Jump to content
Българският форум за музиканти

На горещия стол Kolio_k


Recommended Posts

  • Отговори 95
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

@ L.K.

Кажи нещо за динамиката - галиш ли струните или блъскаш?

 

Динамиката е изразно средство, особено важно при свиренето с по малко гейн. Дали свиря силно или леко си зависи от съответната музикална ситуация. Но съм работил години наред (и още го правя), за да се науча да свиря динамично

 

@Басурендер

1. Чувстваш ли се кофти , когато си "наемник" ...свириш , това , което се иска от теб, а не това , което ти мислиш , че трябва да изсвириш?

 

Ни най малко. Според мен, когато участваш в нечий проект като сайдмен, е форма на професионализъм да се съобразяваш с това, което се иска от теб и да го правиш по възможно най добрия начин. А и един музикант, даже без да иска оставя по нещо от собствения си почерк така или иначе

 

2. Можеш ли да изразиш себе си с инструмент , който не ти допада..Примерно трябва да излезеш с неудобна или недобре звучаща китара?

 

Бих могъл, ако случая не е фатален (тоест китарата да е изключително зле), но като цяло съм свикнал на добри инструменти и би ми било дискомфортно

 

3.Коя концепция за създаване на една песен в група повече ти допада (не джаз...примерно рок)

- да има човек , който знае какво иска да направи и да бъде нещо като лидер, да обясни концепцията и другите да го последват

- всеки от групата да си генерира сам идеите

 

Това зависи от стиловата насоченост, поен за мен. Когато се свири музика базирана до голяма степен на импровизация, е хубаво всеки да участва креативно в създаването на музиката. Няколкото подобни проекта , в които съм участвал по сериозно, добиваха много интересно и доста индивидуално звучене благодарение на това. Но това не се получава винаги, необходими са подходящите хора, които да имат сходен вкус, дисшиплина, необходимата подготовка и най важното (за мен) да не са музикални егоисти, ако мога така да се изразя, тоест свиренето им да цели да част от нещо общо, а не да изпъкват

 

От друга страна, когато свиря поп или рок, предпочитам проектът да си има един вид музикален директор. Така работата се върши бързо и качествено, а бандата звучи стегнато и единно.

@Yo The Real

 

Има ли начин и какъв е той България да се пребори с чалгата и да се прокара в България отново рока, блуса и т.н.?

 

Според мен не, хората в нашия регион си имат определен вкус, който твърдо не е базиран на рок и блус, а и не е нужно. Поп- фолкът е естествената, лесно смилаема и приемана музика на региона. Същото е и на всякъде другаде, със шлагерите в немско говоряща Европа например или с кънтрито в Щатите. Разликата е, че при нас процента на на харесващите местния фол е по голям. Не знам на какво се дължи, но мисля, че на балканите по принцип е така. Не съм особено запознат. А тук във форума, под рок обикновено се разбира метъл, същият отдавна вече не е особено популярен по света така или иначе. Не че си няма фенове де, но чисто статистически, са малко сравнени с тези на други жанрове

 

@Свириш ли музика от/на български автори/изпълнители?

 

Рядко, нос удоволствие. През Октомври (мисля, че на 7ми), ще свиря на джаз фестивала в Пловдив. Формацията е квартет (две китари, бас и ударни) и ще свирим само парчета на Веселин Койчев, както и мои.

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря!

 

Рече метъл, та се сетих:

Кой път е по-добре да поеме младият китарист? Към китарата като инструмент или към метъла като музика?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е виж, това вече не знам :icon_shithappens: . Мисля, че определящ в случая, трябва да е вкусът на свирещия. От опит (с цигулката) знам, че на сила хубост не става. Човек трябва да свири с мерак, останалото си идва с времето. Ако човек харесва и слуша предимно метъл, едва ли има смисъл да се насилва да свири джаз, примерно. А и няма да се получи.

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здарсти друже!

 

1--

Какво стана с едно парче,което беше пускал тук преди време??

Беше цигулка,китара и барабани.

Интересно аранжирана,оригинална,и страхотно изсвирената композиция

само идеа ли е или заявка за такъв тип проект??

 

2--

1% талант и 99% процента труд или обратното?(мисля,че отговора на този въпрос ще бъде полезен за по-вечето от форума)

 

3--

Кафенцето --- със или без сметана???:icon_shithappens:)))

Редактирано от tocata
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет,Кольо!

 

1.Алтернейт пикинг или економи използваш повече?

2.Легатото и с дърпане (пул-оф) или само с удари (хамър-он) ?

3.Колко дебели и с каква форма са перата,които ползваш?

4.Има ли готови твои идеи,които възнамеряваш да запишеш?

5.Има ли издаден албум с твое участие и ако да как може да го чуем?

6.Какво предпочиташ да слушаш концертни или студийни записи?

7.Кефиш ли се на Франк Гамбале?

8.Мечтания ти риг е... ?

9.Бира-каква?

 

Стига толкова,че прекалих май :icon_shithappens:

Редактирано от рахата
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти, баш ми е драго да те видя тук, все се надявам някой път да се засечем да си побъбрим и наживо на по кафенце :icon_shithappens:

 

1. Парчето беше част от демо СД, което направихме преди време със съответния квартет, за един микро тур навремето. Засега не се очертава нищо на този форнт. Но много се радвам, че ти е допаднало и благодаря за хубавите думи

 

2. Аз съм един от най не талантливите хора, които познавам, що се отнася до това, че бавно уча нещата и бързо ги забравям. Така, че мисля, че съм живото доказателство, някой може да се понаучи да свири и без "Господ да му е турнал китарата в ръцете " . Само мерак да има (и все пак 1ният процент де)

 

3. Задължително със сметана, ако може с две :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Рахата

 

1.Алтернейт пикинг или економи използваш повече?

 

Почти винаги използвам алтернейт, като го комбинирам с легато. Лично за мен, алтернейта, макар и по труден в по бързи темпа, води до по добър контрол върху тона, а и е много по подходящ при свирене на по комплексни ритмики. Освен това е и по динамичен, поради което е почти незаменим, когато искаме да акцентуваме важни от метрумна гледна точка тонове от фразата в по бързи темпа. Това последното, май е непостижимо в такава степен с други техники (разбира се става и с легато, но тогава трябва да свирим със специално пригодени пръстовки, а това е доста ограничаващо).

 

Но понякога, при много бързи фрази, все пак използвам и суип (аз така го наричам, макар и май не е съвсем правилно)

 

 

2.Легатото и с дърпане (пул-оф) или само с удари (хамър-он) ?

 

Винаги изпозвам и пул/офи, навик ми е. Но смятам в бъдеще да поработя и върху другия вариант, води до много красиво и плавно легато, пул-офите звучат повече като свирене с перо, особено ако свирещият се съобразява и използва перото по тихо, за да изравни силата на пикване с пул-офа.

 

3.Колко дебели и с каква форма са перата,които ползваш?

 

1мм, обикновено Гибсън, стандартна форма

 

4.Има ли готови твои идеи,които възнамеряваш да запишеш?

 

Имам , макар и не много, но сигурно достатъчни за едно ЦД. проблемът ми е само в това, че не мисля, че ми е дошло времето да издам албум на мое име, просто не се харесвам достатъчно като свирач. Смятам да поработя още няколко години над себе си

 

5.Има ли издаден албум с твое участие и ако да как може да го чуем?

 

През годините съм участвал в доста ЦДта, не помня подробности за всички всички, но по спомени>

 

Първото ЦД, в което съм участвал беше в албума на Елена Колева, някъде около 94та, За съжаление не помня името, но беше с Елена Колева, Васил Пармаков, Христо Йоцов, Пламен Жечев. Имаше и духачи, но вече ми се губи :D

 

По късно вече с Борислав Ясенов в албума му "Там, където..." май беше издаден от Рива Саунд

 

С Николай Урумов в албума му Сам

 

С Injazztigator -The Grammar Of Life 2005

 

C Funky Brotherhood - Try It

 

C Swiss Jazz Orchestra - Buebetreum

 

C Markus Stockhausen,SJO,Camerata Bern - SYMPHONIC COLOURS

 

C NGO - Next Generation Orchestra EP

 

Има и още няколко, но да не досаждам, че стана като дискография в Уебсайт. Предполагам, че някои от тях могат да се намерят в Itunes, но за Българските, понятие си нямам :)

 

6.Какво предпочиташ да слушаш концертни или студийни записи?

 

Ами май никога не съм имал предпочитания по въпроса.

 

7.Кефиш ли се на Франк Гамбале?

 

Не ми е любим, но е невероятен китарист. Всеобхватен направо, що се отнася до техника :godbless:

 

8.Мечтания ти риг е... ?

 

Ами не знам, още не съм го открил. Като го направя, ще се напъна и ще си го купя. Но едно нещо съм разбрал отдавна. Като харесам нечий саунд и после си купя това, с което човека свири, като свиря пак звучи като мен /също като при снимките, магаре седяло, магаре излязло

 

Колкото до бирата, напоследък най много си падам по Feldschlossen

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май за всеки е различно, аз почти не пия обикновено. Само когато съм във ваканция. Но преди 10тина години не се качвах на сцена без 200 грама джинец. Само че тогава свирех предимно рок и някак си ставаше гот. Сега ако пия една бира преди гиг, тайминга ми отива на кино.

 

Иначе биричка след работа си е голямо густо :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1) Ако трябва да останеш само с една китара (хипотетично), коя би избрал?

Марка, модел? Можеш да кажеш и такава, която не си имал.

Задавам ти този въпрос, защото на мен ми се наложи. :) Тогава имах 17 броя.

 

2)Коя е най-практичната китара?

3)А най-добрата?

4)Усилвател?

 

Мога да си задавам въпроси в този контекст, ама няма да те гърча :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как/къде си се представяш ако беше останал в България?

...а ако не се беше родил тук (а където си избереш - къде?) и съответно, не си имал никакви пречки, че дори и късмет?

 

Питам от музикантска гледна точка и оставям въпросите "по-широки", за да може отговорът да е по-подробен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май съм внесъл малко неяснота и се поправям:

 

"...а ако не се беше родил тук (а където си избереш - къде?) и съответно, не си имал никакви пречки, че дори и късмет?"

 

Да се чете

 

"...а ако не се беше родил тук (а където си избереш - къде?) и съответно, не си имал никакви пречки, а късметът ти е бил достатъчно?"

Редактирано от ...taka li e? - a taka.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@EAmechaniX

 

1) Ако трябва да останеш само с една китара (хипотетично), коя би избрал?

Марка, модел? Можеш да кажеш и такава, която не си имал.

Задавам ти този въпрос, защото на мен ми се наложи. Тогава имах 17 броя.

 

 

1959 Les Paul Standard VOS, Все пак имам предвид от китарите, с които съм свирил. Невероятен саунд, бих си я купил, но е извън финансовите ми възможностите. Само с подробността, че ще и сменя ключовете

 

2)Коя е най-практичната китара?

 

За мен лично Гибсън, малко са нещата, които да искам да изсвиря и да не мога с един добър Гибсън ЛП

3)А най-добрата?

 

Представа си нямам, мисля, че не може да има такава, защото качествата на инструмента трябва да са съобразени със особеностите на музиката, която ще се свири с нея. Лично за мен , най добрата е Винтидж Фендер със всичките му недостатъци и цялата му непрактичност. Просто ми ляга в ръката. Иначе знам , че има много по добре направени китари, но това наистина много малко ме интересува

 

4)Усилвател?

 

Далеч нямам достатъчно наблюдения върху ампове от висок клас, за да кажа. Имал съм се само с Енгл, Буги, Фендер, Маршъл и тн. от този тип. А и са били работни коне без особени претенции. Ампът който най мнго ми е харесвал досега беше Matchless Independence, но за съжаление не беше мой.

 

 

@...taka li e? - a taka.

 

Как/къде си се представяш ако беше останал в България?

...а ако не се беше родил тук (а където си избереш - къде?) и съответно, не си имал никакви пречки, че дори и късмет?

 

Представа си нямам , това е много труден въпрос. През 2001, бях решил да спра да свиря и да се хвана да уча нещо съвсем различно от музика, защото бях разочарован от свиренето в Норвегия по кръчмите и свързаните с него безпътица и обща неудоволетвореност. За щастие реших друго и похарчих спестените си пари, за да отида да уча, нещо , което съм искал от 94та, когато правих записи за да ходя в Бъркли (но сметката се оказа фантастична и вместо това отидох в казарма) и не съжалявам.

 

Не бих искал да съм роден другаде. Не че съм доволен от България, но годините след края на Комунизма бяха наистина интересни и романтични в много отношения (макар и трудни, особено ако си бил скъсан като мен и повечето от нас, предполагам). Но не мисля, че щях да съм същия човек (добър или не чак до там), ако баща ми беше примерно Германец и богат (а той щеше да бъде, предвид, че на запад Професорите си падат доста богати).

 

Само бих искал да имам за в бъдеще повече от хубавите гигове, за да не свиря неща, които не ме кефят

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.