Jump to content
Българският форум за музиканти

Екраниране на китара


Recommended Posts

И аз да споделя. При невъзможност за снабдяване със самозалепващо се фолио има алтернатива. В някои железарски магазини се продава много тънка медна ламарина, почти като фолио. Изрязват се с ножица парчета по формата на отворите и с помощта на бързодействащи лепила се облепят стените. След това се правят свързващи отделните парчета спойки. Парчето, което екранира пластмасовата плоча първо се свързва с кабел към екрана на корпуса и след това се лепи към нея /иначе има риск тя да се разтопи на местото на спойката/.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
  • Отговори 212
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

И аз да споделя. При невъзможност за снабдяване със самозалепващо се фолио има алтернатива. В някои железарски магазини се продава много тънка медна ламарина, почти като фолио. Изрязват се с ножица парчета по формата на отворите и с помощта на бързодействащи лепила се облепят стените. След това се правят свързващи отделните парчета спойки. Парчето, което екранира пластмасовата плоча първо се свързва с кабел към екрана на корпуса и след това се лепи към нея /иначе има риск тя да се разтопи на местото на спойката/.

Първо форума е тъп откакто го ноправиха така!!!

 

Второ кажи кои са тези "някои железарски магазини" защото до сега не съм намерил такъв!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Ако имаш предвид след преместването, при което не се виждат целите постове, а само по 2-3 думи от всеки, оформени в йерархическо дърво, а при натискане на бутон "Нов отговор" ти излиза в цитат предишното мнение - изтрий всички Cookies, влез наново във форума и се радвай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
Отговорено (Редактирано)

мога смело да заявя ,че екранирането е най-голямата глупост и най-голямата загуба на времe за всеки китарист , каквото и да правите и квото и да свирите и каквото и да ви коства препоръчвам ви да си смените адаптерчетата с едни новички макар и скъпички и да си свирите щастливи без проблеми, ае пожелавам ви късмет и нека силата да е с вас когато сте безсилни

Редактирано от eitysix
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи какви нови адаптери - вземи си нови единични адаптери, да видим дали няма да има бруб, пък нека да са скъпи...(в природата им е).

 

А за екранирането - наистина ползата от него не е така осезаема, но ако се направи правилно - полза има.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

полза има,който не го е направил той мисли че няма...брум няма да има без екраниране само ако някой свири в гората с усилвател захранен с акумулатор,и пак не е гаранция,то с тези десетки радио станции и ГСМ-и - от електромахнитното им поле крушките ще светнат и без да са включени в мрежата.

 

исках да кажа че моето екраниране на скуаяра е от медно фолио (не самозалепващо) залепено с двойно залепваща лента.тази лента лепи яко - няма проблеми,а едва ли ако е от самозалепващо фолио би било по лесно правене.

 

остана ми фолио за екраниране на още 1 китара.един съфорумник го продава...ако някой се интересува да пусне тема

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Често казано, ми е интересно с колко пада шума при добре екранирана китара, измерено в децибели, за хъмбъкер, и за единичен адаптер.

 

По мое скромно мнение, ще говорим за малко едноцифрено число, в болшинството от случаите.

Разбирасе, ефект ще има.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

^ Всичко зависи от средата в която е китарата.

Нека да дам пример:

Намираш се в място където има много смущения. Там ще имаш по-голяма полза от екраниране.

Намираш се на друга планета. Няма ток, няма гсм-и, радио честоти и каквито и да е лъчения (абе в черна дупка си ). Работиш на космически батерии :) - Тогава не намирам особено голяма нужда от екраниране.

 

Като цяло е най-важно да не ти прави проблеми шума от не добре екранирана китара когато ти се налага да свириш на места различни от свиренето пред компютъра ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази тема не я бях чел отдавна,ама днес я отворих и държа да кажа някои неща.Първо-аз не свиря,за което съжалявам и така ще е докато съм жив!Просто на времето нямах възможност да почна.Обаче:Мра за рок!Мра за ПЪРПЪЛ!Мра за МУЗИКАТА!Синът ми преди няколко години го подгони тръпката,купихме китари и аз ОБЕЗУМЯХ наново!Едва ли има схема в нета,която да не е някъде в компота ,много от схемите ги правих.Някои харесах,други-не!Харесвам много:MARSHALL GUVNOR,D-r Quack,MXR envelop filter,ZOMBI CHORUS,NEOVIB PHASER,ULTRA FLANGER.Всичко това е събрано в един общ блок със съответните превключвания.Звучи добре,НО китарата,която купихме-HONNER ROCKWOOD-си имаше кусури.Пукаше леко,като се докоснат струните,бръмкаше малко и все такива дреболии,дето дразнят.Тук някой пусна статията за екранирането на руски.Направих го и бях изненадан от добрия резултат-пукането спря,брума изчезна.Само че като се накичат ефектите-просто НЯМА как да няма шумове!Хорус,фейзър,фленджър-те имат генератори.И няма как да не проникнат!Дистъра за да ограничава трябва да има порекомерно усилване.Ами като се усили сигналът,нали ще се усилят и шумовете!Да не говорим,че момчета от този форум са се пробвали да връзват по два дистъра един след друг и се чудят защо китарата "шумяла"!Според мен ефекта от екранирането трябва да се оценява при НОРМАЛНИ условия и на ЧИСТА китара!За другото има НОЙЗ ГЕЙТ!Това е.Мога и да греша,тук има хора,които знаят много повече от мен за китарите и свиренето с тях.Аз съм един може би майстор-китарната електроника ми е хоби.Нека знаещите да кажат какво може и какво НЕ трябва да се очаква от една китара за 200 кинта,макар и екранирана.Аз продължавам да твърдя-при мен ефектът беше повече от добър!Но като закача блока с ефекти-има си и модулацията от генераторите,има и шум от дистъра-не много,ама го има.И е време някои момчета да разберат,че огън без пушек няма.Понякога има ДИМ НАД ВОДАТА,ама го правят ДИЙП ПЪРПЪЛ.Защото имат с какво и защото МОГАТ!Мисля,че Nikifena,Evtim и rocker_vn са го казали ясно,точно и най-важното-разбираемо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

При нормален сетъп - китара ->дисторшън -> амп, голямо значение има колко шум има китарата.

Ако да кажем има съотношение 60дБ, то при чисто свирене на нормални нива, едва ли шума ще се чува.

Обаче ако китарата е вързана към дистер с усилване да кажем 50 дБ, то тогава съотношението между сигнала на китарата, и шума, ще е 10-ина децибело - много зле.

 

За професионални резултати, особено при запис,е добре нивото на шума от китарата, отнесено към максималната сила на полезния сигнал, да е поне -95дБ, и в екстремни случаи около -105дБ.

 

При нормана китара с пасивни адаптери, този сценарии едва ли е постижим, колкото и да екранираме китарата. Там по-верочтни са нива от рода на -80дБ за хъмбъкер, и -65дБ за единични адаптери, при наличие на някакви смущаващи източници.

 

За по-добри съотношения - активни адаптери, вграден предучилвател, тесни хъмбъкери и др.

 

За това питах по-горе - колко намалява екранирането на китарата шума, в сравнение със същата китара при липса на екраниране. Предполагам, че специално при хъмбъкери, разликата ще е доловима, при по-сериозно заслушване, но не мисля, че ще е значителна.

 

Интересно ми е, ако някой се е занимавал да прави сравнения.

 

Относно евтините китари - те просто звучат по-"евтино", и имат евтин хардуер, и евтина дървесина, иначе по-голямата част от "скъпите" китари, също не са идеално екранирани.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Народе, ликувай! Намерих графитения спрей, за който никифена говореше преди няколко страници - графитен електропроводящ спрей в конрад го има само срещу някакви си 12,93 :rolleyes: Днес не ми стигаха парите и за това иначе щях да си взема без да се замислям :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съмнявам се. По-скоро след като завиеш винтче от вътрешна страна при електрониката можеш да азпоиш жичката на масата към него и замасяваш всички напръскани кухини, което е в пъти по-удобно отколкото да стелеш някви жици навсякъде <_<

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

vlex, то спрей ок. но каква работа ще върши графитен спрей, и от какво ще предпазваме китарата с тоя спрей.

 

Според мен нещата се делят на две:

 

Пърово добро омасяване - тоест масите да вървят ала star ground и спойките да са хубави и,

Второ - екраниране с цел предпазване от някакви лъчения. Обикновено като се говори за лъчения се говори за EMI и RFI - Electromagnetic Interference и Radio Frequency Interference.

 

Ако фолиото, или покритието не предпазват значи няма смисъл да се ползва :) Това е моето мнение :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята е че замества фолиото. Каква е разликата дали ще нанеса ел-проводящото в-во на фолио или директно върху дървесината :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.