Jump to content
Българският форум за музиканти

Болка във възглавничките на пръстите


Victoroth

Recommended Posts

и мен от 2 дена ужасно ме болят пръстите на лявата ръка.. моооже би е от много свирене..незнам и аз. Може и да е от струните,мен лично първите 2 (който си вървяха заедно с ел.китара) ми орязваха пръстите супер яко,после ги смених с други и до оня ден нямаше проблем. Обаче от тогава дори сега като пиша ужасно много ме боли :wallbash: (не е болка за умиране де) но е кофти защото не мога да свиря :surprise:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доста полезни съвети за начинаещи китаристи/басисти:

1.Загрявка на ръцете от рамото надолу, китки и пръсти - т.е. лека 5-10 мин "гимастика" преди свирене, БЕЗ ПУКАНЕ НА ПРЪСТИ;

2. Периодична ЗАДЪЛЖИТЕЛНА почивка, да речем на 1 час - 10 мин почивка;

3. При поява на болка - спиране. Не си преуморявайте ръцете от мерак. Постепенно ще заякнат, ако проблема присъства още - лекар, което води до т.4

4. Самолечение ЗАБРАВЕТЕ! @Лими - занапред кремове и т.н изобщо не споменавай на хората, само ги залъгваш тежко! :angry: Пък и виж до къде си се докарал от това. До колкото знам, болшинството(ако не и всички) кремове не премахват проблема, а притъпяват болката, което е точно това което не искаш в такива случаи.

 

Така ги виждам нещата аз.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам, обаче на мен от известно време, откакто съм с ЛП (Епифон), понеже винаги свиря прав усещам една отмалялост в лявата ръка, което го отдавам на това, че китарата е тежичка и притиска рамото. При други има ли го този проблем?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, и аз имам усещане за отмалялост в лявата ръка, макар че свиря на акустична китара, най-често седнал на стол.

Да се похваля, че ръката ми е доста по-добре, може би защото намалих часовете за свирене, което пък ми причини загуба на техника!

Ех, нищо не е идеално на този свят! Да го удариме на танци, вместо свирня! :godbless::)

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От 2г. ме боли вътрешната част на палеца на лява ръка , едва ли е от прекомерно свирене / не повече от 2-3ч. дневно/.

Ако някой е лекувал палеца специално -да сподели /имам чувството ,че болката прилича на разтеглено сухожилие/.

 

За болката в пръстите лечението е почивка няколко дни и постепенно натоварване докато загрубее кожата -после няма проблем.

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От 2г. ме боли вътрешната част на палеца на лява ръка , едва ли е от прекомерно свирене / не повече от 2-3ч. дневно/.

Ако някой е лекувал палеца специално -да сподели /имам чувството ,че болката прилича на разтеглено сухожилие/.

 

За болката в пръстите лечението е почивка няколко дни и постепенно натоварване докато загрубее кожата -после няма проблем.

:)

 

И мен скоро време ме наболява съответния палец, но немога да разбера в ставата ли е проблема, в сухожилие ли. Мисля не по лесно започва да ме боли ако не съм загрял добре, а почна да свиря по сериозни неща. И постепенно като се усли болката и немога да се подпирам на грифа и е гадно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мен ме болят винаги като сменя струните защото се радвам как се плъзгат пръстите и от съвсем малко свирене почва да щипе , но след ден два ми няма нищо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Продължаваш да свириш, върховете на пръстите ти се втвърдяват и ставаш fucken безсмъртен ! Сериозно обаче ако започнеш да усещаш болка във ставите на пръстите това значи или че е време за почивка, спиране за деня или е нужно да загряваш по добре преди свирене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам, обаче на мен от известно време, откакто съм с ЛП (Епифон), понеже винаги свиря прав усещам една отмалялост в лявата ръка, което го отдавам на това, че китарата е тежичка и притиска рамото. При други има ли го този проблем?

 

И при мен е същата работа. При Страта няма проблем, а като посвиря малко на Епифона(около 30мин) и лявото рамо почва да ми окапва, точно там дето се опира колана. А пък разликата между Страта и Епифона е около 1кг.

 

А за палеца... Пробвай да го преместиш по-нагоре или по-надолу. Преди време и мен ме болеше, но като смених захвата спря да ме боли.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Болката във възглавничките и в пръсти и стави изобщо, не идва само от преумора. Основният проблем е, че с течение на времето спираме да обръщаме внимание на това, което правим и най-често прилагаме повече натиск отколкото е необходим. Като се втвърдят връхчетата на пръстите, се губи известна чувствителност, което е нож с две остриета. Аз имах същия проблем, но след като изследвах това, което правя се научих да не вярвам на нервните си окончания :greenangel: Усетих, че мога да прилагам по-малко натиск при бендове и слайдове, отколкото е необходим за да усетя, че натискам струната - всичко е въпрос на самоконтрол, докато пръстите заучат какво да правят. Следващата ми драма беше преумора на палеца - натисках повече отколкото трябва, въобразявайки си, че това ми дава по-силен захват и повече контрол на грифа. Абе въобще човешкия мозък е една голяма каша и в конкретния случай е хубаво да се научим да го лъжем, за да не стигаме до чичо доктор.

 

Не чак толкова отдавна, някой беше споменал тук едни уроци на Jamey Andreas ако не се лъжа - The Principles of Correct Practice for Guitar. Лично на мен съветите му ми помогнаха много да превъзмогна всякакви болезнени резултати и може да се каже, че преоткрих свиренето на китара. Препоръчвам това помагало както на начинаещи, така и на напреднали китаристи - защото идеите заложени в него могат да им спестят посещение на лекарски кабинет и физиотерапевтични сеанси. Все още сийдвам торента, ако някой проявява интерес да ми пише ЛС да му дам линк. :rocker:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сори за офа, но един напреднал китарист, за да е наистина такъв, вероятно е успял някак да се справи с проблемите на грешната постановка (от типа прекомерен натиск с палеца или свирещите пръсти и тн.), за да постигне някакви значими резултати в свиренето(които биха го определили като напреднал китарист).

 

Колкото до болките във възглавничките на пръстите, същите са свързани най вече с нередовно и недостатъчно свирене. И то май си е очевидно :)

 

Но напоследък едно нещо наистина ме учудва в китарния раздел, а именно страшно много хора задават въпроси, на които всеки би могъл да си отговори и сам, след 2 секунди размисъл. Та ми е чудно, това за спорта ли се прави или има и някакви по сериозни причини? Защото преди двадесетина години, когато започвах да свиря, имаше 100 пъти по малко информация от сега, а и езици повечето от нас не знаеха, но все пак, не си спомням, с приятелите мераклии (а те бяха доста) , някога да сме обсъждали подобно очевидни неща.

 

п.п. JBWalker , вземи си добър колан, обикновено по евтините са тесни и платнени и не разпределят натиска от тежестта на китарата добре, хубаво е коланът да е по твърд (кожен) и широк, ако свирим дълго прави, с тежък инструмент.

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам, обаче на мен от известно време, откакто съм с ЛП (Епифон), понеже винаги свиря прав усещам една отмалялост в лявата ръка, което го отдавам на това, че китарата е тежичка и притиска рамото. При други има ли го този проблем?

 

 

Отмаляването на лявата ръка( дясната ако си левичар )се дължи на масата на грифа т.е. колкото е по-тежък толкова повече се "уморява" ръката.Решението е много просто - търсиш хубаво място на края на колана откъм ръката, така че китарата да стои балансирана без да я държиш с лява ( дясна за левичарите ) ръка. При мен поне имаше положителен ефект.Или по друг начин казано трябва да е балансирана китарата при изправено свирене - грифа не трябва да се накланя към земята.

 

Поздрави!

Пешо

Редактирано от agrogrind
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако се налага да поддържаш грифа с ръка докато свириш - положението е зле - или с инструмента или с колана или и с двете :) Така че трябва да смениш едно от двете.

 

Болките винаги са признак за преумора и/или за лоша техника (или..както ми е тръгнало от по-горе - и за двете:) ). И за двете се дадоха много добри съвети по-горе, които не мисля да повтарям - те са и единствените логични - като си уморен - почивай. Като имаш лоша постановка - прочети повече (Джейми Андреас е отличен източник), погледай, иди на учител.

Последната година и нещо свиря основно на акустична китара - стандартен строй със струни 12 - 56 или 13-56, случвало ми се е (за съжаление рядко) и около 4-5 часа да прекарам със споменатата конфигурация - и нямам проблеми. Т.е. гарантирано не е невъзможно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.