Jump to content
Българският форум за музиканти

На горещия стол Kolio_k


Recommended Posts

Най-лесния начин да се научи наизуст...аз лично имам голям проблем с това, за това питам... :) М/у другото, напоследък съм се запалил да слушам соловите неща на Steve Morse и доста ми харесват. Имаш ли мнение за тях, пък и за него, като музикант?

Редактирано от CursedSoul
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 95
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Драги Кольо_К:)

 

Винаги съм чел с интерес какво пишеш и съм се забавлявал на умението ти да носиш идиотски шапки свирейки жестоко в хоум мейд филмчета:) Вдъхновяващо е! Имам два въпроса към теб - технологичен и чисто емоционален.

 

1. Споделяш ли мнението, че почти!!! от всеки китарен ефект или усилвател, може да се извади приличен тон? В смисъл безумното купуване и продаване на какво ли е продиктувано от "не мога" и "мързи ме", а не от "то не може да извади желания звук".

 

2. Има ли още усещането Rock&Roll в теб?

 

Благодаря предварително и чакам ново клипче с шапка:thumbup:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За някои неща вече частично стана въпрос, но все пак ето и моите въпроси:

 

Доколко самокритичен си към собственото си представяне след гиг? Опитваш ли се да записваш гиговете и след това да анализираш какво си свирил или просто гледаш напред и не се замисляш чак толкова?

 

Оказват ли влияние върху качеството на свиренето ти разни организационни неуредици или дребни спречквания с други музиканти точно преди концерт и как се справяш с такива моменти (в повечето случаи с група в състав над 5 човека според мен е невъзможно да няма леки търкания поне от време на време)?

 

Както се вижда от постовете ти си се срещал/свирил с доста известни джаз музиканти, кой ти е направил най-голямо впечатление и защо (чисто като комуникация/поведение)?

 

Ако се абстрахираме от финансови въпроси и трябва да сформираш проект, където ти да си бенд лидер - какъв стил ще свирите, колко на брой музиканти ще включва и съответно какви инструменти?

 

И аз съм от тези, които чакат да излезе CD от онзи проект от авторска музика :thumbs_up:.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@CursedSoul

 

Аз лично, що се отнася до джазови парчета, се опитвам, преди да ги уча на изуст да им направя бръз анализ, да си набележа къде има мотивни идеи, въпрос - отговор, типични важни гласоводения в мелодията и тн. Един вид, да си изясня основната конструкция. След като веднъж добия общата картина и един вид мога да чуя най общо парчето в главата си, наизустяването идва от самосебеси в процеса на разучаване на най подходящи пръстовки и тн.

 

Също е важно да се анализира добре хармонията и да се опитаме да помним функционално, а не акорд по акорд. Така, поради често срещаните типични, хармонични ходове, се налага да помним групи вместо отделни акорди, което , лично мен много ме улеснява

 

Тоест мисля като

 

2ра, 5та 1ва в прогресии

 

1ва, 2ра странична домонанта, 2ра, 5та 1ва

 

1ва, 4та, 4та минор 1ва

 

И тн, и тн

 

@Борето

 

1. Споделяш ли мнението, че почти!!! от всеки китарен ефект или усилвател, може да се извади приличен тон? В смисъл безумното купуване и продаване на какво ли е продиктувано от "не мога" и "мързи ме", а не от "то не може да извади желания звук"

 

И да и не. От една страна с два, три читави педала, мога да изкарам почти всеки звук, който ми е нужен (аз съм на мнение, че фазовите ефекти, по скоро развалят звука, отколкото да допринасят с нещо за оправянето, затова единствения, който използвам и то рядко и по специфичен начин е Хорус), но пък имам две щайги овърдрайви, продължавам да си купувам още и си ги харесвам всички, защото всеки път в който реша, че ще продам някой, защото не ми трябва, обикновено ми става криво и размислям

 

Краста :hysterical:

 

2. Има ли още усещането Rock&Roll в теб?

 

Мисля, че да :music336: , поне доколкото някога го е имало

 

@anadem

 

Доколко самокритичен си към собственото си представяне след гиг? Опитваш ли се да записваш гиговете и след това да анализираш какво си свирил или просто гледаш напред и не се замисляш чак толкова?

 

Страшно много, до степен, че обикновено като си чуя свиренето на запис ми се драйфа :) . Болезнено съм чувствителен на тема прецизност, особено в ритмическо (и микро ритмическо) отношение и си мечтая за времето, когато като чуя мой запис, ще мога да се притеснявам само за музикалната страна на нещата, а не за технически недоразумения, каквито най често са ми присъщи.

 

Оказват ли влияние върху качеството на свиренето ти разни организационни неуредици или дребни спречквания с други музиканти точно преди концерт и как се справяш с такива моменти (в повечето случаи с група в състав над 5 човека според мен е невъзможно да няма леки търкания поне от време на време)?

 

По принцип да, що се отнася до спречквания, но много рядко ми се случват. В професионална среда, всеки е наясно, че същите трябва да се избягват и прави всичко възможно това да е така. В края на краищата, нямам нищо да деля с хората, с които свиря. Парите са регламентирани с договори, а що се отнася до толерантност и търпимост, хората из Европа, (с които съм свирил де), са много напред спрямо нас

 

 

Що се отнася до технически неуредици, такива има много рядко и не са мой проблем. Моя отговорност е само личния ми баклайн. Имам два ампа обикновено, в случай че единия спре и минимум две китари. Ако от там нататък, нещо не е вред, отговорността не моя и съответно малко ме интересува

 

Както се вижда от постовете ти си се срещал/свирил с доста известни джаз музиканти, кой ти е направил най-голямо впечатление и защо (чисто като комуникация/поведение)?

 

Ами те са хора, като всички други, някои (повечето) са супер свестни, земни, готини, приятелски настроени итн. Други са задници.

Това, което най много харесвам при наистина големите музиканти е факта, че вече нищо не искат да доказват и заради това музиката им е много истинска

 

Ако се абстрахираме от финансови въпроси и трябва да сформираш проект, където ти да си бенд лидер - какъв стил ще свирите, колко на брой музиканти ще включва и съответно какви инструменти?

 

Ако записвам моя си музика, бих се спрял на 4тет или 5тет, съответно с 1на или 2 тръби (сакс, предпочитам алто и тромпет например).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Да разбираме, че това е най добрия звук който си правил, но даже и той не ти харесва? Какво ли остава за другите звуци, по малко добрите. Сигурно си много нещастен

 

 

--------------------

 

Чета си ЛСтата"

С всички които не ти харесват ли се отнасяш така?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Откъде си извади извода , че не те харесвам :) ?, аз в интерес на истината въобще не те познавам, за да те харесвам или не. Харесването или не, поне при мен, изисква някаква познаване на съответния чоек. Просто отговорих на поста ти

 

....Дори и най малките неща са от значение!БТР имаха концерт в нашето "село" Преди концерта им се повреди захранването на пулта,наложи се да го оправя.Да ама не,по време на концерта започна да прекъсва кабела на микрофона на Наско.Апаратерата JBL,но кокво от това-гафа си е налице Не съм правил по-добър звук,но въпреки това не ми хареса .....

 

Разбира се е възможно и да не съм разбрал какво имаш предвид, в който случай се извинявам :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип (при мен), колкото повече свиря, толкова по-малко слушам. Става дума за музиката - примерно ако преди слушах Smells like teen spirit, то сега я слушам само, когато я и свиря. И при теб ли е така?

 

И друго - идваш ли си в България, и като си идваш, даваш ли уроци (жалко, че си от Пловдив. :rolleyes: ) ?

 

И като споменах Нирвана - как си обясняваш такива явления като грънджа ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Епикурейство, аскетизъм или табиет ( нещото по средата на предните две)?

 

Това лято, кои са ти любимите напитки?

 

Как загравяш преди гиг?

 

Как получаваш инспирация да твориш авторски неща ( и от какво)?

 

Мисли относно кавър репертоар и авторска музика ?

 

ПС - поздравявам те, за това че си един от най-активните потребители с полезни мнения и съвети,

не криещ нищо от знанията си!

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Yo The Real

 

По принцип давам консултации на евентуалните желаещи, обикновено не се застоявам повече от 2 седмици и нямам време за повече

 

И като споменах Нирвана - как си обясняваш такива явления като грънджа ?

 

Когато съответния стил излезе, никак не ми хареса, от тогава въобще не съм слушал такава музика, така че спокойно мога да кажа, че си нямам никаква представа от него.

 

@TONY

 

Епикурейство, аскетизъм или табиет ( нещото по средата на предните две)?

 

Не мисля, че се вписвам особено добре в която и да е от категориите, но ако трябва да избирам, мисля че съм най близо до табиет типажа

 

Как получаваш инспирация да твориш авторски неща ( и от какво)?

 

Не се занимавам много често с писане на авторска музика, но поне досега, винаги ми е хрумвала някаква идея (мотив, риф, хармония), който в последствие разработвам докато ми хареса (ако.., най често не ми харесват и ги зарязвам). Не мисля, че имам някакво специално вдъхновение.

 

За разлика от много хора тук, аз лично нямам нищо против кавъртите, стига да са изсвирени добре. Все пак ако зависи от мен, бих предпочел да свиря авторска музика, по интересно е това да свириш парчета, които си чувал стотици пъти.

 

ПС - поздравявам те, за това че си един от най-активните потребители с полезни мнения и съвети,

не криещ нищо от знанията си!

 

Благодаря ти много, радвам се , че така мислиш

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси, не си казал , не сме направили :) , само дето, от гледна точка на разстоянията, ще е малко трудно :)

 

Обичам чистия, натурален саунд, а според мен, намесата на фазови ефекти доста го разводнява. Това вече наистина си е въпрос на вкус.

 

Но по принцип изпозлвам Ривърб педал, когато свиря определени работи той се явява важна част саунда ми в тези случаи. Напоследък обаче не съм на тази вълна

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поизпуснах доста от развитието в "Стола", бях зает - но мисля имаше разбирателство темите да не се закриват и докато има въпроси, отговарящите да си поглеждат от време на време и да отговарят. Та се възполвам с два (само) незададени досега въпроса:

 

1. Telecaster - на някои твои любими китаристи е основен, а май не го виждам в колекцията ти? Имаш ли и него, имал ли си, планираш ли да си вземеш? Какво ти (не ти) харесва в него?

 

2. Chicken Pickin' - арсеналът на разностранния електрически китарист не би бил пълен без това - пробвал ли си се? (В духа на Hellecasters, Albert Lee и подобни)? Ако си го правил - би ли пуснал някой видео-'урок' или просто показнО?

 

3. Немузикален въпрос: как съчетаваш мързела и трудолюбието си? :) Имам предвид завидната желязна дисциплина и упоритост когато упражняваш и усъвършенстваш изпълнителските си умения, от една страна - и, от друга, сравнително неохотния подход и липсата на амбиция (като че ли?) да копаеш за изява - лична, солова, авторска - каквато отдавна заслужаваш (итова не е мнение само на феновете от форума)?

 

Благодаря и пожелавам максимално удовлетворение от всичките ти занимания!

Редактирано от Бицев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@БИЦЕВ

 

1. Telecaster - на някои твои любими китаристи е основен, а май не го виждам в колекцията ти? Имаш ли и него, имал ли си, планираш ли да си вземеш? Какво ти (не ти) харесва в него?

 

Имал съм два досега, един Ямаха /Майк Стърн и един Блейд. Грифовете и на двата не ми бяха особено удобни. По принцип искам да си купя един Американ Стандарт от 80те, но не съм опрял още до него

 

2. Chicken Pickin' - арсеналът на разностранния електрически китарист не би бил пълен без това - пробвал ли си се? (В духа на Hellecasters, Albert Lee и подобни)? Ако си го правил - би ли пуснал някой видео-'урок' или просто показнО?

 

Използвам подобна техника, но само когато акомпанирам или при солиране, когато свиря широки интервали или искам да свиря по полифонично. Но съм далеч от пълноценно свирене на Chicken Pickin, та не мисля да го демонстрирам в публичното пространство :)

 

 

3. Немузикален въпрос: как съчетаваш мързела и трудолюбието си? Имам предвид завидната желязна дисциплина и упоритост когато упражняваш и усъвършенстваш изпълнителските си умения, от една страна - и, от друга, сравнително неохотния подход и липсата на амбиция (като че ли?) да копаеш за изява - лична, солова, авторска - каквато отдавна заслужаваш (итова не е мнение само на феновете от форума)?

 

Аз наистина съм доста мързелив, но не що се отнася до свирене :hysterical: , за сметка на това, за всичко друго

 

Но си напълно прав, що се отнася до неохотноста ми по отношение на изяви, доколкото става въпрос за такива на мое име (иначе свиря доста много и съм записал приличен брой ЦДта). Но това не се дължи на мързел

Просто не искам да запиша нещо и да закача името си на него, ако няма да съм 100% (или поне 50 :hysterical: ) доволен и до някаква степен горд от резултата. Според мен, още не съм достигнал необходимото качество на свирене, за да се концентрирам само върху музиката, без да се боря с технически недоразумения в свиренето си. Не съм чул в нито един от записите на хора, които наистина харесвам, небивалиците, които често чувам в моите. И понеже си ги знам, работя да си ги поочовеча. Когато (и ако) реша , че съм доволен до някаква степен от постигнатото, ще се замисля и за по нататък. Чувал съм прекалено много записи на хора, които свирят добре и мислят прекрасна музика, но са немарливи към детайлите и резултатът, поне според мен (а това си е въпрос на вкус) не е достатъчно задоволителен.

 

Аз се занимавам сравнително отскоро (7 години) сериозно със свирене, преди това просто свирех няколко хватки и блус пинизи от любими ми музиканти. Имам още хляб да ям, преди да се взема на сериозно :greenball:

 

Но иначе амбиции си имам, просто нещото , което винаги ме е дразнило са амбициите и претенциите, без нужното покритие. Предполагам, че е доста неправилно да разправяш, че не се харесваш, когато почти всички музиканти други правят обратното (най вероятно с маркетингова цел, не е лесно да се продаваш, като сам казваш, че не си достатъчно добър :godbless: ), но аз просто не мога иначе, поне на този етап, светът е прекалено пълен с невероятни музиканти и аз не съм глух :hooray:

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз наистина съм доста мързелив, но не що се отнася до свирене :) , за сметка на това, за всичко друго

 

Коя зодия си?

 

 

( и съм така ;) )(че и за свиренето, явно не съм достатъчно трудолюбив, но поне имам хъс)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.