Jump to content
Българският форум за музиканти

На горещия стол Viara Ivanova


Tozi

Recommended Posts

@Hillbilly

демек на дете татко му не трябва ,или?

Напротив... има нужда и от татко, и от мама, от братчета и сестрички, от баби и дядовци-колкото повече обич около него, толкова по-добре. Но не мисля, че на днешно време( и бързия живот, който живеем) една жена може да си позволи да е зависима от присъствието на един мъж- на когото да разчита, че ще се грижи за нея в моментите, когато е безпомощна, уморена, болна и т.н. Харесва ли ни или не, решението за "появата" на едно дете на бял свят, с малки изключения, е на жената и тя е тази, която поема отговорност за него от самото начало. А мъжете решават дали и до колко искат да споделят тази отговорност. Едва ли има жена, която да предпочита да се справя с живота и да си отглежда децата сама, но тя трябва да е сигурна, че ако се наложи начинът и на живот би позволил да се справи и сама. Иначе ще е задължена да прави компромиси "в името на децата"като поколенията на майките и бабите ни: "как ще плащам наема сама","как ще се справям сама ако трябва и да гледам детето, и да ходя на работа"...

Някакси ми се струва, че мъжете са натоварени с едни обществени очаквания, които не са им особено в природата... така че жените трябва да сме честни със себе си, да си обичаме "половинките", но да не ги натоварваме с непосилни за тях задачи. Всеки случай си е за себе си, разбира се. Не казвам, че е невъзможно в днешно време да съжителстват мама, татко и 3-4 чавета, но по скромни мои наблюдения днешните татковци(в сравнение с поколението на моя татко примерно) са по-склонни да живеят техния си живот и да обичат децата си отдалече. Което не значи, че ги обичат по-малко - просто по техен си начин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 77
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

"Хагелак ворщ"?

По-скоро "хаа гюль ахкуморщ" ... произнася се слято обаче...мисля, че няма забележими паузи между думите, много музикален език е, фразите звучат почти като една дума... то не че съм някаква специалистка по езика... хаха

 

За мой срам никой от изброените басюги не съм и подозирал, че съществува.Някой по-ординерен?

Rocko Prestia?

Не че е "ординерен" де, просто си мисля, че е известен :girl_cray2: ... басистът на Tower of power демек :thumbdown: .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моите въпроси са следните (надявам се да не прекаля):

1. Досега всички басисти, които бяха на стола, казаха че Стенли Кларк им е идол (дори и при условие да е само един). Въпроса ми е какво толкова му харесвате? Контрабасист - да, удивителен, басист - съжелявам, но...пак свири като контрабасист. В SMV това определено помага за допълвателно с другите двама гадове, но не мога да го приема за басист наравно с Маркус Милър, пък за Маестрото (както Стенли сам го нарече) да не говорим.

2. Какво развиваш в момента? Говоря за нещо извън основите, които и до пенсионна възраст имат за допълнително изграждане.

3. Кои са трите най-важни неща за теб в музиката? Ще ти кажа моите, за да се ориентираш какъв е аспекта - динамика, фраза, слушане (в двойнствения му смисъл - слушане на музика и слушане в групата)

4. Какви биха били опорните точки, които би дала на един начинаещ басист? Да бъдат 3 да речем.

5. Ако трябва да избереш един-единствен стил в който да свириш и да се развиваш, кой ще бъде той?

6. Ако ще записваш твой албум и ти е предоставена възможност да избереш който и да е, кой ще бъде в тази формация?

 

Тъп въпрос: (не знам дали е тенденция по принцип, не се познаваме) Защо си режеш косата късо, особено при положение, че изглеждаш зашеметително с по-дълга такава?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Sasho_Crasho

 

1. Досега всички басисти, които бяха на стола, казаха че Стенли Кларк им е идол (дори и при условие да е само един). Въпроса ми е какво толкова му харесвате? Контрабасист - да, удивителен, басист - съжелявам, но...пак свири като контрабасист. В SMV това определено помага за допълвателно с другите двама гадове, но не мога да го приема за басист наравно с Маркус Милър, пък за Маестрото (както Стенли сам го нарече) да не говорим.

На мен "идол" не ми е... Мисля, че влага душа във всичко негово, което съм слушала досега. Eто това ми е примерно едно от любимите "парчета"

(с един от любимите барабанисти!!!) Aз използвам една дума за баскитаристи и контрабасисти, може би защото в средата, в която живея е така... не виждам нищо лошо в това един баскитарист да свири "като контрабасист" или обратното... или има груув или няма... не казвам, че В.У. или М.М. са кофти басисти, просто не са ми толкова интересни, мисля, че е въпрос на вкус и надявам се никой да не ми се обиди сега.

2. Какво развиваш в момента? Говоря за нещо извън основите, които и до пенсионна възраст имат за допълнително изграждане.

За баса: четене, писане, timing

За пеенето: постигане на по-плътен и стабилен тон в главов регистър, интониране, разчитане на хармония, акомпанимент на пиано.

3. Кои са трите най-важни неща за теб в музиката? Ще ти кажа моите, за да се ориентираш какъв е аспекта - динамика, фраза, слушане (в двойнствения му смисъл - слушане на музика и слушане в групата)

Не знам за три, за мен единственото важно е какъв е смисъла на това, което правиш-дали в музиката или не...

Изясниш ли си това, всичко друго намираш начин да го научиш

4. Какви биха били опорните точки, които би дала на един начинаещ басист? Да бъдат 3 да речем.

Не смея да давам съвети на басисти все още :nono:

5. Ако трябва да избереш един-единствен стил в който да свириш и да се развиваш, кой ще бъде той?

Импровизирана музика (като kolio_k)

6. Ако ще записваш твой албум и ти е предоставена възможност да избереш който и да е, кой ще бъде в тази формация?

Lauryn Hill- вокали, продуцент

Cornel C. Williams - бас, вокали

Omar Hakim - барабани

Тъп въпрос: (не знам дали е тенденция по принцип, не се познаваме) Защо си режеш косата късо, особено при положение, че изглеждаш зашеметително с по-дълга такава?

Мерси за комплимента. Незнам, харесвам се и с къса коса хахахх

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо - поздравления за музиката, която правиш! :thumbs_up: Пожелавам ти най-големи успехи!

Сега относно свиренето на бас. Казваш, че обичаш да не се забелязваш. Това означава ли, че ти харесва да свириш например като Matthew Pegg / бивш концертен басист на Jethro Tull определящ себе си като "стелт басист" - "стелт" бяха едни "невидими" самолети/? Този въпрос го задавам от позицията на бивш басист, който винаги е харесвал "видимо" свирене и изграждане на басовите партии в/у контрапунктични линии. Не станах басист поради некадърност и мързел, но това е една друга история. :punk_guitar:

Та накратко към какво свирене на баса се стремиш? Ти вече каза кои басисти харесваш, но все-пак човек харесва много видове музика, от които се влияе частично за да определи себе си, но в крайна сметка харесването е едно нещо - целите и желанията друго нещо.

 

П.П. Радвам се, че не разделяш басистите на контрабасисти и бас китаристи! :)

П.П.П. Съжалявам, ако въпросът ми е повторение на друг въпрос, чиито отговор не съм доразбрал.

Редактирано от yotzzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1.Доколко би могла да направиш компромис със стила,който харесваш и музиката , която свириш . Абе то много сложно излезе...примерно ..би ли свирила музика , която не ти допада за хонорар , който ти допада?

2.Как успяваш да бъдеш толкова отзивчива и добронамерена към всички във форума ? (това по скоро е комплимент , отколкото въпрос , ама нали тук се задават въпроси)

3.Свириш ли с перо понякога?

4.Как е баба ти? Ако е жива и здрава , да я позравиш !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@yotzzo:

 

Казваш, че обичаш да не се забелязваш. Това означава ли, че ти харесва да свириш например като Matthew Pegg ... определящ себе си като "стелт басист".... Та накратко към какво свирене на баса се стремиш?

 

Първо мерси за оценката и пожеланието :) .

Като басист работя по-често като "наемник" хехе. Т.е. по-често с хора, които не познавам. За целта се стремя да очертавам хармонията и ритъма възможно най-ясно така че да не бъркам никого и да помагам на тези, които имат тенденция да се губят. В гиговете, в които се свири авторска музика или стандарти общо взето на първото парче става ясно кой чете"мотамо" и очаква подобно поведение от теб, кой свири арпежи по хармонията, кой е учил наизуст, кой знае мелодията, кой знае къде е 1...абе въобще кой знае кое е парчето хахах...

Примерно, току що се връщам от гиг(заради който и отговора на въпросите на Sasho_Crasho беше доста лаконичен) с един квартет, към който се присъединих скоро. Нямаме барабанист. Когато репетираме с метронома всичко е ток...Обаче наживо...

По една или друга причина само аз и саксофонистката бяхме в час на абсолютно всички парчета.

Примерно свирихме Little sunflower. Китаристката твърдеше, че не ще ноти...три акорда били..Да де, три са...Само да знаеш и къде се сменят :secret: . Наложи ми се хем да и обясня "басово" къде свършва всеки 8ми такт

(което може да е по принцип работата на басиста в една джаз формация), хем да я подбутвам пеейки основната тема, защото се изгуби по време на солото си. За целта се забелязвах доста. Освен това не ме е страх, когато някой е несигурен в темпо/груув да "отпочна" парчето сама или пък когато някой омаже нещо да отвлека вниманието...мисля, че ми помага много това, че съм вокалист и фронт дама :) в няколко проекта и съм свикнала да съм готова да поема волана. Но не чувствам необходимост да" блесна" - това,е което имах предвид като казах, че предпочитам да не се забелязвам: не държа да имам соло, или нещо такова.Гледам да внимавам, да реагирам бързо когато се наложи. :thumbs_up:

Басовото свирене, което се стремя... Funky, groovy, запомнящо се, способно да подпали някой фитил сред останалите музиканти :punk_guitar: . Ще ми се да се чувствам сигурна в себе си, така както когато пея.

 

 

п.п. Между другото сега погледнах, че имам грешки в правописа (там където съм отговаряла на Babyface Bob...) :blush:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

..три акорда били..Да де, три са...Само да знаеш и къде се сменят :secret: . Наложи ми се хем да и обясня "басово" къде свършва всеки 8ми такт

Ааа, яли сме го тоя с трите акорда! :greenangel: Ясно, че обстоятелствата те принуждават. Въпросът е кефи ли те да си "стелт" или искаш да правиш и други неща - в случай че колегите са безпроблемни. Кефи ли те да го "размърдаш" баса или ти е по-кеф да го "заковеш"?/ И двата варианта предполагат фонкей и гроооуви. ;) Иначе чувам как пипаш, има тон, има груув! :thumbs_up:

П. П. Ако пак не е ясен въпроса - спирам да питам, явно не мога да се изразявам добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Басурендер

1.Доколко би могла да направиш компромис със стила,който харесваш и музиката , която свириш . Абе то много сложно излезе...примерно ..би ли свирила музика , която не ти допада за хонорар , който ти допада?

Накратко да. Правила съм го. И едва ли ще спра да го правя в близките 3 години, имайки предвид, че съм студентка... Затова и държа в "авторските" банди да не изпълняваме кавъри.

Сeщам се последния случай, в който ми стана адски гнусно...от себе си... Имах известни финансови затруднения: не се оправдавам, опитвам се да обясня ситуацията... Та единият китарист в WYMN ми се обади и ми каза:

"Имам предложение за един гиг, но ще свиря тази вечер, искаш ли го, 50 кинта и вечеря." На момента се съгласих.

Отидох, културни хора, ресторант, подредих си кубенцето, стойчицата, седнах си на столчето, вокал и китарка,

и почнах: моя песен/кавър да ги редувам. Забелязах, че бараманът се кефи, всички останали си боцкат пържолките и се замислих: "Какво по дяволите правя аз тук?!"

Eдинственото хубаво нещо беше, че изпях Happy birthday на едно детенце, което празнуваше с родителите си.

Така че не е дори до стила, дори не е до това дали свириш кавъри или авторска музика...а до това къде мислиш, че ти е мястото.

2.Как успяваш да бъдеш толкова отзивчива и добронамерена към всички във форума ? (това по скоро е комплимент , отколкото въпрос , ама нали тук се задават въпроси)

 

Не съм чак толкова отзивчива и добронамерена. По принцип бих тръгнала на нож ако някой е решил да се прави на умник, а според мен говори глупости. Малко не съм свикнала да си мълча, когато имам нещо за казване го правя. Аз пиша повече във вокалния раздел и то напоследък гледам да пиша там където мисля, че наистина мога да помогна, т.е. че насреща ще ме разберат или пиша ЛС, за да не става калабалък. Не знам за останалите музиканти, но ние певците имаме едно много особено его и мисля, че (по-специално за тези, които са в началото, но се сблъскали с определени трудности) , начинът, по който се дават съвети и предложения е от значение за създаването на едно доверие, върху което може да почне да се гради нещо. Ако някой ти каже "Бе не можеш да пееш", "нямаш глас" или подобни, а после ти каже "Свали си уроците на един кой си" е много по-вероятно да намразиш не само критика, но и този/тази да са издали уроците по пeeне..

Затова гледам да съм внимателна. Освен това в доста от случаите и аз съм ги преживяла или ги преживявам тези ситуации/проблеми.... И знам колко може да му стане мъчно на едно 15-16 годишно дете, когато примерно някой му се изрепчи: "Я па тоя/тая колко фалшиво пее!" Мисля, че словосъчетанието "фалшиво пеене" се използва най-вече от хора, които не са певци или които пеят, но не знаят как точно се случва това. А пък смисълът му е толкова всеобхватен и мистериозен: дали става дума за липса на контрол в определени части на гласа (особено при големи гласове), дали става дума за неспособност да се отличи посоката на мелодията, проблем с ориентацията в хармонията, неправилна артикулация, причините в повечето случаи извират от непознаването на гласа, а не от това, че "нямаш глас" тъй че нямало смисъл да продължаваш.... Говорим за хората, които изпитват нужда в себе си да пеят, да се изразяват музикално именно чрез пеене :secret:. Мда...аз пак поех в моята посока хехех

3.Свириш ли с перо понякога?

Не, не съм пробвала на баса. Ама на китарата бях голяма скръб като пробвах. :greenangel:

4.Как е баба ти? Ако е жива и здрава , да я поздравиш !

Мерси за поздравите. Тя почина, декември ще станат 2 години. Но усещах, че беше с мен като писах парчето за нея, ръчкаше ме да го свърша по-бързо и да не го бутна в някоя тетрадка :thumbs_up: и съм сигурна, че много се е зарадвала и се е посмяла. Мисли ме още май...

Аз имам мое си отношение към мъртвите и смъртта като част от живота. Примерно, трудно ми е да кажа "Лека му/и пръст" когато някой почине...Погребенията са ми абсурдни събития ... Не вярвам, че лежащият труп има нещо общо с моят близък човек, тъй като това, което е била същността му вече е напуснала това тяло... просто докато мога да си затворя очите и да им "чуя" гласа, са си живи за мен и си ги усещам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ yotzzo

Разбрах!! На 100% ме кефи да го размърдам, с хора, на които имам доверие!! хахахахах

Даже имам специален боен вик: едно каубойско :Йиииииихаааааа!" хахахха :greenangel::thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а ти да не си някой водолей?

 

като чета за отношението ти към смъртта

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво те зарежда освен музиката ?

 

Имала ли си моменти, в които нямаш желание да свириш ? Какво правиш тогава?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не чета форума внимателно напоследък и виж какво съм пропуснал! Първо добре дошла и второ много се радвам, че че има други ЮК базирани музиканти в този форум. Имам само един въпрос за сега:

- Има ли и ако има , каква разлика намираш м/у тукашната публика и нашенската (българската)? Аз имам и лично мнение по въпроса, но все пак исках да го сравня с това на други музикант, макар и с доста по-различен стил и вкус.

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Rocko Prestia?

Не че е "ординерен" де, просто си мисля, че е известен green_angel.gif ... басистът на Tower of power демек wink.gif .

 

хехехххехе

В 1-я момент прочетох Роко Простия :thumbs_up: и си викам ей к'ва звезда съм бил като басист, пък то някакъв друг агент. хехе

 

Един въпрос от вокалната част:

Учиш ли си текстовете де'а ...? че ми писна от Певци с листове

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.