Jump to content
Българският форум за музиканти

Мнения относно сравнение на "големите" в Ibanez


Bobolin

Recommended Posts

Мисля, че специално JEM7V до 2003 се е произвеждал с абаносов фретбоард, след което са преминали към такъв от палисандър. Жалко. Не знам защо така са решили, но със сигурност си имат доводи предполагам. От моята кула погледнато, това не ми допада, понеже един абаносов фретборд би наклонил сериозно везните в полза на JEM-a в моите очи, но пък кой ме пита мен. :ph34r:

 

Иначе да, инлеите с клончето с листата (мисля, че "Tree of Life" - "Дървото на живота" се води инкрустацията) са доста впечатляващи, но не съм убеден, че чисто практически като визуален ориентир по време на свирене е добра идея. Или предполагам е въпрос на свикване. За мен идеалните инлеи са малки точки в горната част на фретборда, както беше при JPM модела на времето или както са сега Prestige моделите от S серията на Ibanez.

Редактирано от Bobolin
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 43
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Инлеи не ти трябват :ph34r: Въпрос на седмица е на свикване на грифа.

Имайки китари с всякакви екзотични грифове (вкл. овангкол, пау феро, абанос, палисандър, етц и некви други), в крайна сметка всичко е въпрос на конкретен инструмент. Всеки си има някакъв звук и ако той ти харесва си е твоя. Ако не - ако ще бразилски палисандър и каменно дърво да са сложили - все тая. А "плъзгащия се като масло гриф" може да се направи от почти всяко стандартно дърво за грифове и е въпрос на дизайн и най-вече на изработка :)

Иначе на мен ми отне около 15 години да разбера, че тънките грифове не са върха на сладоледа, но тези с по-голям радиус - да :) Така, че нещо с 17" или 16" радиус, но малко по-дебелшко е идеално, според мен.

Макар да не съм фен на Ibanez (освен на SZ & Artist сериите) - тези RG-та са доста доста добри инструменти!

Другата възможност разбира се е да си поръчаш нещо в къстъм шоп-а на Ибанез (те имаха май?).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Навремето през далечната 97-98г имах щастието да претижавам JEM /този който е с цветята/, благодарение на Сашо Доктора /docc/, който си го откупи по - късно за което много ме е яд, /може би ме помни/, а такива не се срещаха много тогава. В последствие си взех белия но въобще не ми допадна с тези evolution, така че моят съвет е да бягаш далеч от тези JEM. Не че не са добри но те са си направени за музиката на VAI. Сега да не ме нападнете, само мнение не ми се влиза в излишни спорове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...мен ако питаш заложи на махагона....каквото и да си говорим махагона си е махагон...имал съм достатъчно Ибанци че да преценя...и липовите не са лоши...но както казах махагона си е махагон...адаптерите ако не ти допаднат винаги може да ги подмениш...един комплект е 300 лв...и ако продадеш старите за 150 комплекта излизаш на поносима загуба...несравнима със стойността на китарата сама по себе си...така че махагон...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва на дървесината да се гледа повече от гледна точка на това, което дава, спрямо конкретните нужди

wood_toneometer_3.jpg

 

Basswod

wood_toneometer_5.jpg

 

Alder

wood_toneometer_6.jpg

а не, че махагона отсвирва останалите. Въпрос на кой какъв звук търси. Ако някой свири тежко, друг не.

Сатриани и Вай ползват липа и елша ( за студио), Гилбърт, Петручи ( когато беше с Ибанез). Ако си искали махагон, да са има направили с махагон.

1. Bobolin, трябва да реши, кое от двете предпочита. Все пак това, изглежда ще му бъде основната китара в следващите 5-10 години.

2. Въз основа, на това кое избере, да реши коя от настоящите си китари да махне. Виждам, че е обявил Ибанез за продан, а си оставя Джексън. Според мен е добре да има две различни китари, защото като реши да записва,

според мен махагон и липа/ елша, срещу 2 махагона би бил по жив микс. Не знам, ако е стриктен фен на махагон-а като звук и втората китара ще е само бекъп, защо не и две махагонови, но поне да се обмисли.

3. Не виждам никакъв смисъл тези хубави адаптери да се сменят. Общо взето китарата трябва да има Петручи винтидж саунд.. If aint broken, dont fix. Може би трябва да се помисли, че ако вземе синята, ще трябва да си остане с фабричните адаптери, защото макар и Димарзио да предлагат различни разветки, доста рядко ще има някакви други жълти, които пък и да му харесват/трябват.

Иначе дори да вземе други адаптери за проба, добре е да запази оригиналните. Винаги може да ги върне на китарата.

Но за такъв клас китара, това са излишни упражнения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...така си е...аз гледам малко от собствената си камбанария...ама това за адаптерите е по-скоро опция...според мен адаптерите са последното което следва да бъде сменено...и то само ако човек е сигурен какво точно иска...и с кои точно адаптери да го постигне...

 

ПС: и все пак бих ти препоръчал махагоновата

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вземи си по евтин престиж, особено ако има модел с ЕДЖ про. И после си добави адаптери след време.

Няма нужда да даваш пари за име. Нещата вече са еднакви. Качеството е намалено в последните 10 години.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така, има известно развитие по дилемата ми. Днес бях в магазина, понеже доставката, която чаках е пристигнала. За жалост, RG3570Z го нямаше налично, но преживях лесно този факт, понеже сега си признавам фаворитът ми е RG4570Z. Искам да уточня, че отидох с явната нагласа, просто да ми ги свалят от стената, да седна и да ги подържа, опипам, усетя, "блуждаейки" по грифа. Никакво по-концентрирано свирене, включване към усилватели и т.н. Исках да усетя чисто емоционално за себе си първото докосване и емоцията и усещането, което то ще ми даде.

 

"Пробвах" няколко модела а именно: RG4570Z, JEM7V и в допълнение още два high end Prestige-a от S и RGA серията а именно S5470F и RGA420Z, както и RGT320Z, който мисля, че им е топ моделът от RG серията от миналата година.

 

Определено RG4570Z е китарата, към която се почувствах най-силно привлечен, като усещане от инструмента. Пак казвам, тук не говорим за технически характеристики, звук и т.н. Става дума за усещането което ти дава китарата в ръцете ти и усещането от ръката върху грифа, плъзгането върху него, фретборда, натиска на пръстите върху струните и т.н. Между другото много силно се впечатлих от RGT320Z, която е Neck Thru а не като посочените от мен модели, които са си AANJ, но там за мен силно негативен момент е лакираният гриф. Поне за мен е много дразнещо особенно лятно време, когато дланите започват да се потят при продължително свирене, момента на лекото зацепване при получаването на сцепление между дланта и лакът по задната част на грифа. Относно другата псочена от мен китара JEM7V ... мисля, че отпадна като вариант. Т.е. страхотен инструмент е, но не е "моята" китара. Въпреки, че не ми е за първи път, не можах да приема инлеите (клончето с листата) като приемлива за мен визуална ориентация. Не, че в 99% от случаите, човек има нужда от такава. Чисто естетически, не можах да се прекърша, окото и усещането ми да я приемат за желана. За някои хора е много красиво и сигурно е така, но за мен класическите точки си остават еталон и желана маркировка. Китарата остави у мен чувство за прекрасен инструмент, но не и за "моя". Относно S5470F - страхотен Prestige Wizard гриф, изкефих се максимално на заветните 17 - 19 мм. тънкост и доста олекотеното махагоново тяло. Ще я чуем как звучи. Та с това приключи първата част от избора.

 

Втората част ще е тези дни, когато въоръжен с процесора с който свиря (тъй като знам чудесно пресетите които ползвам как звучат с адаптерите на китарите които имам) отида в магазина и вече се просвирят по няколко пъти един след друг всичките посочени модели, тества се хардуера и т.н. Т.е. това ще е практичната част от избора, който може главоломно да обърне нещата все пак. Емоционалната част мина. :)

 

За момента както казах фаворитът ми е RG4570Z, но след днес не изключвам нито RGT320Z нито пък RGA420Z.

 

Относно звука, харесва ми плътния "наситен" звук, без много изявени високи. Ibanez-a който имам е със Seymour Duncan TB-10 Fullshred адаптер, който е изключително high output и при свирене на ритъм партии ме размазва от кеф но за сола ми идва прекалено "пискливо" ако може така да го определя. На другата ми китара (Jackson SLSMG Soloist) с махагоново тяло и съответно EMG81 и EMG85 пък 81 при бриджа ми звучи много добре, но някак една идея "изкуствено" а 85 при нека много ме радва. Ще видим как ще звучат посочените Prestige-и и кой най ще ме израдва като звучене. Относно дървото - определено предпочитам китара с махагоново тяло.

Редактирано от Bobolin
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А що пропускате JS серията?

 

Като цяло не съм особен привърженик на сигначър модел инструменти, но това е субективно. Уважавам много Сатриани, който е един от най-големите, но музиката му не е нещото, което ме жегва отвътре, което в случая е отново субективно. Обективните причини са, че лично аз по никаква причина не бих си взел китара с 250 мм. радиус на грифа при JS (доста объл) срещу 430 мм. (доста плосък) при RG моделите. Също така при JS дебелина от 20 - 22 мм. ми изглежда направо плашещо. 18 - 20 мм. или 17 - 19 мм. е нещото, с което се чувствам най-комфортно. Също така сглобката при грифа е Tilt Joint, което от гледна точка accessibility никак не ме устройва. При RG-тата AANJ сглобката ме радва изключително много, като решене за достъпност при bolt-on китари до високите позиции.

 

И да, тя е наистина друга бира. Друга вид изключително качествена бира, но за друг вид ценители. Не изключвам възможноста и аз просто да не съм дорасъл до там. :)

Редактирано от Bobolin
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...не бяхме включили в дебата новата RGA концепция...с арчд топ...изрязани за по-лесен достъп рога...и активни адаптери...на мен концепцията ми допадна до такава степен че мигом си продадох всичките RG-та (RG 8527 j-custom & RG 1527 prestige) и в момента седемструнната RGА е единствената ми китара...не знам обаче до колко ще ти допаднат активните...доста променят нещата...за метал са божествени...ама за чисто не чак толкова...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз не я бях включил, което е срамно като се има предвид, че съм лют фен на Крис Бродерик. :)

Но на живо много ме впечатли това изрязване в рогцата с цел достъпност, но активните и адаптери (LZ4) са загадка за мен. Финиша и беше божествен - направо се потапяш в нея... Махагонова е. Затова съм си оставил една ниша като таен вариант, като я чуя как звучи. Самият факт, че не я бях включил сред вариантите а след като я видях и пипнах на живо вече е там, говори, че определено ме е грабнала с концепцията си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно държиш на тънки грифове, замислял ли си се за старите РГ-та тип 550, 770 и подобните, с оригинален Уизард гриф, който е май най-най-тънкия възможен, с оригинално едж тремоло (което водят най-добро на ибанез заради огромната прилика с оригинален флойд роуз) и вече адаптери ще смениш сигурно, вярно болт он е и от липа, но ще ти излезе и доста по-тънко.

Относно активните адаптери, от моя допир с такива, как свирят на чисто ми хареса най-много, а те вярно не са правени за такова нещо ама...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.