Jump to content
Българският форум за музиканти

Екраниране на китара


Recommended Posts

Overdrive,Смея да твърдя,че ако екранът се направи с медно фолио,резултатът ще е отличен!Китарата,която имаме у дома е със сингли и бучеше яко,а при докосване на струните се чуваше пукане.Сега тези "екстри" изобщо липсват!Алуминиевото фолио няма как да се запои,а звездния център на масата трябва да се направи върху самото фолио,в непосредствена близост до потенциометъра за усилването.Да се разчита на механичен контакт с алуминия е наивно,тъй като той веднага се окислява.Именно този тънък окисен слой пречи и да се запоява по нормалния начин.Тремолото не се екранира,а капачето,което го покрива.Все пак от там може да влезе брум,ако има силно поле.Проблемите идват именно от изключително трудното намиране на медно или бронзово фолио!Сигурен съм обаче,че ако човек се разтърси,все нещо ще излезе.В складовете,в които се продават изделия от цветни метали няма начин да не се намери "ЛАТУН".Това е именно медно или бронзово фолио.което е закалено.Има го по принцип с различни дебелини.Единствения проблем може да се окаже,ако търговците не продават на дребно.Другия път,по който може да се намери е от екран на някои кабели,т.е. да се търсят познати в пощите или енергото.И последно,не може майстори,които са работили механоремонти да не са си прибрали навремето такива неща.Аз точно така намерих фолиото за нашата китара.Търсене му е майката!Аз ще поразровя тук-там във Варна,ако открия нещо,ще имате информацията,обещавам!И четете внимателно статията на руски-там точно е описано всичко,което е необходимо да се направи.И за "звездния център",и за останалите неща.При замасяването е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО важно всяка точка да се замасява с ОТДЕЛЕН проводник именно в този център!Не пестете жица,за да си спестите разочарованията!Също така изводите от адаптерите-сменяте оригиналния кабел с ДВУЖИЛЕН ЕКРАНИРАН!Оплетката се запоява за екранчето,което ЗДЪЛЖИТЕЛНО се прави,ако адаптерите са с пластмасови кутийки,а двта проводника се свързват към изводите от бобината.Единият пак си е активен,а другият отива в ЦЕНТЪРА-замасява се.Пак там,но ОТДЕЛНО отива и оплетката.И това се прави с всички адаптери.Това е.Готов съм да отговарям на въпроси,защото зная какво е да се блъскаш с месеци,дори години,за откриеш накрая ТОПЛАТА ВОДА! :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 212
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

аами това домакинското фолио може би не е чист алуминии и не съм виждал такова до сега да се окислява. Аз не съм го запоявал, ами използвах нещо като кабелна обувка, която завих с малка видия към корпуса на китарата и запоих кабела към нея

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Руската статия е превод от сайта,който посочваш.Домакинското фолио е лъскаво,но окисния слой си е там.Както казах,именно този слой пречи да се запоява алуминия.В момента,в който повърхността се почисти,примерно с шкурка,този слой се получава ВЕДНАГА!Има начини,които позволяват някаква спойка,но за фолио са неприложими,тъй като се изисква непрекъснато триене с абразив.Естествено,по тоя начин фолиото ще се прокъса.Другото,което е важно,както казах,това е "звездния център".На повечето платки за нискочестотни усилватели фабрично производство това ясно се вижда.От една точка тръгват няколко писти,които отиват до съседни точки,които се свързват на маса,но именно в отправната точка,а не помежду си.Това е особено важно за слаби сигнали.Току-що се върнах от Варна и ми показаха склад за метали,където може да се намери латун.При следващото ми отиване ще се помъча да проверя има ли и каква е цената.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 weeks later...

Моя Ibanez JEM7VWh е екраниран фабри4но, бих казал по гениален на4ин ... Това ми направи впе4атление о6те първия път като го отворих.

 

Вси4ки кухини, които са за екраниране, са боядисани изцяло :) с мат(е)риал :) , който прили4а на ... графитена смес или не6то такова :) ) и който със сигурност провежда електри4ество и създава екранира6т ефект.

 

Освен това, всяка платка на гърба на китарата (които покриват кухините) са подлепени с метално фолио и на практика като се сложат и завият - кухините стават буквално "вкуумирани" екранирани :blink:

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моя Ibanez JEM7VWh е екраниран фабри4но, бих казал по гениален на4ин ... Това ми направи впе4атление о6те първия път като го отворих.

 

Вси4ки кухини, които са за екраниране, са боядисани изцяло :lol: с мат(е)риал :lol: , който прили4а на ... графитена смес или не6то такова :lol: ) и който със сигурност провежда електри4ество и създава екранира6т ефект.

 

Освен това, всяка платка на гърба на китарата (които покриват кухините) са подлепени с метално фолио и на практика като се сложат и завият - кухините стават буквално "вкуумирани" екранирани :lol:

интересно, би ли постнал снимки понеже си екранирам китарата от 1 година и ми е интересно да видя как е направено ,а и има ли такъв материал някаде някой знае ли ? продава ли се в Родината ??

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моя Ibanez JEM7VWh е екраниран фабри4но, бих казал по гениален на4ин ... Това ми направи впе4атление о6те първия път като го отворих.

 

Вси4ки кухини, които са за екраниране, са боядисани изцяло :lol: с мат(е)риал :lol: , който прили4а на ... графитена смес или не6то такова :lol: ) и който със сигурност провежда електри4ество и създава екранира6т ефект.

Yamaha-та ми е екранирана по същият начин. Първият път като видях че има жици завинтени в дървото си помислих, че японците нещо са се сдухали, но после проверих с мултицета и боята провежда ток :lol:

 

На мен също ми е интересно дали се продава някъде такава боя, защото бих искал да си екранирам баса и две други китари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моя Ibanez JEM7VWh е екраниран фабри4но, бих казал по гениален на4ин ... Това ми направи впе4атление о6те първия път като го отворих.

 

Вси4ки кухини, които са за екраниране, са боядисани изцяло  ;) с мат(е)риал  ;) , който прили4а на ... графитена смес или не6то такова ;) ) и който със сигурност провежда електри4ество и създава екранира6т ефект.

 

Освен това, всяка платка на гърба на китарата (които покриват кухините) са подлепени с метално фолио и на практика като се сложат и завият - кухините стават буквално "вкуумирани" екранирани :metalist:

интересно, би ли постнал снимки понеже си екранирам китарата от 1 година и ми е интересно да видя как е направено ,а и има ли такъв материал някаде някой знае ли ? продава ли се в Родината ??

За съжаление в момента съм малко в странство до лятото и няма да мога да снимам джема, за6тото не е с мен в момента ...

 

Но ако може, може би @Ники123 може да 6тракне неговата Ямаха. Явно и тя е направена по подобен (бих казал съ6тия) на4ин ... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе друго си е Джема :metalist:

 

На мен пък баса ми (Ямаха) е с проводяща боя, замасена отсекъде уж, обаче като пипам струните пука. Презапоих всичко, но без успех. После вързах дирекно адаптера за АМР-а (за да прескоча буксата и потовете) - пак същата работа. Адаптера е само един - фабричен Р-басс, предполагам марка Ямаха. Има две жици - сигнал и маса. Някой може ли да даде типс?

 

П.П. На абсолютно същите кабел и АМР с китарата Ibanez RG470 всичко е перфектно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В http://www.stewmac.com/ се продава, ама излиза малко соленичко :)

малката кутийка - $28.56, като се прибавят и разходите по шипинга ... мое да достигне стотина левчета, а дали се продава нещо подобно тука и дали трябва да е специална проводима боя за китари (музикални инструменти) :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но ако може, може би @Ники123 може да 6тракне неговата Ямаха. Явно и тя е направена по подобен (бих казал съ6тия) на4ин ... :)

Дали е точно по същият начин - не знам :D

 

Ето ги снимките. Според един друг собственик на ямаха (от този форум) цялата китара е боядисана първо с тази проводяща боя и после е боядисана с другата.

 

y1.jpg

 

y2.jpg

 

y3.jpg

 

В същност си е бая евтина боята - 1 pint е около 480 ml, малката кутийка е 240 ml. Предполагам, че с такова количество ще се направят петдесетина китари :P

Редактирано от niki123bg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен пък баса ми (Ямаха) е с проводяща боя, замасена отсекъде уж, обаче като пипам струните пука. Презапоих всичко, но без успех. После вързах дирекно адаптера за АМР-а (за да прескоча буксата и потовете) - пак същата работа. Адаптера е само един - фабричен Р-басс, предполагам марка Ямаха. Има две жици - сигнал и маса. Някой може ли да даде типс?

 

П.П. На абсолютно същите кабел и АМР с китарата Ibanez RG470 всичко е перфектно...

Пука, защото не са ти замасени струните. Имах същият проблем с моят бас (стагг), само че при мен виновник беше гениалната китайска мисъл, която е сложила кабелът под бриджа, но е оставила бриджа боядисан... и той разбира се практически няма контакт със кабела.

 

Можеш да си го оправиш, като или свалиш бриджа и провериш дали има кабел под него и прави добър контакт или ако няма да сложиш такъв, който да отива после на маса.

 

Имай обаче в предвид, че според американските стандарти това е забранено. Причината е, че после определени неизправности в усилвателя могат да се окажат летални за тебе... За да се избегне този ефект, обикновенно това замасяване се прави с някакво съпротивление във веригата - не си спомням колко беше - коментираха го в някакъв форум.

 

Ако баса ти не е чисто новичък е много възможно кабелът който е под бриджа да е клеясал (повечето са медни кабели и не са калайдисани). При китарите с флойд роуз, че дори и с по-обикновенното тремоло този проблем не се проявява, защото кабелчето към флойда/стандартното тремоло е запоен към планката, на която се държат пружините.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

малко помощ може ли да окаже някой тук :

пускам схемата на орфея ми екранирал сам го и ми остава

електрониката ,която ме изяде ,2 месеца не съм успял да я направя ,

ако може някой който разбира да погледне схемата дали 'важи' имам 3 потенциометъра ,2 са за волуме написал сам УС. то се вижда , средния отговаря за адаптер 1 (задния) другия волум (отгоре ) отговаря за адаптер 2 (предния) ,а най-долния :virtuoz: потенциометър е ТОН , т'ва е , жака ми е моно

адаптерите както се вижда от картинката са точно това : 3 магнита сложени като ромбчета по този начин както съм нарисувал , около тях намотка(бобина)

към която се връзват 2 кабела един за потенциометрите ,друг за маса , също така замасява се и кутийката (метална) на адаптера ,незнам дали е така ,моля за помощ каквото не е ясно ще обясня да стане ясно,благодаря за вниманието :)

http://img471.imageshack.us/my.php?image=shemaorfej5ca.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.