Jump to content
Българският форум за музиканти

мониторни колони и саунд карти


da6eto

Recommended Posts

:pray: някой да ми каже даде линк на фирми които продават мониторни колони какъвто и да са вид

и да ми предложи фирма която прави хубави звукови карти тря ми изхода да е хубав няма да включвам китари става вапрос за компютарна обработка на музика и искам звука да се чува качествено :violin:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 36
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

И защо някой ше се изръси 2 бона за колонки (да за Everything-but-the-box става въпрос), които да слуша през СБЛайв??

 

Към оригиналния постер - Дай малко повече инфо - за какъв тип музика става въпрос и какви финанси си заделил съответно за мониторни колони и карта? С така зададен въпрос отговорите могат да варират от "малко-по-добри компютърни колонки" за 5-600 комплекта до такива за по 10000 евро едната. Същото важи и за "звуковата" карта в зависимост от комбинацията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Evtim Djerekarov, защото ако няма да прави записи то Live е достатъчна само за слушане. В сравнение със SB Audigy звучи по добре, тъй като няма собствен звук или ако има не се забелязва толкова колкото на Audigy-то. Аз имам Audigy 2 Value, слушал съм и други Audigy-та, слушал съм и няколко вида Live но не от най новите и твърдя че изходните канали на SB Live са по качествени от тези на SB Audigy.

 

da6eto, колонките са наистина скъпи и ти ще си решиш дали имаш нужда от чак такъв клас но по скъпа звукова карта просто не ти трябва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Evtim Djerekarov, защото ако няма да прави записи то Live е достатъчна само за слушане. В сравнение със SB Audigy звучи по добре, тъй като няма собствен звук или ако има не се забелязва толкова колкото на Audigy-то. Аз имам Audigy 2 Value, слушал съм и други Audigy-та, слушал съм и няколко вида Live но не от най новите и твърдя че изходните канали на SB Live са по качествени от тези на SB Audigy.

 

da6eto, колонките са наистина скъпи и ти ще си решиш дали имаш нужда от чак такъв клас но по скъпа звукова карта просто не ти трябва.

:unsure: На какви "карти" си слушал?

Естествено, че има разлика и при това не малка от DA конвертор до DA конвертор - и тази разлика е абсолютно чуваема с просто ухо при добри, а и не чак толкова добри колони (и да кажем относително добра акустична среда).

Определено има разлика между СБЛайв и Benchmark например, дори между ЕМУ и СБЛайв има разлика...

На мен специално не ми се струва добра идея да ръгнеш колони за два бона в СБЛайв пък не знам (да не говорим, че за два бона има широк избор от колони и най-добре е да се чуят)...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, наистина е малко смешно да говорим за Креатрив карти в случая. Освен това и Лайв и Одиджи са си смешни домашни карти. Не знам какво си слушал и на една и съща система ли, но определено I2S изходите на Одиджи 2 са доста по-безшумни, и с доста по - малки THD + N Характеристики от AC97 Кодеците при лайвовете. А съвсем друг въпрос са изходните операционни усилватели при тези карти, които са аналози на 741, 4558, TL081, и други подобни, които имат ужасни характеристики за хай-енд аудио, и са в пъти по-зле дори от бабините NE5532/5534, с които, впрочем се постига доста добър звук, но са по-скъпо двойно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прав си за колоните че трябва да се чуят но за картата просто дай ти някакво предложение. Аз мисля че щом на човека му трябва само да слуша то покупката на скъпа карта си е разхищение. Нека все пак изчакаме неговия пост че до сега само е пуснал темата и не е писал повторно а ние вече спорим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи относно Креатижите - имат ЧУВАЕМ intermodulation distortion, който при някои комбинации от честоти достига - 40 децибела. Това е и главната причина, поради която намираш разлика между картите. Иначе при по - скъпи карти(RME, M-Audio), и дори и при по-евтини(Turtle Beach(1996), Envy24 - базираните карти , дори някои Ямаха карти за по 10 долара) не показват такива изкривявания, и трудно ще намериш разлика(е, по-евтините си шумят, повечко, де). Освен това при креатив ти чуваш РЕСЕМПЛИРАН, 16-БИТОВ ЗВУК, С ТЕОРЕТИЧНА МАКСИМАЛНА ДИНАМИКА ОТ 96dB, и искаш да си купиш колони с реална динамика над 100 децибела. Няма смисъл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Evtim Djerekarov, нека говорим на разбираем език. Този форум е за музиканти. Аз съм инженер по електроника и те разбирам но не мисля че трябва да трупам точки използвайки термини които не са ясни на никой тук. Какво общо има 741 със TL081 или пък с NE4558. Замислих се по кой параметър от гледна точка за звуков усилвател NE5532 превъзхожда NE4558 и особино TL081. Този параметър е единствено шумът, но от гледна точка на приложението им в звуковите карти като изходни усилватели той е достатъчно нисък и практически е 0.

Една груба сметка:

входният шум на NE4558 е около 25nV/Hz. Номиналното входно напрежение, което идва след ЦАП-овете е около 3V. Отнесено към шума се получава 120000000, което в децибели е 161dB (практически няма шум).

За NE5532 входния шум ако не се лъжа е 5nV и съответно отношението сигнал шум е 175dB(няма шум :D )

Проблема идва от ЦАП-овете и от захранването на компютъра. Цаповете внасят jitter (цифрав шум от тактова нестабилност) и за намаляването му се правят какви ли не гимнастики, всяка от които с относителен успех. Най често вдигат няколко пъти честотата на дискретизация. Това има успех, но има и различни ЦАП-ове. Аз например съм слушал и сравнявал CD player Marantz модел 90г. с честота на ЦАП-овете 44,1kHz и Marantz от 98-ма с честота 176,4kHz и мога да ти кажа че стария звучеше много по нежно, по музикално и галеше ухото. Слушах двата player-а на една и съща система. Усилвател Marantz клас А и колони B&W. Сравнявах втория Marantz и с един Philips и един Kenwood, чиито ЦАП-ове цъкат с 44,1kHz. Двата playera звучаха много по зле от Marantz-а на 176,4kHz но пък Kenwood-а звучеше много по ясно и по музикално от Philips-а въпреки че ЦАП-овете му бяхя 12 битови.

С това искам да кажа че крайният резултат от всякакви схеморешения, прости или сложни се възприема слухово и това е важният параметър който трябва да се вземе предвид. Не е необходимо да се хвърляш на скъпото, когато си чул нещо което звучи добре и не е скъпо. :D Не всички са съгласни но това е моята философия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, щом по музикантски ще си говорим.

Това за чуването е така, но по тази логика не ти трябват и колони за 2 хилки.

NЕ5534 - то има и по голям Gain-Bandwidth Product. цялата TL серия пък е за сигнали с по-високо напрежение,а и JFET - ите на входа малко "затоплят" звука. 4558 пък има тенденцията да прави звука мек, което го прави и толкова използван в китарните камиончета, както и LF351.

Единствено 5534 е направен специално за аудио техника. 5532 е негов компромисен вариант. Никой себеуважаващ се човек няма да сложи ТЛ - ки, или 741, или М52хх, или 4558 в предусилвател, или нещо подобно, имащо се зза хай-енд. Дори само заради етиката :( .

 

Проблема идва от ЦАП - овете и jitter-a при по-нормалните звукови карти. При Креатив проблема идва още преди тях. Това за операционните усилватели беше просто пример за това, колко неспециализирани за работа с аудио са тези карти.

специално за аудио техника.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За боксовете съм съгласен че се изцепих но това е щото не се сещам за други. Не съм си имал вземане даване с монитори. :(

До колкото си спомням NЕ5534 няма полеваци на входовете за разлика от TL081 (утре ще проверя), а входната несиметрия изобщо не е важна при усилване на аудио сигнали. Тук се гони целесъобразност (разбираемо е). Ако можеш да минеш с TL081 и това не повлияе на звука защо да слагаш OP07, още повече че първият може да се захрани и с по нормално напрежение.

Не разбирам какъв проблем може да има преди цаповете, ако говориш за АЦП-тата съм съгласен но в момента сме забравили че звуковата карта има входове.

И последно съм шокиран от "факта" че creative имат интермодулационни изкривявания, които достигат 40%. Не се сещам как се получават чак такива, но ще си помисля. 40% се чуват като ужасно гъргорене и не знам как не съм чул такова нещо досега дори и при wav-ове записани от картата. Тъй като не знам точно какво имаш предвид, няма да споря за това, а ще проуча нещата. Ако си прав и тези изкривявания са в изхода, значи наистина тази карта не струва и си връщам думите назад.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не 40%, а -40 Дб, тоест 40-ина дб под основните честоти които ги създават. Достатъчно тихи, но чуваеми. Проблема при креатив е в DSP - то на картите. Самото процесорче не е лошо, но алгоритмите, които използва са лоши. Друг недостатък е, че картата винаги ти ресемплира аудиото на 48000хц, 16 бита, дори, когато то е на толкова, и само използвайки специални драйвери и други налудничави неща можеш да заобиколиш ресемплирането(но не и дитъринга), и то само при плейбек. Точно затова казвам по- горе че някои 10 - доларови карти звучат някак по - естествено от креатив, въпреки факта че са по-шумни.

Много от евтините карти използват същия АС97 кодек чип като лайва, но там няма мистериозно DSP, в което да се развали звука. Само да имаха по - малък входен шум и асио поддръжка и щяха да натикат креатив в миша дупка.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко до тук е прекрасно! Радвам се че температурата спадна и преминахте към ползотворна дискусия, но дайте отговор на човека!

Той иска система за обработване на аудио. Значи му трябват верни монитори и звукова карта с верен звук.

Това автоматично изключва всички карти до MAudio (според мен включително).

За по-точна информация трябва да се даде бюджет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.