Jump to content
Българският форум за музиканти

За пръв път по телевизията...


Recommended Posts

След интернет, дойде ред на това, да разпространя първото си видео и по българските телевизии.

Добър или не толкова - гледал съм и по-лошо направени клипове в българския ефир... Аз лично съм доволен от резултата.

Така, че ако някой знае и има желание да даде ценни съвети по темата - ще съм му безкрайно благодарен и признателен.

 

Планът ми за действие е аналогичен на този, който "сътворих" за радиокампанията си... :P

Ще взема координатите на телевизиите от интернет...ще пиша по едно любезно писмо и т.н.

 

Има обаче три неща, които още от сега съвсем не са ми ясни:

 

1. В какъв формат трябва да се предоставя видеоклипът...има ли някакъв стандарт?

 

2. Трябва ли да има начални и финални надписи или се изпраща без тях?

 

3. Необходими документи(декларации, договори, ...)?

 

Благодаря предварително на хората с позитивна нагласа в този форум! :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стандарта в БГ е PAL.

PAL е един за целия свят без САЩ и Япония.

Frame 720x576, 4;3, 72 dpi, 25 fps и това е достатъчно за формата.

Следва компресията - основно се ползва DV PAL - CCIR 601 color space, pixel aspect ratio 1.33, Lower field first - контейнера е без значение, но в канала не работели с *.MOV. Не знаят че няма значение в какво си затворил, не че нещо.

За НОВА - DV PAL, за bTV - DVCPro, за канала - DVCPro50 (задължително AVI контейнер) тъпи са и това е.

Иначе всички взимат MPG2, м/у 8000 и 10000 kb/s CBR, closed GOP, най-добре I-frame only.

Изключително внимавай да не подадеш интерлейснат материал. Възможността да стане грешка с полетата е повече от 100%. Не че някой го вижда вече...

Зрителската култура е точно колкото музикалната. Да не е и по надолу.

Истината е че отворят ли ти файла (ако ще да е с ютуб качество) ше го пуснат.

В България си - стандарти няма. Всяко лайно минава. (не говорим за естетика, а за тех. параметри)

Клипа ти е 16:9 но е по-добре да го показваш по начина по който е в момента в ютуб - 4:3 Letterbox.

Също така много от хората ще ти кажат "Бетакам файл" или "Некомпресиран емпег".

Забрави за DVD-то като професионален формат.

 

Останалите ти въпроси са по-скоро заеби. Нямат правила дришльовците се сменят през седмица и най добре ти не прави плочки и надписи

 

Последно - това соло да си го пресвири пича и не толкова пирпряно

Редактирано от RockoBG
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Роко, не забравяй да му пратиш фактура! Тая изчерпателна консултация струва най-малко 200 кинта. Плюс 5% от всички бъдещи приходи от всички възможни телевизии. :D

 

Савов - не му придиряй за чепатия език, но инфото наистина е супер-ценно. Вслушай се във всички съвети (дори не-телевизионните като този за солото).

 

И желая успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега,

искам да ви поздравя за клипа, семпъл и романтичен - много ми допадна като визия.

Музиката не е мой тип, и ще я оставя да я коментира, който желае.Но си ми звучи на място.

Солото ... знам че е обидно да ти правят забележки за творчеството, но солото наистина звучи, как да кажа - припряно.Трябва да го има, и визуалното включване на соло китарата в клипа е много "приятно и допринасящо", макар и клиширано, но на мен освен, че ми звучи изсвирено припряно, не ми се връзва и като настроение с останалата песен.

Предполагам обаче, че вече няма връщане назад, защото всичко е завършено с много труд, така че успех!

 

п.с. - тъй като много ми хареса визията, и монтажа (без да имам някакъв опит в тази област) съм изключително любопитен, да споделиш, с какъв софтуер са правени обработката на кадрите и монтажа, какъв модел камера сте използвали и какъв бюджет ви беше необходим.

 

:)

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо искам да БЛАГОДАРЯ на всички, писали до тук в темата!!! :thumbs_up:

 

Радвам се, че има хора като Вас тук...

Дано има и още мнения и съвети...случки и т.н.

 

Когато "задълбая" в разпространяването - обещавам и аз да пиша какво съм разбрал.

 

Относно въпросите към мен:

 

За камерите ще питам допълнително...сега нямам връзка с момчетата.

 

Използваният софтуер е : After Effects CS3, Vegas 9 и много плъгини :( (това обясни човека, който работи по клипа...аз нищо не разбирам).

 

Бюджетът на видеото в крайна сметка излезе почти 1000 лева. Малко или много...това платих за всичко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
След интернет, дойде ред на това, да разпространя първото си видео и по българските телевизии.

Добър или не толкова - гледал съм и по-лошо направени клипове в българския ефир... Аз лично съм доволен от резултата.

Така, че ако някой знае и има желание да даде ценни съвети по темата - ще съм му безкрайно благодарен и признателен.

 

Планът ми за действие е аналогичен на този, който "сътворих" за радиокампанията си... ;)

Ще взема координатите на телевизиите от интернет...ще пиша по едно любезно писмо и т.н.

 

Има обаче три неща, които още от сега съвсем не са ми ясни:

 

1. В какъв формат трябва да се предоставя видеоклипът...има ли някакъв стандарт?

 

2. Трябва ли да има начални и финални надписи или се изпраща без тях?

 

3. Необходими документи(декларации, договори, ...)?

 

Благодаря предварително на хората с позитивна нагласа в този форум! :rockon:

 

 

Мисля че малко късно забелязвам тази тема но бих искал да изразя и аз мойто мнение :) Формат мисля че не е важно .. прати им avi форамт .. примерно .. абе някакъв с по добро качество .. за надписите ще ти кажат мисля че ако трябват те ще сложат .. а за документи вероятно ще искат .. иначе добре си се ориентирал но да знаеш че в България с рок и метъл музика е почти невъзможно да се успее ..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 weeks later...

Ето договор, който може да се ползва:

 

ДОГОВОР

 

Днес...., в гр. В.Търново се сключи настоящият договор между ................., представлявано от ...................... с адрес ......................, наричан по-долу СОБСТВЕНИК(ПРОДУЦЕНТ) и ТЕЛЕВИЗИЯ .............., с адрес.................представлявано от .......-управител, наричан по-долу ПОЛЗВАТЕЛ, за следното:

 

1. ПРЕДМЕТ НА ДОГОВОРА: Предоставянето от страна на СОБСТВЕНИКА на ПОЛЗВАТЕЛ, на право за излъчване на:......................................

 

2. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СТРАНИТЕ:

 

2.1. ПОЛЗВАТЕЛЯ се задължава:

- да ползва предоставеното му право само за излъчване по телевизия..................

- да не влиза в договорни отношения с други фирми относно продукта, предмет на настоящия договор.

 

2.2. СОБСТВЕНИКА се задължава:

- да предостави авторските права за излъчване на ...................................

 

2.3. СОБСТВЕНИКА гарантира, че с настоящия договор не се нарушават правата на трети лица.

 

 

 

Настоящия договор се сключва в два еднакви екземпляра по един за всяка от страните.

 

 

Подпис СОБСТВЕНИК:................. Подпис ПОЛЗВАТЕЛ:....................

 

--------------------------------------------------------------------------

 

Такъв договор вече ползвам за някои от кабелните телевизии.

 

 

 

 

 

 

Иначе още съвети и препоръки не са излишни. Този месец станаха готови обложките и дисковете...и...стартирах с ТВ кампанията. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някои ТЕЛЕВИЗИИ искат това да не е договор а почти същото но във формата на ДЕКЛАРАЦИЯ.

Може да е почти същата, като тази за РАДИАТА (вече съм я писал в съответната тема) или да е като тази, която се оказва доста често използвана:

 

 

ДЕКЛАРАЦИЯ

 

 

...................декларирам, че съм продуцент на по-долу изброените произведения и ги предоставям на телевизия............ за излъчване в програмата за неопределено време:

 

1. ВИДЕОКЛИП ..................

.

.

.

 

ПОДПИС:..............

 

 

Това е за сега!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Ето още нещо полезно и информативно:

 

От разговори с хора от няколко телевизии, стана ясно, че много от водещите PR -и и продуценти комуникират изцяло чрез интернет.

За изпращането на клиповете - не се занимават да правят DVD диск и обложки а директно го предоставят на FTP адрес.

 

По този пример, аз също направих свой адрес ftp://savov-music.com/. и за телевизиите, които не дъжат на декларации и предпочитат този начин - изпращам само mail-писмо с информация и този адрес с име и парола за изтегляне на файла.

 

Изпраща се също и официален т.н. прес рилийз за песента с допълнителна информация за вас, който да публикуват в сайта на телевизията и изобщо да използват за представяне, в случай че не ви поканят на интервю.

Редактирано от savov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз малко късно откривам темата, но нали обичам манджата с мерудия .............Роко, машина си :godbless:. savov искам да попитам аз ли не чувам касата на барабаните, защото на десктоп колоните наистина не я чувам? На мен ми звучи цялото парче като изпяване и китарно соло сякаш малко избързващо, но ..... може и просто да си е до твое решение ..... За клипа ми беше интересно - има ли въобще телевизия, която да пусне БГ клип на "инди" изпълнител, освен може би някоя местна или пък евентуално ако отидеш на гости в сутрешния блок на "големите" ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Парчето има забележки...и приемам критиката, но така или иначе вече правя ново...няма да се занимавам повече с "Чужди неща".

 

Надявам се новото да стане още по-хубаво...също и клипът ще е HD и т.н.

 

Иначе, ако трябва да направя някакъв извод от първата си ТВ кампания, мога да кажа следното:

 

- Почти всички кабеларки приеха парчето и го въртят доста в ефира си. (Казвам почти, тъй като някои нямат хич пари вече и не могат да плащат на ПРОФОН и МУЗИКАУТОР за права и не пускат изобщо музика. Или пускат само ПАЙНЕР, щото те единствени са се отказали официално от това, тия сдружения да ги представляват и посредничат. Иначе според последните приети новости на ПРОФОН например - събират се пари за всички...дори и да не си регистрирал нещата си). Забравих да отбележа, че в крайна сметка и аз се регистрирах като продуцент и в ПРОФОН;

 

- От музикалните телевизии имам различен резултат. Едни ме пускат рядко, други по-често в началото, трети държаха видеото да е HD иначе харесали парчето и т.н. Някои от най-големите и национални музикални ми обясниха, че не съм им бил достатъчно съвременно денс... А две ми изпратиха директно оферти за ротация и гостуване.

 

- Важно е да спомена, че имаше и медии, които постъпиха изключително изненадващо за мен. Например БНТ прати екип във Велико Търново да направи материал за мен и парчето. MUSICSPACE също ме поканиха за интервю и представяне. Има телевизии, които продължават да пускат клипа доста често...изключвам търновските кабеларки, с които така или иначе съм в отлични взаимоотношения...имам връзки както се казва... и т.н.

 

Като цяло съм доволен. Извадих си доста изводи за себе си и за това какво да променя в работата си при реализацията на новото парче и т.н.

Редактирано от savov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само за протокола, че аз се обърках.

Искаш да кажеш, че ти въртят песента, но ти не получаваш заплащане, защото им предоставяш правата си за неограничено ползване по телевизията ли?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.