, но не са от масивно дърво и са супер леки. Разликата се усеща в ниските наистина...Blue Marvelа си е с топло меко звучене по принцип, но на сегашните ми боксове ниските сякаш излизат изпод земята и ми "пълнят душата". ;) :no:

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни