Jump to content
Българският форум за музиканти

Blues


kolio_k

Recommended Posts

Няколко блус патерни в Ла. Записах ги на бързо с уеб камерата, надявам се да допаднат на някого.

 

http://www.youtube.com/watch?v=emV9bC2VN7A

 

 

Лично аз мисля, че при свиренето на блус е най добре просто да се транскрибира (вади от записа), нотите не са достатъчно изразителни, а табовете, поне за мен, не са много желана форма за писане на музика (макар , че понякога са много полезни, в случаите, когато гоним конкретни пръстовки и тн)

 

Така, че се опитах да запиша ликовете в нормално темпо, а после бавно, така, че евентуалните заинтересувани, да могат да си ги извадят без проблем.

 

На съфорумци с по малко опит в областа на бендовете (вдигане, огъване на струната) бих искал да обърна внимание, че, когато е възможно, е хубаво бендовете да се правят с повече от един пръст (два, понякога три), така е по лесно да се достигне желания тон и да се задържи на нужната височина.

 

 

П.С. Ликовете са предимно с бендове, по нататък, ако има интерес ще запиша други, с повече плъзгания, както и комбинации.

 

П.С.2 Хубаво ще е да се включват повече хора, знам, че има много , които имат какво да споделят. Така ще е по интересно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер! :) Много полезни ликчета.Някой ги знаех други сега ги научих,ето че има смисъл от тези теми.Готино е че има и по-завъртяни.Мен лично ме интересуват смесване на блус и джаз скали, ако може нещо такова като урок за по-нататък ще съм благодарен! :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като вси сме се замолили за знания и съвети , нека и аз да добавя молба в контекста на Блуса . Може ли да добавите идеи за смесването на минорната пентатоника с мажорната . Ликове в който "задаваш въпрос" в минор и "отговаряш" в мажор и обратното .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом аз успях да хвана част от ликовете - по слух и с малко гледане - значи повечето от нас ще могат. Адски полезно. Така и в Гитарсстейт преди време хванах няколко лика.

 

Искам да попитам, колкото и странно да звучи, ликовете базирани ли са на закономерности или по-точно препоръчително ли е да се импровизира върху тях?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Радвам се , че ви харесват, надявам се още хора да се включат, а и аз ще запиша по нататък още.

 

Ликовете са само примерни, около тях може да се варира по всевъзможни начини. То това е основата на свиренето на блус, поне откъм теоретична гледна точка

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

включат

С удоволствие! http://soundcloud.com/yotzzo/blues Следвайте пулсацията и да не се свири с метроном.

Малко съм досаден, но обяснявам - пулсацията трябва да се усеща в цялото тяло/не сте длъжни да подскачате като маймуни, може да изтървета китарата/ и тогава се получават нещата. Влезте на което време си искате с фразичката, важо е после как ще я наместите. ;) Толкова от мен засега, благодаря, на Кольо_k за темата и хубавото видео! :)

 

П.П. И да ме извинявате, но винаги звуча малко дървено откъм груув, като свиря върху подложка.

Редактирано от yotzzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Cool! :)

 

Забелязал съм, че поне при мен ако пропусна 1/2 от тоновете, които мога да се изсвиря в някаква блус импровизация, се получава по-добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен пък един от най големите ми проблеми при блуса е че при опит за импровизация, освен всички технически пречки , за кратко време се изчерпвам.

Ето сега ще слушам ликове и дано да попия нещо :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Ултрамега, повтаряй една и съща фраза, все някога ще я сбъркаш! /Шега./ По-добре да не вкарваш много мотиви, на мен това ми е проблема. Хващаш си една фраза и я развиваш, както съветва в един стар джем @Tozi./ Аз там бях наблъскал във всеки хорус по 100 мотива- мазало- все едно разказвах няколко преплитащи се истории и никой не може да научи как е свършила едната./

Разказвай си една историйка колкото и безинтересна да е, важното е да говориш убедително. Тук се опитах да илюстрирам започването на някаква история: "Добър вечер, пих една ракия, защото ми се пиеше ракия, та така: пих една ракия...подтекст - мъка, братеее, цял ден бъркам цимент на ръка!" Примерно. Защото аз така направих, всъщност... ;) Мисълта ми е, че по-скоро нямаш проблем. Аз имам проблем/с ракията и многото мотиви/.

 

Тъй като вси сме се замолили за знания и съвети , нека и аз да добавя молба в контекста на Блуса . Може ли да добавите идеи за смесването на минорната пентатоника с мажорната . Ликове в който "задаваш въпрос" в минор и "отговаряш" в мажор и обратното .

 

Заповядай! http://soundcloud.com/yotzzo/pentatoniki

И хайде още хора да се включват! Пазите си майсторлъка, да не ви го откраднат ли? :)

Ето, с удоволствие показвам малкото, което знам и мога. Толкова от мен. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и аз се включвам по темата с няколко блус лика в ла.Освен това изсвирих и нещо като рокендрол с трите акорда A-D-E.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Ето два-три патерна, включващи хлъзгания, бързо и бавно, като предните, надявам се да полезни на някой

 

http://www.youtube.com/watch?v=5a71-elj0Gk

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.