Jump to content
Българският форум за музиканти

Blues


kolio_k

Recommended Posts

Аз по принцип не съм много по ликовете и патерните, но пък обичам да знам какви са принципите които правят нещата да работят. И понеже нали е хай-енд и понеже някой пита (земляка от болярско ако не се лъжа) за скали, реших да ви запиша едно блусче с три акорда и да обясня какво точно свиря върху акордите.

Именно свиренето и следването на хармонията различават „простия” блус върху който се свири обикновено една минорна пентатоника за цялата прогресия, и по джазово звучащи блусове в стила на Робен Форд и всеки от джазовите и фюжън музиканти.

Блуса е във фа. Акордите съответно – F7,Bb7,C7.

Плейбека се състои от шест хоруса във всеки от които ползвам различен импровизационен подход. При смяната на акордите върху всеки акорд свиря съответните акордови тонове или скали. Например:

 

F7:

- Акордови тонове – фа ла до ми бемеол,

- Фа миксолидийски = фа, сол, ла, си бемол, до, ре, ми бемол

- Фа бибоп скала = фа, сол, ла, си бемол, до, ре, ми бемол, ми

- Фа целотонна гама = фа, сол, ла, си, до диез, ре диез

- Фа умалена (полутон-цял тон) = фа, фа диез, сол диез, ла, си, до, ре, ре диез

 

При смяна на акорда се свири съответните акордови тонове и съответната скала:

 

Bb mixolydian, whole tone, diminished….

C mixolydian, whole tone, diminished…..

 

Блус във фа:

 

1ви хорус: Chord tones + pentatonic phrases (dominant pentatonic)

2ри хорус: Chord tones + chord extensions + pentatonic + Mixolydian scales

3ти хорус: Chord tones + pentatonic + be bop scales + chromatic approach tones

4ти хорус: Whole tone scales

5ти хорус: Diminished scales

6ти хорус: Chord tones + pentatonic

 

Използвам няколко блус и бибоп лика. Останалото е фразиране с развитие и свързване на идеите. Успех.

 

Фа Блус

Редактирано от Tozi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тоест, не се придържаш само към скалите във Фа (миксолидийски, бибоп, целотонна и умалена) а при смяната на акордите минаваш в си бемоб (миксолидийски, бибоп, целотонна и умалена) и съответно до в същите разновидности. Правилно ли разбрах?

 

 

Иначе много добре описано и обяснено, точно такъв вид демонстрации са полезни. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно правилно си разбрал. Това още се нарича вертикално мислене - мислиш всеки отделен акорд от прогресията. В случая имаш три еднакви по качество и функция акорди - доминантови септакори. Към всеки акорд си има определени скали - ладове за употреба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А този миксолидийски се явява натурален минор един тон на съответния (тоест фа миксолидийски е сол минор) или на малка терца под него фригийски лад, тоест ре фригийски, което си е пак сол минор. Am I right?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фа миксолидийски е петия лад на Си бемол мажорна гама.

 

Си бемол йонийски, До дорийски, Ре фригийски, Ми бемол лидийски, ФА миксолидийски, Сол еолийски, Ла локрийски.

 

Виж тук за някои теоритични обяснения.

Редактирано от Tozi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Готино обяснено и добре изсвирено :D .

Наистина отива като мислене повече към джаза и ще е много полезно за хора, които искат да си разширят кръгозора и да избягат от типичния (китарджийски) подход при свирне на блус.

 

Аз обаче, поне напоследък клоня повече към нормалния, простичък блус. Сигурно защото преди доста залитах да свиря по чейнджовете. А и винаги ми е било много по трудно да изсвиря няколко тона и да се получи готино, отколкото да изсипя много и нищо да не кажа (както ми е обичая :) )

 

Абе, изобщо, да се свири добре блус си е трудна работа :)

 

П.С. Само не съм съвсем съгласен за простата минорна пентатоника в нормалния (китарджийски) блус, дотолкова доколкото при готините свирачи на блус почти винаги има намесени едни микро бендове на определени места , които придават на минорната тоника, мажорен отенък (терцовия тон се вдига на нещо като четвърт тон, по ниско от мажорната терца, но по високо от минорната). Без тях се губи (според мен) солта на цялата работа и е важно да се имат предвид

 

 

Браво за готиния и полезен пост и аудио пример :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

П.С. Само не съм съвсем съгласен за простата минорна пентатоника в нормалния (китарджийски) блус, дотолкова доколкото при готините свирачи на блус почти винаги има намесени едни микро бендове на определени места , които придават на минорната тоника, мажорен отенък (терцовия тон се вдига на нещо като четвърт тон, по ниско от мажорната терца, но по високо от минорната). Без тях се губи (според мен) солта на цялата работа и е важно да се имат предвид

 

Именно. Затова "прост" е в кавички. От друга страна хора като Грант Грийн ползват много често само минорна пентатоника без никакви бендове и пак си звучи специално и блусово.

 

Извинявам се ако съм нарушил стиловата насоченост на темата, но нали някой пита за скали....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мен беше интересно, пък защо да не е начало и на нова тема за джаз. Макар, че не се сещам освен вас, кой ще я пълни :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дори само те да са, достатъчно е... Аз конкретно се интересувам то Боса Нова, някой ако драсне някой ред за най-общите особености на стила, ще е супер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мен също живо ме интересува и по - специално искам да се науча да акомпанирам в стил боса нова. Някой може ли да запише някакви семпли или да обясни как да направя ритъма да звучи като боса нова? Знам, че се свири пръстово и че баса и акордите се синкопират някакси, ама как точно...

Редактирано от Vasil Pavlov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

bosanovaprimer.th.jpg

 

Ето един пример като за начало. Моля да бъда извинен за сакатото свирене, нямах почти никакво време. Също не обръщайте внимание на табулатурите, Сибелиус си ги добави от него си и нямах време да ги махна, но не са верни

 

http://www.youtube.com/watch?v=biJRYgxioFQ...player_embedded

 

Нотите са само за обща насока, могат да се правят много и най различни малки ( и по големи) вариации :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това към 0.48 е "The Girl From Ipanema" , нали? Някаква теория по въпроса има ли... смисъл акордите как се построяват някои основни акордни прогресии?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, това е ;)

 

Що се отнася до строежа на акордите и типични прогресии, това вече си е доста обширна тема. Но най общо, в случая, баса е базиран на 1ва и 5та степен от съответните акорди, а самите акорди съдържат само 3та и 7ма степен, а понякога и 9та, 5та или 13та. От гледна точка на джаз хармонията, най важните степени в акорда са 3та (показва наличието на мажор или минор) и 7ма (изяснява дали става въпрос за мажорна - 7+ или доминантова седмица).

В този случай Fmaj съдържа бас тонове F,C и акордови тонове E и А - G7 съдържа G,D в баса и F и B в акорда, както и допълнителен E (13ka). Същият принцип е валиден и по нататък в примера.

 

Но разбира се това е съвсем прост пример, целта му беше да демонстрира простичък начин за акомпаниране на Боса с лесни акорди и елементарен бас.

Но за такива неща е хубаво да се направи нова тема, а тази да си остане за блус

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.