Jump to content
Българският форум за музиканти

Направи си сам


Recommended Posts

имам една стара китара с която съм решил да си поиграя, та следните две въпросчета:

 

- бях чел някъде че лака по грифа било хубаво да се махне (наскоро видях и на една позната на цигулката че няма лак- тя твърди че е от свирене ама на мен не ми се вярва ;-) та има ли смисъл да го махам и какви ще са резултатите

 

- понеjе очевидно имам достатъчно свободно време и jелание да си прецакам китарата ;-) съм решил да си направq грифа "scalloped", като на YJM. свирил ли е нqкои на такъв гриф и какви са му впечатленията

 

добавка:

ще мога ли след това да сменq праговете

 

мерси

Редактирано от chacho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

то и един приятел имаше една много стара китара. подарена му от някакьв си пияница. и май ништо не стана

:read: :read: :read: :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Chacho,има фингърборди които са лакирани и такива ,които не са .

Лакирват се тези от светло дърво като клен например за да не се замърсяват лесно.Направените от палисандър или абанос не се лакират а се подхранват периодично с синтетични масла.Ако фингърборда на цигулката на приателката ти е направен от дърво различно от абаноса най вероятно е байцвано и лакирано за да е черно но ако е от абанос не се лакирва също.

Този вид фингърборди scalloped са за свобода в техниката с вибратото ,поне аз така си мисла .Прави се с резбарски длета после се довършва с полуобла пила и накрая с шкурки.Пази прагчетата от нараняване с пилата!!!Не прекалявай с дълбочината на каналите.

Успех !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мерси за отговора, но явно не съм си формулирал правилно въпросите:

 

- става дума за лака (финиша) по задната част на грифа, не за фингер боард-а

 

- за "scalloped" грифа имам представа как се прави и за какво слуjи (поне доколкото съм намерил в нета ;-), но по-скоро искам да знам дали някои е свирил вече на такова jивотно и какво има да каjе. чел съм че като свикне венъj човек му става много хубаво :( но пък от друга страна не било толкова лесно това свикване. също така незнам как стои въпроса със смяната на праговете при такъв гриф

 

аиде мерси ъгейн :(

 

:violin: :violin: :violin:

 

p.s.: ако някои ми каjе как се пише 'j' на латиница, така че да излезе като 'j' на кирилица ще съм му благодарен

Редактирано от chacho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми аз като последния левак :) ползвам от един сайт някъв конветер тъй че твойто не работи. ма в крайна сметка разбрах как се прави :) мерси все пак

 

жжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжж

 

:happy::happy::happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Желанието за експерименти е пофално за прецакване не :happy:

Scalloped гриф не се прави толкова лесно колкото изглежда и изисква огромно търпение. Един познат от гитар.цом се беше заловил с това и откара една седмица като почти само тва правеше, защото го правеше страшно бавно за да не си скапе китарата.

Ето тук един юнак се опитва да го прави по юнашки непрепоръчителен начин (добре е прагчетата да се покрият с хартиено тиксо или неква лента от сорта, и да се фане китарката стабилно със стяги, че така ше си направиш от прагчетата още един nut :happy: ) още повече като му гледам супер джъмбо прагчетата е абсолютно тъпа идея да си прави и scalloping. Сега дали са необходими резбарски инструменти или не е отделен въпрос - аз секви герои съм виждал със всичко да пробват - включително един беше постигнал относително добри резултати със швейцарско ножче (пак у гитар.цом) :happy:

Oсвен това на този вид гриф ще трябва да се учиш да свириш отново....:)

 

Лака може да го разкараш ама задължително трябва да го импрегнираш и обработиш след това дървото, 'щото иначе ще се разпадне след няколко месеца...

Редактирано от synchu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако махаш лака не е зле да минеш гърба на грифа с някакво натурално масло. Мажеш, изчакваш 3-5 мин. и забърсваш остатъка. Периодично (месец?) повтаряш операцият. Целта не е да си пропиеш грифа с мас, а да му осигуриш накаква защита от мръсотия, пот, влага и пр.

 

 

Това се предлага като екстра от някои производители на китари за хора, които твърдят че лака им пречи (лепне и забавя плъзгането на ръката).

 

 

В БГ не можеш да намериш този вид масла които ползват на Запад, но аз съм постигал прилични резултати с кокосово масло (2-3 лв., продава се като козметичен продукт).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми аз не съм в БГ, тъй че ако ме открехнеш за какви масла става дума, няма да ти се разсърдя :) а като ми остане време ще рендосам грифа, пък каквото ще да става

 

мерси много

 

:rolleyes:<_<:happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако лакът е лъскав и искаш да направиш повърхността на грифа матова, за да е по-удобно за ръцете, не е необходимо да го махаш. Взимаш фина водна шкурка (600 или 1000 напр) и минаваш повърхността на грифа, но внимателно, така че да не се наруши покритието. После изсушаваш и минаваш старателно с някакъв памучен парцал примерно. Получената повърхност е много по-удобна за свирене.

Иначе аз не съм много фен на махането а лака на грифа (ако вече е лакиран), защото той предпазва все пак от навлизането на влага (и други неща) в грифа

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

значи ако го мина само леко, няма нужда до го мажа с глупости после, а ще има същия ефект, така ли? бтw, ще стане ли с стоманена вълна 000- незнам дали така се казва, ама имам предвид тва дето прилича на телче за миене на чиний, само дето е много по фино :rolleyes: щот имам в излишък, не за друго

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи ако го минеш леко, така че да си остане лака на грифа, не трябва да го мажеш. Мазането се прави ако няма лак, за да се предпази самия гриф.

А това за което говориш се използва за полиране след шкурката, то е много фино. Аз бих ти препоръчал първо с шкрка 1000 (незнам къде си, но в БГ един лист е под левче), която леко се намокря периодически като работиш с нея, докато се махне лъскавината от лака, и след това можеш да го полираш и с това дето го имаш, но не прекалено, защото нали точно това искаш да е матова повърхността :rolleyes:

Редактирано от pacman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ок, мерси много :rolleyes: ще поспестявам от закуски няколко седмици и ще си купя един лист шкурка и ще си по ползвам със здраве <_<

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да пробваш да теглиш кредит за целта....

 

Или да помолиш да ти отрежат едно малко парченце в магазина, ако един цял лист ти е много <_ src="%7B___base_url___%7D/uploads/emoticons/default_rolleyes.gif" alt=":rolleyes:">:happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.