Jump to content
Българският форум за музиканти

Cajon


Recommended Posts

наскоро си взех "нощтно шкафче за лупуркане" адски му се кефя , преди това съм свирил но на различни кахони (чужди)

 

ако някой има информация, уроци, знае пинизи някакви за свирене да ги сподели тук

 

техники на свирене, клипове семпли, сетове с кахон, стиловете подходящи за кахон, Озвучаването и всичко което ви интересува

 

ако щете и снимки на вашите шкафчета :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

човек, чувствай се свободен. на кахон можеш да имитираш барабани и перкусии. аз също се зарибих и се кефя много. май месец ходих до германия и се отбих в томан. пробвах всички кахони които имаше в магазина и най-добри за мен са шлагверк или там както се чете.

не ми се даваха толкова пари и с моя кумец (професионален дърводелец) реших да си направя. използвах череша, размерите са 30/30/50см. а за предна дъска ползвах 3мм шперплат от бреза. вътре сложих струни от китара, но не минават по цялата дължина на кахона, а само в двата горни ъгъла (диагонално) и ги натягам с ключ от китара, по един от всяка страна т.е. ползвам два ключа и две пети струни. в средата съм закрепил на една летвичка пружина от соло барабанче, която я срязах на две и опира в горния край на предната дъска.

отвора отзад е малко в горния край и е с диаметър 12 см. лакирах с лак на водна основа и стана като купен.

звука е по-добър от който и да е кахон, който пробвах в томан.

сега мисля да правя изцяло шперплатен, за да видя как ще звучи, а и ми е интересно да се занимавам. поне не струва много пари като разход, а кефа е голям.

моя съвет е гледай в ютубата, свири си сам, и напредъка идва.

от това чудо се вадят доста разнообразни звуци.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

с опънати струни от китара вътре? и какъв е ефектът, че ми стана интересно? би било много яко един постоянен drone да идва от кахона...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

струните са допрени до предната дъска, така че само придават звук като от соло барабан. не звучат в тон.

поставени са по тоя начин, само че аз не съм направил цяла рамка от дърво, а п-образ (само горната половина), която ми е достатъчна да поставя струните. от страни има по 3 дупчици през които минават струните, а отгоре 6 дупки.

ключовете са хванати на страничните стени на кахона.

около тези струни допълнително преплетох още една струна между тях и предната дъска и заедно с пружината от соло барабанчето се получи много богат снеър ефект. става и без тези струни, а само с пружина от соло барабан. втория кахон мисля да е с две пружини (общо четири половинки) и мисля, че ще звучи много добре.

като го озвуча с микрофон (според мен се получава по-добър звук като микрофона се постави зад задния отвор) почти няма разлика от звука на соло барабан.

като го бия в средата звучи много басово, а в самите ъгли звука е като от някаква перкусия.

евтините кахони на сонор са с някакви бамбукови пръчици вместо струни и звучат ужасно. аз мислих да си купувам, но добре, че ги видях "на живо" в томан. те са пародия на кахон.

http://www.thomann.de/gb/sonor_caj_cajon_standard.htm

за този става въпрос

 

този www.thomann.de/gb/schalloch_cajon_modell_braun.htm

не е лош. по лиценз на майнл е, но предната дъска е мноого дебела и след 15 мин. свирене ще имаш мазоли (тона се извлича със сила), а и тая дебелина губи богатството на тона.

 

този http://www.thomann.de/gb/meinl_caj3mbm_cajon.htm не е лош.

като цена качество си струва, а и в бг се продават по-евтино.

 

SCHLAGWERK са най-добре. пробвах десетки кахони и това са моите впечатления.

 

 

http://www.thomann.de/gb/schlagwerk_bc452_basscajon.htm

 

тоя бас кахон е с много широки пружини от соло барабан, по-дебела предна стена и няма отвор отзад. има едни дунапрени, които регулират натиска на пружините с един винт, но не е много "звучен".

 

пиша за хора които са решили да си купуват кахон и не са ориентирани.

моят съвет е направи си сам.

гледах и джембета..........,ама за юбаво джембе си тре'ат бая пари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

от къде намери дървена плоча за отпред

 

моя е със сменена ама е шит щото и шперплат не резонира много добре

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И още нещо за пружините...ако ги направя по същия начин, както се опъват струните... или пружините трябва да са свободни от едната страна?

 

Струните (от класическа китара 1-2-3 струни ) се опъват по предната дъска така че цялата струна да ляга върху предната дъска и се натягат в зависимост от това колко стегнат иска да е снеър-а на инструмента и за каква музика го ползваш. Румба, фламенко и прочие неща се свирят с по отпуснат снеър където има и повече чувствителност и повече различни тембри на инструмента. Ако се ползва за съвременна музика се иска по-стегнат снеър за по-режещ звук на високите тонове

 

Не отговори на въпроса ми каква ти е предната плоча и от къде я намери ... ? :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пиша за хора които са решили да си купуват кахон и не са ориентирани.

моят съвет е направи си сам.

Мене ме интересува калъф за кахон. Продават ли се готови в магазините, или само по поръчка. Ако, някой продава калъф под 40 лв, един приятел търси да си купи.

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пиша за хора които са решили да си купуват кахон и не са ориентирани.

моят съвет е направи си сам.

Мене ме интересува калъф за кахон. Продават ли се готови в магазините, или само по поръчка. Ако, някой продава калъф под 40 лв, един приятел търси да си купи.

 

 

Има да се продават и то доста добри http://www.thomann.de/gb/millenium_classic...bccc6bff125d08e

 

за Жалост не в БГ :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моя Cajon звучи така записах го току що в нас с кондензаторен микрофон М-audio Luna с малко компресия без никакъв еквалайзер и без поп щийлд.

CAJON TEST PETERKO

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

понеже получих няколко лични с въпроси пиша и тук.

от струните за китара май няма много смисъл. хубавия снеър става със струни от солобарабан (разрезани на две) и се слагат като четки, така че върха им да е в горната част на предната стена. отзад пружините съм ги хванал с винтчета за дърво в една летвичка, която минава напречно на кахона и стои в едни П-образно изрязани летвички (по една от всяка стена) хванати с епоксидна смола за страничните стени. така може по всяко време да издърпаш летвичката с пружините и кахона да е безструнен.

тези дни ще махам струните от китара на масивния кахон.

направих и шперплатения, но не намерих 3мм шперплат. опитах с 4мм, но не става добре.видях ,че tycoon имат модели от плексиглас и купих 3мм черен плексиглас. на визия кахона е много добре, но като звук не много.

има много хубав и плътен бас, има и снеър, но няма перкусионните удари като го бия в самия ъгъл.

ще ходя при един човек, който прави буков шперплат, но също най-тънкия е 4мм.

надявам се да ми направи 3мм и ще сменя плексигласа.

важно за звука е задната стена (тая с дупката) да е по-тънка (например 8мм) затова ако правя пак масивен отзад мисля да сложа пак шперплат, щото масив 8мм може да се спука.

тези дни ще ги снимам и ще пусна снимки.

ако успея да се оправя ще пусна и семпли.

 

за визията...шперплатения го лакирах с тъмен водоразтворим лак палисандър, след изсъхването го ш;лайфнах добре с виброшлаиф и фина шкурка 220 май беше. така фладера стана много красив и не много тъмен. после го лакирах пак с безцветен и стана магията.

същото ще направя и с масивния, който е с 2 слоя палисандър и ми стои тъмен. ще го шлайфна хубаво и после с безцветен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.